A tomboló koronavírus-járvány miatt világszerte egyre több helyen próbálják csökkenteni a bérköltségeket a kluboknál. A china.org.cn beszámolója szerint a Kínai Labdarúgó Szövetség (CFA) jóváhagyta a fizetéscsökkentési javaslatot, így mindhárom helyi bajnokságban "egységes szabvány" alapján csökkenthetik a béreket.
"A COVID-19 világjárvány miatt a kínai profiligák minden szintjén el kellett halasztani a 2020-as idény jelentős részét, ami pénzügyi nehézségeket okozott a kluboknak és a befektetőknek. Hosszas egyeztetés után a klubok képviselői megállapodtak a fizetések csökkentésében. A fizetéscsökkentési időszak a tervek szerint március 31-től a szezon kezdetéig tart." - olvasható a Kínai Labdarúgó Szövetség közleménye, melyet a klubokkal folytatott online videókonferencia után adtak ki.
Kádár Tamás még február végén távozott az ukrán Dinamo Kijevtől, hogy aztán bejelentsék, az 56-szoros magyar válogatott védő a kínai élvonalbeli Shandong Luneng csapatánál folytatja pályafutását, ám az utazási nehézségek miatt aligha jut el megfelelő időben új együtteséhez, így nem játszhat majd az április 18-i rajton.
A fertőzés gócpontjától, Vuhantól légvonalban körülbelül hétszáz kilométerre lévő csinani klubnál egyelőre még nem jelentettek be bércsökkentést a hivatalos felületeken.
A kínai ligában szereplő kevésbé megfizetett játékosok közül a Wuhan Zall hátvédje, Ai Zhibo már a nemtetszését is kifejezte a javaslattal kapcsolatban. Szerinte még mindig dolgoznak, ellentétben az európiai topbajnokságok szereplőivel, akik jelenleg pihennek.
- Az egyik fők ok, amiért sok európai játékos elfogadta a fizetéscsökkentést az az, hogy a szabadságukat töltik. Alapvetően edzés nélkül, otthon pihennek. A legtöbb kínai klub a játékosait együtt tartja. Csak egy rövid szünetünk volt, amikor a járvány a csúcspontját elérte. Alig pihentünk, nem sok időt töltöttünk a családunkkal. Nehéz elfogadni az okokat, amiért fizetéscsökkentéssel kell szembenéznünk, hiszen még dolgozunk - fakadt ki a közösségi oldalán a 37 éves vuhani születésű labdarúgó.
A CFA közleményében alkalmazott "iránymutatások" szerint nem feltétlenül kötelező a fizetéscsökkentés, a csökkentés mértéke a klubok és a játékosok közötti tárgyalásoktól függ.
Az európai topcsapatok már intézkedtek
Európa topbajnokságaiban hasonló intézkedésre már sor került. A spanyoloknál Barcelona és az Atlético Madrid beleegyezett abba, hogy a játékosok, edzők és alkalmazottak fizetését 70 százalékkal csökkentik. A Real Madridnál is belátták, nekik is ki kell venniük a részüket a megszorításokból, és 10 százalékkal faragták le az érintettek fizetését. Viszont ha nem folytatódik a bajnokság, abban az esetben 20 százalékos fizetéscsökkentéssel számolhatnak a játékosok és az edzők.
Olaszországban a Juventusnál az első keret összes játékosa, és Maurizio Sarri vezetőedző négyhavi fizetéséről mondott le.
A Premier League-ben elsőként a Southampton, majd a West Ham is fizetéscsökkentést jelentett be. A bajnokság csapatai egységesen harmincszázalékos csökkentést javasoltak, de az angol élvonalbeli labdarúgók szakszervezete egyelőre elutasította az indítványt.