Kassai Viktor helyzetéről a hazai és a nemzetközi futballban egy cikkben elemzi Gayle Hope a hungarianfootball.com oldalán. A szerző nyílt állításokat fogalmaz meg a cikkében, amelyet a szövetség elnökének is megküldött. Az írás vezérfonala az, hogy Kassai nem csupán a nemzetközi futballban mutatott teljesítménye miatt marad le a világbajnokságról, hanem azért, ahogyan az MLSZ őt kezelte.
Az ténykérdés, hogy a nemzetközi futballban óriási a konkurencia a játékvezetők terén is, több ismert bíró sem lesz ott Oroszországban - Kassai is ebben látta leginkább az okokat.
Az említett cikk azonban nem elsősorban erre fókuszál. Hope állítása szerint az MLSZ játékvezetői bizottsága több olyan dolgot is tett, amellyel a háttérből nem támogatta Kassai oroszországi utazását.
Utalnak arra, hogy a szövetség 2017-es közgyűlésén Csányi Sándor azt mondta, a bírók hibázhatnak, de az arroganciát nem tolerálják, ilyen esetekben a FIFA-keretekbe sem jelölik az érintett játékvezetőt.
A szerzőnek a magyarországi források arról beszéltek, hogy Kassai megítélése vegyes, sokan arrogánsnak, nagyképűnek tartják, és emiatt szorítják egyre inkább hátrébb. Utalnak arra, hogy az UEFA játékvezetői bizottságában idén ősszel felerősödtek azok a pletykák, mely szerint Puhl Sándor, a szövetség JB alelnöke csak a hatodik helyre jelöli majd Kassait. Az UEFA-nál azt sem értették, miért jegeli az őszi szezon nagy részében a hazai szövetség az NB I kapcsán Kassait, aki épp a kinti bizalom jeleként kapott mégis BL-mérkőzéseket, a hibái ellenére.
A szerző szerint Kassait jó bírónak tartják az UEFA-nál, a híre jó, a szervezet egyik vezetője például úgy fogalmazott, hogy kedves ember, nem nagyképű, nem arrogáns, és azért is népszerű, mert folyamatosan képezi magát.
A cikk több ponton is támadja később Puhl Sándort, kritizálja a hazai munkáját, elsősorban azt állítva, hogy ellenőrizetlenül tesz meg szinte mindent, amit akar.
Visszatérve a FIFA-jelölésekre: azt októberben nyújtották be, november közepén pedig az egyik UEFA-hoz tartozó forrás megerősítette, hogy Puhl csak hatodik helyre "tette" Kassait, akit az elitlistáról is "levett". Ezen a listán egyébként Vad II István az első, Bognár Tamás a második.
MLSZ: Az dönt, ahogy itthon teljesít a bíró
Az MLSZ az elmúlt napok Kassait érintő cikkei miatt aztán hosszabb reakciót is adott. Ebben kiemelik, hogy mindig azt tartják szem előtt, hogy a labdarúgás színvonala emelkedjen a kijelölt bírók által. Hozzáteszik, hogy a bírók jó körülmények mellett dolgoznak, és nekik kötelező elfogadni azt, hogy az NB I-ben mutatott teljesítmény alapján rangsorolják őket, és nem az alapján, amit a nemzetközi meccseken bemutatnak. Hozzáteszik, Kassai hiába kapott nagy bírálatokat külföldön, ők mindig kiálltak mellette. A hazai rangsor a hazai meccsek alapján alakul ki, osztályzás alapján. Leszögezik, hogy az arra legesélyesebb magyar játékvezető vb-döntőre való kijelölésének elmaradása nem az MLSZ rangsorolásának, hanem a FIFA játékvezetői bizottsága döntésének a következménye.
Íme az MLSZ közleménye teljes terjedelmében:
"Az MLSZ számos feladata között a labdarúgás színvonalának fejlesztését tartja legfontosabb feladatának. A szövetség döntéseit minden területen abban a szellemben hozza, hogy az intézkedések hozzájáruljanak a labdarúgás színvonalának emelkedéséhez. Minden esetben követelmény egyfajta elfogulatlanság: a személyes érdekek soha nem befolyásolhatják a szakmai döntéseket.
