Interjú: “Egyre erősebb a magyar bajnokság, ezért sem értettem, mi történt a válogatottal” - az NB I-be berobbant légiós becsületből marad

Az NB I védőit is alaposan meglepte az eddig tarthatatlan Bachana Arabuli. A balmazújvárosi játékos elmondta, melyik magyar csatárt tartja a bajnokság legjobbjának, miben jobb és rosszabb a focink a grúzokénál, de beszélt múltjáról, céljairól és a magyar válogatottról is.
Budai László 2017. november 22., szerda 8:44
Az NB I védőit is alaposan meglepte az eddig tarthatatlan Bachana Arabuli. A balmazújvárosi játékos elmondta, melyik magyar csatárt tartja a bajnokság legjobbjának, miben jobb és rosszabb a focink a grúzokénál, de beszélt múltjáról, céljairól és a magyar válogatottról is.
Szerző: Budai László 2017. november 22., szerda 8:44

Hogyan kerül épp az NB I abszolút újoncához egy olyan csatár Grúziából, aki 18 gólt szerez egy év alatt és kétszer lett egymás után két csapattal is bajnok?

- A Dinamo Tbilisinél úgy éreztem, eljött az idő a váltásra, így hiába ajánlottak új szerződést tavasszal, inkább eljöttem, hogy új csapatot keressek magamnak. Meg is mondtam a klubomnak, hogy mivel külföldre akarok igazolni, nemet mondok az ajánlatukra. 3-4 egyéb élvonalbeli ajánlatom is volt, Horvátországból, Svédországból és Ukrajnából is, de Magyarország mellett döntöttem.

Ez azért meglepő első hallásra, miért?

- A menedzseremmel együtt úgy döntöttünk, hogy azt is figyelembe vesszük, hol juthatok a legtöbb játéklehetőséghez, fontos volt, hogy a magyar bajnokság egyáltalán nem rossz színvonalú, sőt, és a karrierem szempontjából egy fontos és megfelelő lépcsőfok lehet Balmazújváros.

A válogatottba idén kerültél be először, játszottál is három meccset, azután hiába lőtted a gólokat az NB I-ben.

- Igen, az utóbbi három meccsen nem vett számításba a kapitány, nem voltam ott a keretben. Pontosan nem tudom a döntésének az okát, én igyekszem mindent megtenni, hogy megint meghívót kapjak, szerintem jól is megy a játék. Ha így tudnám folytatni, jönnének a gólok és a győzelmek is, remélhetőleg újra számolnak majd velem.

A válogatottnál mennyire vannak képben az NB I-gyel kapcsolatban, követik egyáltalán az itteni produkciód?

- Fogalmam sincs, őszintén szólva, talán a kapitány a statisztikákat nézi, és úgy válogat… Én teszem a dolgomat, aztán meglátjuk, hogyan alakul. Szeretnék persze visszakerülni, de nyilván a kapitány dönt erről.

És te mennyit tudtál a magyar bajnokságról, mielőtt idejöttél volna? Volt olyan esetleg, aki súgott rólunk?

- Igen, a barátom, Giorgi Kvilitaia, aki játszott Győrben is, és akivel együtt futballoztunk a Dinamónál, sokat mesélt az NB I-ről és Magyarországról. Jókat mondott, dicsérte a bajnokságot és azt tanácsolta, fogadjam el az ajánlatot, mert jól fogok járni.

Anyagilag is jól jártál?

- Nyilván, de nem ez volt az elsődleges szempont, ahogy mondtam is.

Játszani akartam, minél többet, meg akartam mutatni Magyarországon, mire vagyok képes, mert ugye csak otthon láthattak eddig igazán a szurkolók a pályán, ott pedig már azért ismernek. Szerettem volna, ha külföldön is megismerik a nevem. Igen, anyagilag is jó döntés volt idejönni, de nem ez volt a lényeg a számomra.

Elég jól haladsz afelé, hogy akár eddigi karriered legjobb évét is összehozd. Eddig melyik volt a csúcs?

- A legjobban sikerült időszakom tavaly volt, előbb kölcsönben, a Samtredia játékosaként, amikor 7 gólom és 7 gólpasszom volt 14 meccsen, bajnokok is lettünk, nagyon jó csapatunk is volt, aztán tavasszal 11 gólt lőttem, már újra a Dinamónál. De ha így folytatom Balmazújvárosban is, szerintem akár csúcsot is dönthetek, remélem, összejön majd.

Mennyi az annyi? Mármint hány góllal lennél elégedett az idény végén?

- Ezen még annyira nem is gondolkodtam, de mondjuk, ha még 10 gól összejönne, akkor már nem lenne panaszom. De ennél fontosabb, hogy a csapat bentmaradjon és jól szerepeljen.

Nem ez az első alkalom, hogy légiósnak állsz, rövidebb időt eltöltöttél Spanyolországban, az Alcorcon csapatánál is. De miért csak néhány hónapot?

