Az UEFA hivatalosan is közzétette, hogy a következő szezontól hogyan változik a Bajnokok Ligája, valamint az Európa Liga lebonyolítása, illetve miként alakulnak a sorozatokkal kapcsolatos fontosabb események, dátumok. Az alábbiakban a változásokat, valamint a selejtezők menetét írjuk le, külön kiemelve a magyar klubokat várhatóan érintő részleteket.
A legfontosabb változások
- A BL-ben 26 csapat közvetlenül a csoportkörben kezd (köztük a négy topliga első négy helyezettje!), míg hat együttes (ez néggyel kevesebb, mint eddig) a selejtezőkből indulva harcolhatja ki a főtáblát.
Az átalakítás miatt a magyar bajnoknak eggyel több kört kell nyernie a főtáblához és kevesebb együttes közé kell beverekednie magát, hogy csoportkörös legyen.
- Az EL-ben 17 csapat közvetlenül a csoportkörbe jut, emellett tízen a BL harmadik köréből és a playoffból (a kiesők) jutnak be, valamint lesz 21 hely az EL-selejtezők bajnoki és nem bajnoki ágáról érkezőknek.
- A BL-ben és az EL-ben is lesznek úgynevezett előselejtezők még az első selejtezőkör előtt.
- Mindegyik csapat, amelyik kiesik a BL-ből (akár az előselejtezőből is), folytathatja a nemzetközi szereplést az EL-ben.
Ez pozitív is lehet a magyar csapatoknak abban az esetben, ha az aktuális bajnokunk már az első körben elvérzik. Eddig ezzel be is fejeződött a kupaszereplés, mostantól lehet folytatni az EL-ben.
- A BL-ben és az EL-ben is egységes kezdési időpontok lesznek: 18:55-kor és 21:00-kor kezdődnek az összecsapások. Ez komoly változás az eddigi BL-időpontokhoz (20.45) képest.
BAJNOKOK LIGÁJA - részletek
Továbbra is bajnoki és nem bajnoki ága lesz a BL-selejtezőknek. A magyar bajnok a Bajnokok Ligája első selejtezőkörében kezdi majd meg a szereplését a bajnokok ágán, de ez előtt a kör előtt lesz még egy úgynevezett előselejtező is, ahol Gibraltár, Andorra, San Marino és Koszovó bajnoka játszik egy „minitornát”.
A bajnokok ágáról a végén majd négy együttes kvalifikálhatja magát a csoportkörbe. A nem bajnokok ágáról pedig mindössze kettő. A magyar első helyezettnek összesen négy párharcot kell nyernie a főtábláig - ez eggyel több, mint eddig volt.
Amint azt említettük, a kiesők minden esetben folytathatják az Európa Ligában.
Dátumok
Előselejtezők: elődöntők - június 26., döntő - június 29.
Első selejtezőkör: július 10/11. és július 17/18. (itt kezd a magyar bajnok)
Második selejtezőkör: július 24/25. és július 31/augusztus 1.
Harmadik selejtezőkör: aug. 7/8. és aug. 14.
Play-off: augusztus 21/22. és aug. 28/29.
Automatikus BL-csoportkörösök
- a BL és az EL címvédője (2 csapat)
- a spanyol, a német, az angol és az olasz bajnokság első négy helyezettje (16)
- a francia és az orosz bajnokság első két helyezettje (4)
- a portugál, az ukrán, a belga és a török bajnok (4)
* Ha a BL-győztes hazája bajnokságából már kvalifikálja magát a csoportkörbe, akkor a cseh bajnok is főtáblás lesz
** Ha az EL-győztes hazája bajnokságából már kvalifikálja magát, akkor a francia harmadik is főtáblás lesz.
*** Bármely nemzet maximum öt csapattal képviselheti magát.
EURÓPA LIGA
Fontos változás, hogy ezentúl itt is lesz bajnokok és nem bajnokok ága. A bajnokok ágán csak azok a csapatok játszanak, akik kiesnek a BL-ből: a BL előselejtezőjében és az első selejtezőben kiesett klubok az EL bajnoki ágának második körében kapcsolódnak be. Ezen az ágon tehát kizárólag a magyar bajnok szerepelhet, amennyiben kiesik a BL-ből.
A nem bajnokok ágán azok játszanak majd, akik eleve az EL-ben kezdtek: azaz itt játszik majd a Magyar Kupa-győztes, illetve az NB I második és harmadik helyezettje. Erre az ágra érkeznek továbbá a BL nem bajnoki ágáról, a második körből kiesett együttesek.
A bajnoki ágról nyolc, a nem bajnokiról 13 együttes juthat el a főtábláig.
Dátumok
Előselejtezők: június 28. és július 5.
Első selejtezőkör: július 12 és július 19.
Második selejtezőkör: július 26. és aug. 2.
Harmadik selejtezőkör: aug. 9. és 16.
Play-off: augusztus 23. és 30.