Az elmúlt napokban több cikk foglalkozott Kassai Viktor játékvezető vb-döntőről való távolmaradásával. A személyével és tevékenységével kapcsolatban az MLSZ a következőket jelenti ki.
Minden szakmai döntésnek lehetnek kedvező vagy kedvezőtlen személyi következményei, hiszen ez minden olyan folyamat természetes velejárója, ahol a minőség biztosítása és a folyamatos fejlesztés a cél.
A kiemelt magyar játékvezetői keret tagjai évek óta nemzetközileg mérve is professzionális feltételek mellett végzik munkájukat. Ennek része a teljesítmények értékelése és rangsorolása. A játékvezetőknek el kell fogadniuk, ha a teljesítményük alapján meghozott személyi döntések negatívan érintik őket. A hazai játékvezetők értékelésének alapja minden esetben az NB I-es bajnoki mérkőzéseken nyújtott összesített teljesítmény, hiszen az MLSZ elsődleges érdeke a hazai játékvezetés színvonalának emelkedése.
A 2011-ben a világ legjobb játékvezetőjének választott Kassai Viktor személyét érintően számos értékelés, dicséret, bírálat és elemzés látott napvilágot az elmúlt években. Az utolsó félévben a nemzetközi és a hazai sajtó is foglalkozott a magyar játékvezető működése kapcsán a Bayern München–Real Madrid BL-negyeddöntő, valamint a Törökország–Horvátország vb-selejtező visszhangjával. Ahogy ezen mérkőzések kapcsán is, az MLSZ minden esetben, amikor külföldről vagy itthonról kritika éri egy játékvezető teljesítményét, kiállt és a jövőben is kiáll a tudása legjavára törekvő játékvezetőink mellett. Mint Csányi Sándor, az MLSZ elnöke a szövetség idei közgyűlésén is elmondta, minden sportszakember, így a játékvezető is hibázhat, ugyanakkor arra senki esetében nincs mentség, ha nem megfelelően viselkedik a sportággal és annak szereplőivel, a játékosokkal, sportvezetőkkel és a szurkolókkal szemben.
Ami Kassai Viktor hazai rangsorolását illeti, egy magyar játékvezető hazai értékelése teljesen független az esetleges nemzetközi mérkőzéseken nyújtott teljesítménytől. Ez utóbbi a FIFA, illetve az UEFA hatáskörébe tartozik. Az MLSZ Játékvezetői Bizottsága a magyar játékvezetőket kizárólag az OTP Bank Liga bajnoki mérkőzésein mutatott teljesítmény alapján ítéli meg. A 198 mérkőzésből álló magyar bajnokság minden összecsapásán játékvezető-ellenőr osztályozza a játékvezetők – ideértve a vezetőbíró mellett az asszisztensek – tevékenységét is. Az így beérkező egyedi szakmai osztályzatok összeadódnak, és ezek átlaga szolgáltatja az adott szakember rangsorban elfoglalt pozícióját. Kizárólag ez, a hazai működés elfogulatlan elemzése és osztályozása van hatással a játékvezetők értékelésére, és ez határozza meg a rangsorban elfoglalt helyüket.
Ebből adódóan az MLSZ Játékvezető Bizottságának megvédeni, segíteni vagy megakadályozni nincsen lehetősége egy szakembert sem, hiszen ez a „kivételezés” nem kívánt személyes érzelmeket juttatna a kizárólag szakmai alapon működő értékelés gépezetébe. Egy játékvezető csakis azzal erősítheti szakmai pozícióját és javíthatja megítélését, ha színvonalas működését magas osztályzatokkal ismerik el a mérkőzéseken résztvevő szakemberek.
Összegezve, az arra legesélyesebb magyar játékvezető vb-döntőre való kijelölésének elmaradása nem az MLSZ rangsorolásának, hanem a FIFA játékvezetői bizottsága döntésének, azon belül vélhetően a játékvezető nemzetközi teljesítményének köszönhető. Az MLSZ sajnálja, hogy a 2018-as vb-döntőn nem lesz magyar játékvezető, de ennél sokkal fontosabbnak és elsődleges feladatának tartja a hazai labdarúgás fejlődését és az utánpótlásképzés erősítését."