- 19 évesen kerültem ki, nagy reményekkel, de kiderült, hogy gond van a vízumommal – ugye, mivel nem Európa Uniós ország ország vagyunk, nekem szükségem volt a papírra –, így végül nem is játszhattam az első csapatban, csak a tartalékokkal, a negyedosztályban.

A Duchatelet-család már akkor átvette a klubot?

- Igen, épp akkor, amikor fél éve voltam ott, megtörtént a tulajdonosváltás, hallottuk, hogy egy gazdag belga üzletember vette át a csapatot, akinek a tulajdonában volt a Standard Liége és a Charlton is.

Meg az Újpest. Az ottani tulajdonos, Roland Duchatelet fia, Roderick itt az elnök.

- Tényleg? Na látod, ezt nem tudtam. Spanyolországban egyébként soha nem találkoztam a tulajdonossal.

Mennyire volt szokatlan az NB I stílusa, mi volt a legnehezebb a váltásban?

- Elsősorban az, hogy picit szokatlan volt egy ország legjobb csapatából egy olyan klubhoz kerülni, amelynek azért másfajta céljai vannak. Grúziában szinte mindig a bajnoki címért küzdöttem a csapataimmal, most a bentmaradásért hajtunk a csapattársaimmal. Mondhatni minden második meccsünkön elsősorban a kontrákra építünk a szigorú védekezés mellett, otthon pedig például a Dinamóval mi voltunk azok, akik domináltak a meccseken. Más a helyzet az iramban is. Grúziában nagyon sok tehetséges játékos van, de nem a futómennyiség az erényük, nem nagyon szeretnek túl sokat szaladni a meccseken, Magyarországon viszont sokkal jobban számít a fizikum. A grúz foci technikásabb, a magyar pedig keményebb és hajtósabb, fel kellett vennem a tempót azért.

Milyen a bajnokságunk színvonala, milyenek a benyomásaid eddig?

- Nyilván az NB I az európai középmezőnyhöz tartozik azért, de tökéletes választás egy olyan játékos számára, aki ki akar majd emelkedni, aki meg akarja mutatni magát.

Szerintem egyre erősebb a magyar bajnokság, ezért sem értettem, mi történt a válogatottal a vb-selejtezőkön. Láttam a Luxemburg elleni meccset, és fogalmam sem volt arról, hogyan kaphattatok ki tőlük…

Mi sem értettük…

- …de ugyanez igaz az Andorra elleni selejtezőre is. De ami az NB I-et illeti, szerintem igenis látható a fejlődés, és ez nekünk, játékosoknak is jó hírt jelent. Talán a magyar válogatott is profitálhat majd belőle jobban.

Mondtad, hogy sokkal fizikálisabb az NB I, mint a grúz bajnokság. Ki ellen izzadtál meg a legjobban a pályán?

- A ferencvárosi Otigba ellen. Nagyon kemény, erős hátvéd. Fizikálisan sokat kivett belőlem a vele vívott párharc.

A csatárok közül ki győzött meg eddig a leginkább az NB I-ben?

Nagyon sok jó támadó van szerintem a magyar bajnokságban: Lazovic, Lanzafame, Varga Roland, Henty, Eppel. De a legjobb, akit eddig láttam, az Ugrai Roland, szerintem ő egy fantasztikus játékos.

A legjobb csapat, aki ellen játszhattál?

- A Ferencváros és a Videoton egyértelműen. Bár a Videotonnal döntetlent játszottunk, nekik van a legerősebb keretük véleményem szerint, meg persze a Ferencvárosnak.

Te hogy látod most a Balmazújváros bentmaradási esélyeit? Finoman szólva sem kezdtetek jól, utána viszont, főként az elmúlt hetekben szinte megtáltosodott a csapat.

- Igen, az első 11 találkozón csak 6 pontot szereztünk, de rendkívül balszerencsénk is volt olykor, akadt olyan meccsünk, amikor vagy 16-szor lőttünk kapura, az ellenfél meg egyszer, mégis ők találtak a kapuba, és kikaptunk. Most 4 meccsen van 10 pontunk, jól játsszunk, a szerencse is mellénk állt, és az év utolsó négy meccse meghatározó lehet majd abból a szempontból, hogy milyen tavasz vár majd ránk. Ha sikerülne 9 pontot szereznünk ezen a négy találkozón (ebből a 9 pontból hármat már megszereztek – a szerk.), akkor szerintem 99 százalékos biztossággal kimondható lesz, hogy bentmaradunk.

Nagyon úgy tűnik, hogy nemcsak játékban, de minden téren nagyon együtt van most a csapatotok, erről árulkodott az a megható pillanat is, amikor a játékosok az édesanyját nemrég elveszítő Horváth Ferenchez rohantak a gólnál a Vasas elleni bajnokin. Milyen a kapcsolatotok a vezetőedzővel?

