Egyszerre két Videoton-játékos, Paulo Vinícius és Pátkai Máté is kidőlt a magyar válogatott meccsén, Costa Rica ellen (külön pikantéria, hogy előbbi pont egy harmadik fehérvári játékossal, Varga Józseffel ütközött össze szerencsétlenül).
Ezek a sérülések, amellett, hogy Szélesi Zoltánnak megbízott kapitánynak is okozhattak kellemetlen pillanatokat, leginkább a kluboknak “fájhatnak”, a hosszabb távú következmények őket érintik. Az már el is dőlt, hogy Pátkainak és Viníciusnak is biztosan ki kell hagynia a Videoton hétvégi rangadóját a DVSC ellen: a középpályásnak combizom-húzódása miatt 1-2 hetet kell pihennie, amíg újra teljes értékű munkát végezhet, a védő esetében pedig a legrosszabbat ugyan elkerülte Vinícius, de a következő napokban derül majd csak ki, hogy mennyit kell majd pontosan kihagynia.
Nem ők az egyetlenek, akik úgy térhettek vissza a válogatottól a klubjukhoz, hogy nem egészségesek. Varga Roland meg is szakította az edzőtábort, és már a Costa Rica elleni meccs előtt visszatért a Ferencvároshoz. Úgy tudjuk, a zöld-fehérek idei legeredményesebb játékosa is biztosan kihagyja a Paks elleni bajnokit.
Mint ahogy ezen a meccsen a hétvégi ellenfél, a Paks is lemondhat egyik kulcsemberéről - ugyanilyen okok miatt. Lenzsér Bence az U21-es válogatott svédek elleni meccsén sérült meg félóra után, le is kellett cserélni, Csertői Aurélnek is nélküle kell összerakni a védelmet a zöld-fehérek ellen.
Vidi: "Kártérítés? Minimális összegekről beszélhetünk"
Mint a fenti esetek mutatják, ez egy valós, húsbavágó probléma a klubok számára. Egyrészt mondhatjuk, hogy a válogatott "mindenek felett áll", oda kötelesség elengedni a legjobbakat, még akkor is, ha ez sérülésveszéllyel jár, másrészt a klubok aligha élik meg könnyen az ilyen eseteket. Nem hazai jelenség ez, a világ legnagyobb klubjainál is akadt már rá példa, hogy a klubigazgatók, vezetőedzők nyilvánosan szóvá tették, ha a válogatott szereplés miatt sérülten kapták vissza azokat a játékosokat, akiket ők fizetnek.
Felmerül a kérdés, hogy a klubok itthon kapnak-e legalább bármiféle kártérítést ilyen esetekben. A két alapemberét elveszítő Videotont kerestük is ez ügyben, ahol Kovács Zoltán adott tájékoztatást.
- Nehéz ennek kapcsán bármit mondani, hiszen természetesen nem jó, ha elveszítjük a játékosainkat ilyen módon, de el kell fogadnunk, hogy ilyen megtörténhet. Ami a kártérítést illeti: nincs ezzel kapcsolatosan semmilyen előírás, vagy az MLSZ bármiféle kötelezettsége a klubok felé. Vigaszdíjként legfeljebb egészen minimális összegekről beszélhetünk, ami az általunk év elején megkötött biztosítás után jár. Ezen biztosítások megkötése ugyanis kötelező, a licenc-szabályzatban rögzítve van, de a problémára ez nem megoldás. Egy játékos ráadásul ettől még nem lesz bevethető - mondta a sportigazgató kérdésünkre.
Paks: "A sérülése ellenére is inkább büszkeség, hogy szerepet kapott"
Ahogy utaltunk rá, a Paksnál a csapat egyik alapembere, Lenzsér Bence hiányzik majd a Ferencváros ellen a védelemből, ami komoly veszteség lehet Csertői Aurél számára. A köztudottan csak magyar játékosokra alapozó egyesületnél Balog Judit ügyvezető igazgatót kérdeztük.
- A sérülés sajnos benne van a futballban, még ha annak egy játékos és a klubja sem örül. Ez nem változtat azon, hogy mi igyekszünk mindig a magyar futball és a magyar válogatott szolgálatában állni, és örömmel vesszük, ha bármelyik játékosunk meghívót kap a nemzeti csapatba. Így volt ez korábban Fiola Attila esetében is, és a mai napig büszkék vagyunk az ő, vagy a később a nemzeti együttesben bemutatkozó Böde Dániel sikereire, így arra is, hogy a tavalyi Eb-n személyükben két paksi nevelésű játékos vett részt. Számunkra Lenzsér mostani sajnálatos sérülése ellenére is inkább büszkeség, hogy ő és Szabó János is szerepet kapott, így az U21-es válogatottban illetve felnőtt-válogatottnál is volt paksi játékos a kezdőcsapatban.
A Ferencváros ötször is “megszívta" másfél év alatt
Az elmúlt bő másfél évben egyébként ugyanez a jelenség szintén okozott problémákat, különösen a Ferencvárosnak például ötször is szembesült ezzel. Varga Roland mostani kiesését már említettük, de például 2016 tavaszán Nagy Ádám a horvátok elleni válogatott meccsen sérült meg, és a bajnokságban utána már nem is tudott pályára lépni az utolsó hét fordulóban (és a kupasorozatban sem). Egy éve, ősszel Gera Zoltán a Lettország elleni idegenbeli találkozón tért vissza sérülten a válogatottból, és csak három héttel később vethette be őt ismét Thomas Doll.
Idén tavasszal Kleinheisler László és Botka Endre járt ugyanígy. Akkor ennek az FTC vezetőedzője hangot is adott.
- Kleinheisler Laci is elment a válogatotthoz. Egy nappal az U21-esek elleni edzőmeccs előtt izomfáradtságot érzett, mégis kétszer harminc percet játszott, noha egyértelmű volt, hogy Portugáliában nem kaphat szerepet. Amikor visszajött a Népligetbe, négy-öt napot kellett kihagynia. Azt az üzenetet kaptuk, hogy kapott egy ütést, ő viszont erre nem emlékszik, csak arra, hogy fáradtságot érzett az izmában. Ez könnyelműség. És ez nem rólam szól, hanem a Ferencvárosról! - mondta akkor Doll.
Úgy tudjuk, ahogy most a Videoton, úgy a Ferencváros sem kapott ezekért az esetekért kárpótlást itthonról.
Mi lehet a megoldás?
A megoldást egy emelt szintű biztosítás jelenthetné, a kluboknak lenne is lehetőségük ilyet kötni, de ezzel nem feltétlenül élnek, hiszen sok esetben nem kedvező a felkínált konstrukció az élklubok számára. Az ugyanis nem igazán veszi figyelembe a játékosok béreit. Eredetileg a játékos által kihagyott napok után járna rögzített “napidíjas” kártérítés, de ez ugyanakkora összeg egy “peremembernél”, mint a csapat legnagyobb sztárjánál. Még a legmagasabban adható napidíjas kártérítés sem lenne elegendő arra, hogy a tehetősebb kluboknál fedezze a csapat legjobbjainak bérkiesését, márpedig a válogatottakhoz jellemzően őket hívják.