A csütörtöki játéknap esti etapjában az E-csoport két mérkőzését rendezték meg egyidőben. A spanyolok az élről, míg a németek az utolsó helyről várták az utolsó fordulót, utóbbinak tehát kizárólag a Costa Rica elleni győzelemmel lehetett esélye a továbbjutásra.
Costa Rica-Németország
1. félidő
Keményen bekezdtek a németek, semmit nem akartak a véletlenre bízni, a 2. percben már Musiala lövését kellett szögletre tolnia Keylor Navasnak, nyolc minutummal később viszont már a PSG kapusa sem tudott segíteni: Raum balról érkező beadását Gnabry fejelte hat méterről a bal sarokba, 0-1.
Ezt követően is támadásban maradt Hansi Flick csapata, látszódott rajtuk, hogy bizony fontos lehet a végelszámolásnál a gólarány és tovább akarták növelni előnyüket. Még csak a 15. percben jártunk, de Keylor Navasnak újabb bravúrt kellett bemutatnia ezúttal Goretzka fejesénél. A német mezőnyfölény nem csökkent, de a helyzetek száma igen, így egészen a 40. percig kellett várni egy újabb komoly lehetőségre, ekkor Gnabry 13 méterről alig tekert a bal sarok mellé.
A szünet előtt viszont kis híján egyenlített Costa Rica, Raum nagy hibája után került óriási ziccerbe Fuller, de Neuer hatalmasat bravúrral védte a léc alá tartó lövést.
2. félidő
Akárcsak a csoport másik mérkőzésén, itt váratlan eseménnyel folytatódott a szünet után a találkozó: az 58. percben Fuller beadása után Campbell csukafejesét ugyan védte Neuer, de a kipattanóra éppen Tejeda csapott le, aki 4 méterről a jobb alsóba bombázott, 1-1.
Azonnal rákapcsoltak a németek, Musiala megpattanó lövése a baloldali kapufáról kifelé pattant, majd Thomas Müller helyzeténél blokkolt az egyik Costa Rica-i védő. A 67. percben megint Musiala próbálkozott és ismét a baloldali kapufa parancsolt megálljt a lövésének.
A 70. percben aztán ismét alig hihettünk a szemünknek: egy baloldalról felívelt szabadrúgást W. Manley fejelt be középre, majd a nagy kavarodásban végül Vargas a kapu előterében bekotorta Neuer alatt a hálóba, 2-1.
A közép-amerikaiak öröme viszont csak alig három percig tartott, ekkor Kimmich fejese után Füllkrug passzolt Havertzhez, aki 10 méterről a jobb alsóba lőtt Navas mellett, 2-2.
A 76. percben majdnem a vezetést is újra átvette a német együttes, ám Keylor Navas bravúrosan védte Füllkrug kísérletét. A fordítás pedig végül össze is jött: a 85. percben Gnabry jobbról érkező beadásánál Havertz bújt ki védője mögül és öt méterről a bal sarokba lőtt, 2-3.
A 91. percben végérvényesen eldőlt a három pont sorsa, Füllkrug góljánál előbb ugyan lest jelzett az asszisztens, de VAR-ozást követően kiderült, hogy szó sem volt erről, így 4-2-re megnyerték a mérkőzést a németek.
De ez egyáltalán nem vigasztalta Németországot, hiszen Japán legyőzte Spanyolországot is, így Hansi Flick együttese csoportharmadikként kiesett.
Jegyzőkönyv
Világbajnokság, E-csoport, 3. forduló
Costa Rica-Németország 2-4 (Tejeda 58., Vargas 70., ill. Gnabry 10., Havertz 73., 85., Füllkrug 91.)
Costa Rica: K. Navas – Fuller (Bennette, 74.), Ó. Duarte, K. Waston, J. Vargas, Oviedo (Contreras, 93.) – B. Aguilera (Salas, 46.), Borges, Tejeda (Wilson, 93.), Joel Campbell – Venegas (Matarrita, 74.).
Németország: Neuer – Kimmich, Süle (Ginter, 93.), Rüdiger, Raum (Götze, 67.) – Goretzka (Klostermann, 46.), Gündögan (Füllkrug, 55.) – Gnabry, Musiala, L. Sané – T. Müller (Havertz, 66.).
Így nyertek a németek
Japán-Spanyolország
1. félidő
Nem meglepő módon itt is az esélyesebbnek tartott spanyolok mezőnyfölényével indult a mérkőzés, mégis az első veszélyesebb lehetőség a japánok előtt alakult ki a 7. percben, amikor is egy védelmi hibát után Tanaka 4 méterről, kiszorított szögből az oldalhálót találta el.
A 13. minutumban aztán megszületett a spanyolok vezető találata: Azpilicueta jobbról érkező beadását Morata fejelte középre négy méterről, a kapus lába mellett a hálóba, 0-1. Tíz perccel később duplázhatott volna a spanyol támadó, de Gavi passza után 11 méterről a kapus ölébe tálalt.
A spanyolok az előny tudatában megnyugodtan, de uralták a mérkőzést, a japánok pedig ugyan bátran próbáltak előrefelé játszani, pontatlanságok adódtak a támadójátékban, így Unai Simónnak nem igazán kellett játékba avatkoznia.
2. félidő
Aztán ami a fordulás után történt, arra valószínűleg nagyon kevesen számítottak. A 48. percben Baldé veszített labdát, majd Doan 16 méterről célba vette a bal sarkot, Unai Simón pedig a védhetőnek tűnő lövést beljebb segítette, 1-1.
Az őrület folytatódott, az 51. percben Doan a 16-oson belül, a jobb oldalról keresztbe ellőtte a labdát, amit a hosszún Mitoma az alapvonalnál még középre kanalazott, Tanaka combjáról pedig áthaladt a gólvonalon a labda - a lassítások alapján nagyon úgy tűnt, hogy Mitoma beadásánál teljes terjedelmében áthaladt az alapvonalon a labda, a VAR azonban meglepetésre gólt ítélt, 1-2.
A VAR szerint ez nem volt kint.
Hátrányban Ferrán Torrest, Marco Asensiót, Jordi Albát és Ansu Fatit is pályára küldte Luis Enrique szövetségi kapitány, de nagy meglepetésre sokáig a friss emberek segítségével sem tudott nagy helyzetet kialakítani Spanyolország, pedig a mezőnyfölény megvolt.
A legnagyobb spanyol ziccer a 89. percben jött el, ekkor Asensio és Dani Olmo is nagy helyzetbe került, előbbinél Josida mentett, majd Gonda kapus nagyot mentett.
A hétperces hosszabbítást is kibekkelte Japán, amely így elképesztő meglepetésre csoportelsőként jutott tovább a csoportból, Spanyolország a második, Németországnak és Costa Ricának pedig véget ért a vb.
Jegyzőkönyv
Világbajnokság, E-csoport, 3. forduló
Japán-Spanyolország 2-1 (Doan 48., Tanaka 50., ill. Morata 14.)
Japán: Gonda – Itakura, Josida, Tanigucsi – Ito, Morita, Tanaka (Endo, 87.), Nagatomo (Mitoma, 46.) – Kubo (Doan, 46.), Maeda (Aszano, 61.), Kamada (Tomijaszu, 68.).
Spanyolország: Simón – Azpilicueta (Carvajal, 46.), Rodri, Pau Torres, A. Balde (Jordi Alba, 68.) – Gavi (Ansu Fati, 68.), Busquets, Pedri – Nico Williams (Ferran Torres, 57.), Morata (Asensio, 57.), Olmo.
Így nyertek a japánok