Zárt kapuk mögött az Újpest és az NB I: A 6-0 óta nem volt ilyen - a magyar büntetéskrónika

Az Újpest most érhetné utol a legtöbb zártkapus meccsel rendelkező Ferencvárost.
Dudás Gábor 2017. július 26., szerda 10:54
Az Újpest most érhetné utol a legtöbb zártkapus meccsel rendelkező Ferencvárost.
Szerző: Dudás Gábor 2017. július 26., szerda 10:54

Újpest: Betelt a pohár az MLSZ-nél

Mint ismeretes, az Újpest csapatát egy zártkapus találkozóval (és 600 ezres büntetéssel) sújtotta kedden az MLSZ Fegyelmi Bizottsága azután, hogy a Paks (itt még csak felfüggesztett lett a büntetés), majd a Ferencváros elleni bajnokin is súlyos kihágásokat tettek szurkolói a lelátón.

A lilák így az augusztus 6-i, Vasas elleni találkozójukat lennének kénytelenek nézők nélkül megrendezni.

FRISS: Úgy tűnik, mégsem lesz zártkapus az Újpest-Vasas – ez áll a háttérben

A szövetség indoklása szerint a lilák szurkolói "több alkalommal, visszatérően megbotránkoztató rigmusokat skandáltak, “cigányoztak”, illetve kirekesztő, sértő jelzőket használtak egy sportvezetővel kapcsolatban." Az ügynek komoly előzménye is volt: egy héttel korábban, a Paks elleni mérkőzésen 250, minősíthetetlen skandálást, rigmusokat és karlendítést is feljegyzett az MLSZ ellenőre, a fegyelmi testület pedig felfüggesztett pályabezárásra és 500 ezer forintra büntette a lilákat. Előbbi lépett tényleges zártkapus büntetéssé a drukkerek, a derbin mutatott viselkedésével, illetve az MLSZ keddi döntésével.

Megfelezett újpesti büntetés a 6-0 után

A bezárás közel sem példa nélküli, de az utóbi pár évben nem volt hasonló büntetés az élvonalban.

Legutóbb is az Újpestet, és akkor is egy FTC elleni derbit követően büntetett így az MLSZ: 2010 őszén, az Újpest-FTC (6-0) NB I-es meccsen történt rendbontások miatt az MLSZ két bajnokira betiltotta a Szusza Ferenc Stadion látogatását.

A szövetségi ellenőr jelentése 36 különböző szurkolói rendbontásról számolt be, az MLSz nehezményezte többek között azt, hogy több drukker pirotechnikai eszközöket juttathatott be az arénába, hogy az FTC szurkolóit vízzel locsolták le, ezzel hergelve őket, de szerepelt a jelentésben "Jimmy Jump" pályára jutása is – mint kiderült, egy napilap megbízásából került a gyepszőnyegre a világ több stadionjában beszaladó "jelenség". A mérkőzés kapcsán egyébként a rendőrség 14 személyt állított elő, egy drukkert életveszélyes sérülésekkel szállítottak kórházba. Az akkori újpesti vezetők azonnal kiemelték, hogy a jelentés több pontjával nem értenek egyet, és tagadták, hogy fegyelmi vétséget követtek volna el, szerintük mindent megtettek annak érdekében, hogy a rangadót megfelelő biztonsági körülmények között rendezzék meg.

Végül "csak" a Szolnok elleni mérkőzésen nem lehettek szurkolók a Megyeri úton, utólag enyhített ítéletén az akkor 1 milliós bírságot is kiszabó grémium.

A Fradi négy éve megúszta

Nem is olyan régen, 2013-ban a Ferencváros ugyancsak közel került a pályabezáráshoz. Az MLSZ az Újpest elleni bajnoki kihágásai miatt az FTC-t (súlyos rendezési hiányosságok, illetve a “hazai szurkolók által pirotechnikai eszközök bevitele, használata és bedobálása, sértő, rasszista tartalmú transzparensek bevitele, kihelyezése, továbbá különböző rendzavarásai” szerepeltek a lajstromban) először kétmillió forintra büntette meg, és felfüggesztett zártkapus büntetést is kaptak a zöldek. Utólag azonban utóbbit eltörölték, a 2 milliós büntetés összegét viszont felemelték további másfél millióval.

Triplázott az FTC a félbeszakadt Diósgyőr-meccs miatt

2009-ben és ugyancsak 2010-ben összesen öt találkozón zárta le a kapukat az MLSZ, háromszor az FTC (az ETO, a Honvéd és a Haladás elleni bajnokin) bűnhődött így, mindháromszor a Diósgyőr elleni, félbeszakadt bajnokin történtek miatt. A 3 millióra is büntetett Ferencváros drukkereinek egy csoportja 3-1-s DVTK-vezetésnél berohant a pályára, majd különféle pirotechnikai eszközöket hajigált be, így Sulyok játékvezető az öltözőbe parancsolta a játékosokat. Rövid kényszerszünet után visszatértek a csapatok a pályára, de a hazai fanatikusok továbbra sem bírtak magukkal, újra pirotechnikai eszközöket dobáltak be, így a bíró lefújta a találkozót.

Amikor nem a szurkolók miatt, hanem őket büntették

A Videoton-Diósgyőr és az Újpest-KTE (mindkettő 2009-ben) esetében is a mostanihoz hasonlóan egy felfüggesztett pályabezárás vált "élessé".

