Fotó: uefa.com

Eb 2024: A spanyolok egy félidő alatt lerendezték a horvátokat, a Barca csodatinije rekordot döntött - videó

A horvátok csak egy meg nem adott gólig jutottak a második félidőben, Spanyolország magabiztosan nyerte meg az első meccsét.
Nyikes Zoltán 2024. június 15., szombat 19:56
Szerző: Nyikes Zoltán 2024. június 15., szombat 19:56

A Magyarország-Svájc találkozót követően szombat este a vb-bronzérmes horvátok találkoztak Spanyolországgal, a két együttesnek ez volt a 11. egymás elleni mérkőzése. Az örökmérleg spanyol fölényt mutatott a mérkőzés előtt, a háromszoros Európa-bajnok dél-európai csapat ugyanis ötször nyert, míg a horvátok háromszor diadalmaskodtak, kétszer pedig döntetlennel zárult a meccs. Lamine Yamal lett az Eb-k történetének legfiatalabb pályára lépő játékosa, a spanyolok tinisztárját a kezdőbe nevezte Luis de la Fuente szövetségi kapitány.

Az FC Barcelona futballistája 16 évesen és 338 naposan megelőzte a ranglistán a lengyel Kacper Kozlowskit, aki 17 évesen és 246 naposan játszott kontinensbajnoki meccsen, épp a spanyolok ellen 2021 júniusában, Sevillában.

1. félidő

Az első 25 percben is mezőnyfölényben játszottak a spanyolok, ám ekkor még elmaradtak a helyzetek, a 29. percben viszont sikerült feltörni a horvát védelmet. Ekkor remek labdát kapott Fabián Ruiztól Morata, aki ziccerben ugorhatott ki, majd 15 méterről Livakovic jobb lába mellett a kapuba gurított - az Atlético Madrid támadója így a harmadik Eb-jén is gólt szerzett, 1-0.

Innentől pedig felgyorsultak az események, egy perccel később Kovacic jó lövőhelyzetből kísérletezett, 15 méterről célba vette a bal alsót, de nem volt nagy erő benne, így Unai Simon hárított. A 32. minutumban Fabián Ruiz cselezte ki a 16-os előterében Modricot és Brozovicot, majd kilőtte a bal alsót, 2-0.

Nem sokkal ezután közel járt a szépítéshez Horvátország, Brozovic lapos lövését védte bravúrral Simon, a kipattanó Majer elé került, hatalmas ziccerben viszont mellé lőtt néhány méterről. Még a szünet előtt Gvardiol bal sarok előtt elsuhanó lövése után Budimir előtt alakult ki helyzet, ez azonban kimaradt, a túloldalon viszont nem kegyelmezett Dani Carvajal, aki a BL-döntő után az Eb-n is betalált.

A 47. percben Lamine Yamal jobbról érkező beadása után a Real Madrid védője kibújt a védők mögül és bevetődve, közelről a kapuba lőtt, 3-0.

2. félidő

Az 52. percben máris tovább növelhették volna előnyüket a spanyolok, amikor is Pedri passza után Yamal került ziccerbe, Livakovic viszont nagy bravúrral védte a jobb alsóba tartó labdát. Három percre rá Stanisic közeli lövésénél vetődött be és mentett nagyot Cucurella, majd még ott maradt a labda a spanyolok ötösén belül, ám mielőtt fejelhetett volna Budimir, Simón kiütötte a labdát.

Visszafogottabb percek következtek, Spanyolország magabiztosan őrizte előnyét, míg Horvátország támadójátéka kevésbé működött, így a hajráig nem igazán láthattak kísérleteket a nézők. A 78. percben aztán Unai Simón passzolta el a labdát a saját 16-osán belül, majd Rodri akasztotta Petkovicot, amiért tizenegyest ítélt a játékvezető. A büntetőt a sértett a jobb alsóba helyezte, Unai Simón pedig védett is, ám a kipattanót megszerezte Perisic és középre gurított, ezt már néhány lépésről nem hibázta el Petkovic. De! A VAR-ozás után úgy döntöttek a bírók, hogy Perisic idő előtt futott be a 16-oson belülre, így maradt a 3-0.

A horvátok utolsó reménye is elillant így, ennek megfelelően a hátralévő idő csendesen zajlott már le. A spanyolok magabiztosan gyűjtötték be a három pontot.

Európa-bajnokság, B-csoport, 1. forduló

Spanyolország-Horvátország 3-0 (Morata 29. Ruiz 32., Carvajal 45+2.)

Spanyolország: Simón − Carvajal, Le Normand, Nacho, Cucurella − Pedri (Olmo, 60.), Rodri, Fabián Ruiz − Yamal, Morata (Oyarzabal, 67.), N. Williams (Merino, 68.).

Horvátország: Livakovic − Stanisic, Sutalo, Pongracic, Gvardiol − Modric (Pasalic, 65.), Brozovic, Kovacic (Sucic, 65.) – Majer, Budimir (Perisic, 56.), Kramaric (Petkovic, 72.).

A meccs összefoglalója

Rossinak nagy csalódás volt az első Eb-meccs: "Lefociztak minket, frusztráló volt látni, hogy milyen gólokat kaptunk" - így értékelt a kapitány
Rossi azt mondta, fájó, amit látott, hiszen ezek a játékosok nem követnek el ilyen szinten ekkora hibákat általában, különben nem játszanának itt.
Komáromi Szlovéniában folytatja
A Puskás 22 éves támadója a 16-szoros szlovén bajnok Maribornál folytatja. Sallai Roland után Komáromiért kapta a második legtöbb átigazolási díjat a felcsúti klub.