A magyar labdarúgóképzés egyik legfontosabb feladata, a fiatalok felnőtt futballba történő beillesztése volt a témája a Labdarúgó Módszertani Központ szakmai konferenciájának a Puskás Akadémián - olvasható a pfla.hu-n.
Az előadások sorát a Magyar Labdarúgó Szövetség sportigazgatója, dr. Barczi Róbert kezdte, aki a hazai labdarúgás stratégiáját és jövőképét felvázolva elsősorban a fiatalok pályán töltött perceinek alakulásáról beszélt. A nemzetközi gyakorlatot is szemléltetve kiderült, e tekintetben melyek a leginkább fejlesztendő területek az akadémiák és az NB I-es klubok számára.
– A legfontosabb, hogy az ifjak a lehető legtöbb játékpercet kaphassák az első osztályban – fogalmazott. – Azt látjuk ugyanis, hogy nemzetközi szinten azok a válogatottak teljesítenek a legjobban, amelyek ezt meg tudják valósítani.
Ezt követően a magyar válogatott szövetségi kapitánya lépett a pódiumra. Marco Rossi a fiatal labdarúgók nemzeti csapatba való beépítésének módját ismertette. Mint mondta, ő maga is külön figyelmet szentel a fiataloknak. Legautentikusabb példaként Szoboszlai Dominikot említette. Majd a fiatal játékosok mentális felkészítésének fontosságát emelte ki – a megfelelő mentalitás elengedhetetlen a bajnokságban és a nemzetközi találkozókon való helytálláshoz.
– Nem csupán olyan játékosokat hívhatunk be a válogatottba, akik jól játszanak – mondta –, a játéktudás mellett fontos a mentális felkészültség is. Előfordul, hogy egy játékos a képességi alapján már a válogatottban lehetne, ám fejben még nincs rendben. A szakmai stábbal ezt is folyamatosan figyeljük.
A válogatottról szóló prezentációt követően a Puskás Akadémia FC vezetőedzője, Hornyák Zsolt került sorra – a fiatal akadémisták első csapatba történő beépítése korántsem ismeretlen feladat mesterünk számára. Komáromi György vagy épp Skribek Alen a példája annak, hogy az akadémiai korosztályoktól igenis el lehet jutni az NB I-ig, mi több – Tóth Balázs, Szolnoki Roland, Gyurcsó Ádám, Spandler Csaba, Nagy Zsolt és Géresi Krisztián történetét tekintve –, akár a válogatottságig.
Az NB I-es klub vezetőedzője ugyancsak aláhúzta a mentális felkészültség, a hozzáállás szerepét:
– Nem lehet egy játékos egyszerűen csak kiváló labdarúgó. Jó embernek is kell lennie. Nagyon fontos az oktatás, az, hogy egy játékosnak meglegyen a kellő intelligenciája.
Az ebédszünetet követően a szurkolók szavazatai alapján a 2016-os Európa-bajnokság legszebb góljának szerzője, Gera Zoltán következett. A ma már U21-es válogatott szövetségi edzőjeként dolgozó egykori klasszis futballista azzal a sztereotípiával kezdte mondandóját, hogy egy 23 éves futballista Magyarországon még csupán tehetség, külföldön viszont már meghatározó játékos, ám elmondása szerint sokkal több potenciál van a fiatalokban, mint ahogy egy külső szemlélő számára látszik. A szövetségi edzőtársakkal ő maga is azon dolgozik, hogy az előítéleteket megdönthessék.
– Rendkívül fontos az edzők szerepe a játékosok önbizalmának alakulásában – árulta el Gera. – Emlékszem, nekem is jól esett, amikor megdicsért az edzőm, utána máris megjött az önbizalmam, s alig vártam, hogy hozzám kerüljön a labda.