Fotó: uefa.com

Minden idők leggyorsabb Eb-gólja is kevés volt a meglepetéshez, a címvédő olaszok fordítani tudtak - videó

Nedim Bajrami már 22 másodperc elteltével vezetést szerzett Albániának, de az olaszokat ez nem fogta meg és a 16. percben fordítottak is, kialakítva ezzel a végeredményt.
Nyikes Zoltán 2024. június 15., szombat 22:56
Szerző: Nyikes Zoltán 2024. június 15., szombat 22:56

Szombaton 21 órától bemutatkozott az Európa-bajnokságon a címvédő Olaszország, amely Albániával nézett farkasszemet Dortmundban. Az olasz-albán csata esélyese papíron egyértelműen a címvédő Squadra Azzurra volt előzetesen, ugyanakkor a sportstatisztikákkal foglalkozó Gracenote a találkozóval kapcsolatban többek között azt is kiemelte, hogy a balkáni válogatott játékosai közül 10-en is Olaszországban futballoznak, és kilencen a Serie A-ban játszottak a nemrég zárult idényben.

Az albánokkal kapcsolatos érdekesség az is, hogy az Eb-keret minden tagja légiós, ez pedig a kontinenstornán szereplő 24 válogatottból csak kettőre igaz - a dánoknál szintén egyetlen olyan futballista sincs a keretben, aki a hazájában szerepelne klubcsapatban.

1. félidő

Hidegzuhany érte az olaszokat rögtön az elején: 22 másodperc elteltével ugyanis vezetést szerzett Albánia, miután Dimarco rossz bedobására csapott le Bajrami a 16-oson belül, majd hat méterről nagy gólt zúdított a bal felsőbe, 0-1 - ezzel ez lett az Eb-k történetének leggyorsabb gólja.

Az egyenlítésre kis híján csak egy percet kellett várni, Chiesa jobbról érkező lapos beadását sarokkal továbbította Scamacca Pellegrininek, aki 12 méterről alig lőtt a bal sarok mellé. A 11. percben viszont már jött a válasz: Pellegrini balról érkező beadása után Bastoni a hosszún 3 méterről a kapuba fejelt, 1-1. A fordítás is gyorsan érkezett, a 16. minutumban Asani Dimarco szorításában röviden szabadított fel a 16-oson belül, a labda Barelláig jutott csak, aki egyből bezúdította azt a kapu jobboldalába 16 méterről, 2-1.

A 33.  percben Scamacca remek passza után Frattesi került ziccerbe, az ötös jobb sarkáról megpróbálta átemelni Strakoshát, ám a kapus belekapott a labdába és a kapufára ütötte. A szünet előtt kevéssel még Chiesa menetrendszerű beadása Pellegrinit találta meg, aki azonban fejelés helyett vállal továbbított a kapu mellé jó helyzetben.

2. félidő

A fordulás után mezőnyfölényben játszottak az olaszok, magabiztosan járatták a labdát az ellenfél térfelén, az albánok nem dolgoztatták meg az olasz védelmet. Chiesa törte meg a csendet a 60. percben, a Juventus szélsője 16 méterről vállalkozott lövésre és nem is ment sokkal mellé.

A 67. minutumban Di Lorenzo próbálkozott fejjel Dimarco beadása után, de Hysajról fölé pattant a labda. Sokatmondó adat volt, hogy miután az albán válogatott gólt szerzett 22 másodperc elteltével, azt követően egyetlen egy kaput eltaláló lövése sem volt a 70. perchez érkezve.

A 80. percben is Strakoshának kellett védenie, de azért olyan nagy problémát nem okozott neki Dimarco kísérlete 21 méterről. A 90. percben aztán a semmiből nagy helyzetet alakított ki Albánia, Manaj egy hosszú indítást vett át mellel a 16-oson belül, majd egy kissé éles szögből, 4 méterről elpöckölte Donnarumma mellett a labdát, ami a kapus oldalát érintve az alapvonalon ment ki a jobb kapufa mellett -  szöglet azonban nem következhetett.

Nem ez volt Albánia utolsó kísérlete, Mitaj lövése még elkerülte a végén a bal felső sarkot. A címvédő olaszok győzelemmel kezdték az Eb-t.

Európa-bajnokság, B-csoport, 1. forduló

Olaszország-Albánia 2-1 (Bastoni 11., Barella 16., ill. Bajrami 1.)

Olaszország: G. Donnarumma – Di Lorenzo, Bastoni, Calafiori, Dimarco (Darmian, 83.) – Jorginho, Barella (Folorunsho, 92.) – Frattesi, Lo. Pellegrini (Cristante, 77.), Chiesa (Cambiaso, 77.) – Scamacca (Retegui, 83.).

Albánia: Strakosha – Hysaj, Djimsiti, Arlind Ajeti, Mitaj – Asllani, Ramadani, Bajrami (Muci, 87.) – Asani (Hoxha, 68.), Broja (Manaj, 76.), Seferi (Laci, 68.).

A meccs összefoglalója

Eb 2024: "Halvány Szoboszlai, lagymatag magyarok, Rossiék horrorvédekezéssel kaptak ki" - svájci és nemzetközi lapszemle
Így látták a svájci és a nemzetközi portálok a szombati Magyarország-Svájc Eb-csoportmeccsen történteket. Lapszemle.
Komáromi Szlovéniában folytatja
A Puskás 22 éves támadója a 16-szoros szlovén bajnok Maribornál folytatja. Sallai Roland után Komáromiért kapta a második legtöbb átigazolási díjat a felcsúti klub.