Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

Fradi: Groupama Aréna vagy Puskás? Komoly dilemma előtt áll a klub az EL-tavasz előtt

Mindkét stadion mellett szólnak érvek és ellenérvek.
Budai László 2022. november 9., szerda 13:07
Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
Mindkét stadion mellett szólnak érvek és ellenérvek.
Szerző: Budai László 2022. november 9., szerda 13:07

A Ferencváros történelmi teljesítményt nyújtott az Európa Liga 2022/23-as szezonjának csoportkörében azzal, hogy elsőként jutott tovább a sorozat tavaszi folytatására, így biztosan nyolcaddöntőt játszhat majd. Hétfőn egyelőre az derült ki, hogy az EL csoportmásodikjait és a BL-harmadikokat milyen párharcokba sorsolták össze, az FTC 2023. február 24-én kap ellenfelet, a nyolcaddöntő első találkozóját március 9-én, idegenben, a visszavágót március 16-án, hazai pályán játssza majd.

Az azonban egyelőre igencsak kérdéses, hogy hol is lesz ez a hazai pálya. A csakfoci.hu információi szerint, ahogyan a Bajnokok Ligája-csoportkör esetében is történt, úgy ismét szóba került, hogy a Puskás Arénában fogadja ellenfelét a csapat. Úgy tudjuk, hasonló forgatókönyvben gondolkodnak a klubnál, mint 2020 őszén: azaz, ha igazi sztárcsapat ellen kell felvenni a versenyt, akkor a nemzeti stadionban tartják majd az összecsapást, ahogyan az volt a Barcelona és a Juventus elleni találkozó esetében, míg ha kevésbé neves ellenfelet sorsolnak ki, akkor a Groupama Aréna marad a hazai pálya.

Igaz, ez a kérdés ennél sokkal összetettebb, ezért megpróbáltuk részletezni, miért is áll nagy dilemma előtt a klub, és milyen esetek jöhetnek szóba.

Érvek a Groupama Aréna mellett

Egyértelműen ez a csapat hazai pályája, igazi oroszlánbarlang lett már a nemzetközi porondon is, kikapott már többek között itt a Ludogorec, a Dinamo Zagreb, a Bayer Leverkusen és a Crvena zvezda is. A pályát, az öltözőket, a nemzetközi meccsek feszes, részletes menetrendjeit ismerik a játékosok, a szakmai stáb tagjai, a klub dolgozói is, ezért szinte már rutinszerű itt játszani minden szempontból. A szervezést tekintve sokkal kényelmesebb itt rendezni a találkozót, nincs gond például az eladott skyboxok kérdésével, ami költözés esetén komolyabb kérdőjelet jelentene.

Szintén fontos, hogy bármilyen ellenfelet is kap majd a Fradi, a Groupamában szinte biztosan telt ház fogadja majd a csapatokat, a stadionnak pedig 20 ezer néző előtt is különleges atmoszférája van, ami hasonló nézőszám esetén a Puskás Arénára már nem igaz.

Ráadásul jóval olcsóbb itt meccset rendeznie a Fradinak, mint a Puskában, úgy tudjuk, körülbelül harmadannyiba kerül egy Üllői úti összecsapás, mint néhány megállóval odébb.

Ezért, ha papíron “kisebb” csapatot sorsolnak a Ferencváros mellé, akkor szinte biztos, hogy az Üllői úton lesz a találkozó. Még akkor is, ha egy jó idegenbeli eredmény hatására, biztosan több lesz a jegyigénylés, mint az aréna befogadóképessége.

Érvek a Puskás Aréna mellett

A nemzeti stadionba való “költözés” elsősorban akkor jöhet szóba, ha olyan igazi sztárklub ellen játszik a Fradi, amelyre már az odavágó előtt biztosan az összes jegy elfogy. Várhatóan három ilyen csapat van: a Barcelona, a Manchester United és a Juventus, érdekesség, hogy előbbi kettő közül azonban biztosan csak egynek lesz esélye a zöld-fehérek ellen vívnia, ugyanis a tavaszi rájátszásban egymás ellen lépnek pályára a nyolcaddöntőbe kerülésért. Persze a Juvéra is vár még addig egy párharc, a francia Nantes ellen.

A fent említett három sztárklub esetén a klubnak nincs rizikója, mivel minden bizonnyal az odavágóig elfogyna az összes belépő, ezért az első meccs eredményétől függetlenül maximális profittal számolna. Értelemszerűen a korábban említett háromszoros meccsrendezési költség egy teltházas, Puskás Arénában rendezett találkozó esetében alaposan visszajönne, és az egyesület a több százmilliós bevételből így jóval nagyobb profitot könyvelhetne el, mintha például a Barcát a Groupamában fogadná. Átlagosan tízezer forintos jegyárral számolva rendezési költségtől függően 3-400 milliós többlet is lehet.

Persze, nem minden a pénz, azt se felejtsük el, hogy több mint háromszor annyi fradista láthatná a csapatot a Puskás Arénában, mint az Üllői úton, így 20 ezer helyett több mint 60 ezren szerezhetnének személyes, életre szóló élményt. Ráadásul ennyi fradista még nem buzdíthatta a csapatot nemzetközi meccsen, hiszen a Juventus elleni BL-találkozót harmadház előtt, a Barcelona ellenit pedig zárt kapuk mögött játszották.

A dilemma

A Fradinak elsősorban az okozhat komoly fejtörést, ha a február 24-i sorsoláson olyan klubot kapna, amely nem a Barcelona, MU, Juventus hármasból kerül ki, viszont olyan nemzetközi középcsapat, amelynél alapjaiban meghatározná a visszavágó iránti érdeklődést az, hogy a csapat milyen eredményt ér el idegenben, ami ezen a szinten már kiszámíthatatlan.

Jó néhányszor láttuk, hogy Dibusz Dénesék képesek komoly bravúrra, a nyolcaddöntőből való továbbjutás azonban az eddigieknél is merőben nagyobb szint lenne, olyan, ami újabb történelmi lépést jelentene az egyesületnek, viszont amire előzetesen aligha lehet fixen alapozni. És amilyet a játékosok valószínűleg nagyobb eséllyel érhetnek el a jól ismert hazai pályájukon, mint egy kevésbé ismert stadionban.

A lenti szavazáson - az ellenfél ismerete nélkül - te is voksolhatsz, hol látnád szívesebben a Fradit.

Poll Creator

Olvastad már?
Honvéd: A pályán látottaknál is nagyobb a baj - új tulajdonost kereshetnek a klubnak
Az egész Európát sújtó gazdasági válság komoly hatással van az NB I-es csapatokra is. A Honvédnál akár nagy változások is jöhetnek.
Elolvasom
Neked ajánljuk
Átigazolások
Diósgyőr
A sportigazgató az edzőkérdésről és új igazolásokról
Több, az átigazolásokat is érintő témáról beszélt Horváth Csenger, a DVTK közelmúltban kinevezett sportigazgatója.
Az MLSZ-nek is dolgozik
Bogdán Ádám
A korábbi magyar válogatott kapus, Bogdán Ádám november 1-jétől sportdiplomataként dolgozik az MLSZ-nek, ahol a fiatal játékosok támogatása a feladata. (Hungarian Football Xtra X)
Ferencváros
Középpályás Izraelből?
Izraelben azt írják, hogy a Fradi továbbra is figyelemmel követi Mahmoud Jabert, akit Kispesten is megfigyeltek az Izrael-Belgium NL-találkozó alatt.
Tovább az összes átigazoláshoz