2008-ban a Tatabánya "mesternégyest ért el", de egészen más okok miatt. A pályavilágítás hiánya miatt az MLSZ „száműzte” őket saját pályájukról tavaszra, és a reflektorokkal rendelkező BVSC-stadionban kellett a hazai meccseiket lejátszani. A Vasas, majd a Győri ETO ellen még beengedtek 600-600 nézőt (100-100 hazait és 500-500 vendégszurkolót), de után, a hátralévő "hazai" meccseket zárt kapuk mögött kellett megrendezniük, mivel a rendőrség nem ítélte biztonságosnak a pályát.

 

Fradi: A legnagyobb botrány után zárták be az Albert-stadiont

2003-ban az FTC három találkozót játszott le otthon ősszel (sőt, egyet idegenben is, a Siófok büntetése miatt – a Balaton-partiakat a Győr elleni mérkőzést követő rendbontás miatt fegyelmezték így), szurkolók nélkül, az emlékezetes, május 30-i botrány után.

A Debrecen elleni idényfinálét – amelyen végül elúszott a Fradi bajnoki címe – követően a feldühödött szurkolók megostromolták az Üllői úti székházat, több garázda drukker bejutott az épületbe is, miközben a vezetők, játékosok és családtagjaik az öltözőkben, irodákban húzták meg magukat. Szentes Lázárt, a DVSC akkori vezetőedzőjét olyan súlyosan bántalmazták (hátbarúgták) még a pályán, hogy kórházba kellett szállítani, de a debreceni játékosoknak, sőt, Tököli Attilának, az FTC válogatott csatárának is jutott többek között a pofonokból, rúgásokból.

A zöldeket a pályabezárás mellett 40 milliós bírsággal és hat levont ponttal is sújtották, de utóbbit aztán novemberben visszakapták, miután új eljárást rendeltek el az ügyben.

Bede és az Újpest emlékezetes meccse, kődobálással

Az Újpest 2000-ben kétszer költözött át a BVSC-pályára, a Haladás és a PMFC ellen sem lehettek nézők a Szőnyi úton. 2000. március 3-án ugyanis a szezon végén bajnoki címet nyert Dunaferr látogatott a Megyeri útra, és végül a hajrában vezetést is szerzett egy 11-es góllal. A főszereplő azonban Bede Ferenc játékvezető, valamint a dühöngő hazai játékosok és szurkolók lettek, előbbiek három piros lappal zártak, utóbbiak pedig a lelátót is elkezdték szétszedni a félbeszakadt meccs végjátékaként, hogy a kődarabokat a játékvezetőkhöz dobálják.

A félbeszakadt találkozó eredményeként az Újpest május 31-ig nem használhatta stadionját, a mérkőzést pedig 3-0-s gólkülönbséggel a vendégek javára írták.

Repült Szombathelyen a kő és a pénztárszalag

A ’90-es években Kispesten, Újpesten és az Üllői úton is rendeztek zártkapus mérkőzést, még korábban, előbb 1974-ben (kétszer), illetve 1983-ban pedig Szombathelyen sem lehettek háromszor nézők. 1974. április 3-án, a Vasas 3-1-s vezetésénél az egyik partjelzőt kővel megdobták a hazai drukkerek. Az eredményt helyben hagyták, de két meccsre bezárták a Rohonci úti arénát, érdekesség, hogy az MTK-t és a Zalaegerszeget így is 2-0-ra verte a Hali. 1983 tavaszán aztán megint az egyik partjelző volt a célpont, ezúttal a Tatabánya elleni bajnokin, pénztárszalaggal dobták meg a sporit, emiatt egy zártkapus meccset kellett a Haladásnak lejátszania.

 

Zártkapus történelem

Az első zártkapus találkozó a nela.hu kimutatása szerint az 1918-as Kispest-MTK bajnoki volt egyébként.

Összességében 32 zártkapus találkozót rendeztek eddig az NB I történetében, a Nemzeti Labdarúgó Archívum statisztikája szerint. Az eddigi éllovas FTC-t a jövő héten érheti utol örök riválisa, az Újpest.

 

Zártkapus meccsek házigazdái az NB I történetében:

FTC: 7

Újpest: 6

Tatabánya: 4

Kispest / Honvéd: 3

Haladás: 3

Videoton: 2

Dunaújváros: 1

MTK: 1

Nemzeti SC: 1

Nyíregyháza: 1

Siófok: 1

Szolnok: 1

Neked ajánljuk
Átigazolások
Soroksár
Eldőlt a 11-szeres válogatott játékos sorsa
További egy évvel meghosszabbította a nyáron lejáró szerződését a Soroksár középpályása, Vass Ádám. A 11-szeres magyar válogatott játékos eddig 59 mérkőzésen lépett pályára sárga-feketében.
Diósgyőr
A sportigazgató az edzőkérdésről és új igazolásokról
Több, az átigazolásokat is érintő témáról beszélt Horváth Csenger, a DVTK közelmúltban kinevezett sportigazgatója.
Az MLSZ-nek is dolgozik
Bogdán Ádám
A korábbi magyar válogatott kapus, Bogdán Ádám november 1-jétől sportdiplomataként dolgozik az MLSZ-nek, ahol a fiatal játékosok támogatása a feladata. (Hungarian Football Xtra X)
Tovább az összes átigazoláshoz