- Nagyon jó, szeretek vele együtt dolgozni. Rengeteget lehet tanulni tőle, az egyik legjobb edző szerintem Magyarországon, aki ráadásul kiváló csatár is volt. Minden játékosával nagyon törődik, ki tudott minket segíteni a nehezebb helyzetekben, ha kell, nagyon vicces is tud lenni, a taktikai repertoárja pedig szerintem nagyon gazdag. Örülök, hogy ő az edzőm.

Meddig tervezel az NB I-ben maradni egyébként? Hallottuk, hogy már most több klub figyelmét felhívtad magadra a teljesítményeddel, és hogy akár már a télen lehetőséged lehetne a váltásra.

- Engem még senki nem hívott ez ügyben, nem tudok erről sokat mondani. Az biztos, hogy a számomra most a legfontosabb az, hogy a Balmazújvárossal minél jobban zárjuk a 2017-es évet, aztán majd a tavaszi szezont is. A csapatnak akarok segíteni a bentmaradás elérésében, szeretném meghálálni a bizalmat azok után, hogy a nyáron bizalmat és lehetőséget kaptam a klubnál.

Ebben az idényben biztos, hogy a csapat játékosa maradok, ennyivel tartozom a vezetésnek, az edzőmnek, a csapattársaknak. Térjünk majd vissza a jövő nyáron erre a kérdésre. A szerződésem egyébként is 2019 nyaráig szól. Számomra most csak egy klub létezik.

Grúziában milyen most a foci? Csak azért kérdezem, mert azért keveset hallani róla az utóbbi időben klub- és válogatott szinten is.

- Két éve új elnököt neveztek ki a szövetség élére (a korábbi 100-szoros válogatott Bundesliga-játékost, Levan Kobiashvilit – a szerk.), aki komoly változásokat igyekszik végrehajtani. Elég komoly gond, hogy otthon nem túl sok pénz van a fociban, így hiába van sok tehetséges játékosunk, de így, hogy a klubok többsége meglehetősen szegényesen él, nem igazán tudnak kibontakozni, nincs, nem volt sok esély a színvonalemelkedésre. Elég sok csapatnak fiatal kerete van, nekik szüksége volna a pénzre, és talán ebben az új korszakban, 5-10 éven belül megindulhat az igazi fejlődés a grúz futballban is, mert most nem túl magas a szint összességében.

Stadionok terén mennyivel jobb itt a helyzet, mint Grúziában, ahol Európai Szuperkupa-döntőt is rendezhettek már?

- A stadionhelyzet nyilván sokkal jobb itt, mint Grúziában. A klubok előretekintőbbek voltak ebben a tekintetben, mint otthon, Balmazújvárosban is minden a játékosok rendelkezésére áll, stadion, edzőközpont, a vezetők, a város, mindent megteremtettek, és ahogy látom, hasonló a helyzet minden NB I-es klubnál. Grúziában valóban ott van a Boris Paichadze Stadion, ahol a Szuperkupa-döntő volt 2015-ben, az a nagy nemzeti aréna, és azon kívül 4-5 csapatnak van még talán modernebb stadionja és egyéb létesítményei. Összességében azonban Magyarország ezen a téren előrébb jár, talán hamarosan otthon is javul majd a helyzet.

És az élet nyugodtabb már nálatok? Nem mai történet, de annál szomorúbb a korábbi legendás játékos, Kakha Kaladze testvérének elrablása és meggyilkolása.

- Szerencsére ahhoz képest azért változott már a helyzet, sokkal biztonságosabb az ország, fejlődik a gazdaság is, magasabb lett azért az életszínvonal. 10-15 éve sajnos valóban előfordultak hasonló esetek, tényleg nagyon sok volt a probléma, sokkal több a kelleténél, de mára azért változott a helyzet. Ajánlom mindenkinek az országunkat, de egy dologra azért vigyázzanak: olyan jók az ételek, hogy gyorsan 100 kilós lesz az ember, ha sokat marad nálunk…

DUDÁS GÁBOR

Neked ajánljuk
Átigazolások
Fradi
Varga Barnabás kérői
Varga Barnabás ügynöke, Paunoch Péter elárulta, hogy a Fradi magyar válogatott támadójának az MLS-ből, Ázsiából és Európából is voltak megkeresései. (M4 Sport)
Kisvárda
Nigériai tehetség írt alá
Ridwan Popoola szerdán bemutatkozott és bizonyított a Kisvárda első csapatában, most pedig profi szerződést is kapott.
MTK Budapest
Hosszabbított a magyar kulcsjátékos
Hosszútávú szerződést kötött az MTK Budapest Varju Benedekkel, aki további öt évre szóló szerződést írt alá, így a kontraktusa 2030-ig érvényes a kék-fehéreknél
Tovább az összes átigazoláshoz