Haraszti Ádám húsz éve dolgozik sportriporterként, az elmúlt 15 évben pedig elsősorban kommentátorként, ez alatt az idő alatt megjárta a magyar televíziót, a Digi Sportot, míg jelenleg a Sport TV-nél és az RTL-nél dolgozik, így teljeskörűen rálát arra, hogy áll most a kommentátori szakma Magyarországon, milyen nehézségekkel kell megküzdeniük, és mennyire kell adott esetben változniuk. Haraszti Ádámmal ezekről, emellett a Bajnokok Ligája-jogok RTL-hez kerüléséről, a streaming betörésével járó átalakításokról, az őket ért esetleges támadásokról, a mesterséges intelligencia veszélyeiről és a jelenlegi nézettségi trendekről is beszélgettünk. Interjú.
A Sport TV mellett az RTL-nél is rendszeresen dolgozol, ráadásul BL-hét áll előttünk, mennyire húzós időszak ez ilyenkor?
- Hétfő éjjel még baseballt közvetítek, aztán hétfőn megyek ki az RTL-be, vesszük fel a beharangozó műsorunkat, kedd-szerda-csütörtök BL- és Európa Liga-meccsek vannak, amik viszik is a hetet. Közben baseball-playoff lesz és az NBA is kezdődik, úgyhogy azzal is foglalkozni kell. Nem unatkozom.
Korábban - talán Hajdú B. Istvántól eltekintve - szinte teljesen szokatlan volt, hogy egy kommentátor több tv-csatornánál is dolgozzon egyszerre. Azóta, hogy az RTL-en EL-találkozókat közvetítesz, már te is feltűnsz két különböző helyen. Mennyit változott ez a helyzet az elmúlt időszakban?
Nem kifejezetten jellemző továbbra sem, de közben rengeteg csatorna lett, még több sporttartalom szabadult rá az emberekre, nemcsak a tv-ben, hanem az interneten is. És kevés ember van, aki olyan minőségben meg tudja ezt valósítani, így nem is nagyon maradt más lehetőség.
- Főleg, ha rétegsportágról vagy olyan csatornáról beszélünk, mint az RTL, ahol nem volt kifejezetten sportszerkesztőség. Az elmúlt három évben már működött az Európa Liga-projekt, de arra is kicsit hirtelen kellett összerakni a stábot, most pedig még több emberre volt szükség. Emiatt 1-2 kivételtől nem nagyon van olyan, aki csak itt dolgozna.
Azt mondtad, hogy viszonylag kevés ember van, aki ezeket a meccseket megfelelő minőségben tudja közvetíteni. Nincs meg a szükséges utánpótlás a kommentátorok között?
- Inkább a rutin nincs meg. Vannak nálunk is nagyon fiatal kollégák, akik dolgoznak a projektben, de talán egy kivétellel, nincs olyan, aki ne nagyon közvetített volna máshol komoly szinten komoly sporteseményeket. Nyilván ilyen embereket is kerestek. De egyébként is nehéz belevágni ebbe az egészbe.
Ahhoz, hogy valaki kommentátorként, sportriporterként akarjon dolgozni, sok kockázatot kell vállalni. Továbbra is úgy néz ki a bekerülés a szakmába, hogy ha elkezded valahol csinálni, akkor jó darabig kvázi gyakornokként, ingyen dolgozhatsz, örülhetsz, hogy ott vagy. Aztán, hogy meddig kell ezt így végezni, mikor jutsz el odáig, hogy fizessenek a munkádért, és mennyit… Azért ez elég komoly vállalás, amikor belekezd valaki.
Te az MTV-nél kezdtél, aztán jött a Digi Sport, a Sport TV, majd utóbbival párhuzamosan már az RTL is, tehát az itthoni nagy csatornákat szinte mind végigjártad. Melyik állomásodon mi volt a legfontosabb, amit megtanultál?
- A Komlósiból egyenesen az MTV-hez kerültem, még a Telesport szerkesztőségében dolgozhattam, ami minden szempontból megadta az alapot. Az a klasszikus sportszerkesztőség volt, ahol mindent is csináltunk. Elkezdtem forgatós riporterként, aztán szerkesztő munkatársként, voltak nagyon rövid műsorok, mint a sporthírek a híradó után, aztán hosszabb-rövidebb magazinok és élő közvetítések is, tehát mindenbe beletanulhattam, ami ennek a része. Nagyon sok anyagot készíthettem, interjúkat forgathattam, külföldön is voltam komolyabb sporteseményeken. A Digi Sport azért volt érdekes, mert egyrészt 99 százalékban kizárólag kommentátor lettem, ráadásul főleg focit közvetítettem, míg előtte inkább a Moto GP volt állandó munkaként nálam. A Sport TV pedig azért érdekes, mert ugyan előtte is több sportágba belekóstoltam és szívesen is vállaltam, de itt tényleg szinte mindent közvetítek.
Nyilván a legszerencsésebb egy kommentátor életében, ha csak egy-két sorozatra kell koncentrálnia, akkor tud igazán belemélyedni azokba, naprakész lenni, és ahhoz, hogy a legmagasabb szinten tudd végezni a munkád, ez lenne az áldott állapot.
- Ebből a szempontból nem biztos, hogy a legszerencsésebb helyzetben vagyok, mert van nálam most foci, NBA, kézilabda, jégkorong, autósportok és már baseball is. A másik része azonban, hogy ez így változatos, színes, az ember megtanul alkalmazkodni, és megérti, mi is az igazán fontos egy-egy közvetítésnél, mikor tudsz így is legalább olyan szinten naprakész lenni, hogy az élvezhető legyen bárkinek.
Itthon nincs lehetőség az általad említett áldott állapot megteremtésére?
- Vannak azért ilyen példák, de valóban nem sok.
Illetve azt, hogy pusztán ebből éljen meg az ember, azt nehéz látni jelen pillanatban. Nyilván ez is benne van az egészben, mert belekényszerül az ember ebbe a helyzetbe. Mi is darabra vagyunk fizetve, ha többször ülsz benn a tv-ben, többet fogsz keresni. Valahol ezt a pozíciót ki is kell érdemelni, el kell jutni arra a szintre, hogy ez megtörténjen, és ne kelljen szétégetned magad mindenben, hogy normálisan tudj keresni. Bízom benne, hogy egyszer ide is sikerül eljutni.
És mennyire kiszámítható a szakma? Nektek is van bizonyos időszakokra szerződésetek, amik után “átigazolhattok”?
- A Sport TV-nél határozatlan idejű a szerződésem, tehát kvázi vállalkozók vagyunk. Nyilván ennek is köszönhető, hogy dolgozhatok az RTL-nél, de vannak kollégák, akiket más rendszerben alkalmaznak. Valamit valamiért.
Az RTL-es BL-es szerepvállalásod kapcsán nem volt feszültség?
- Nem volt szerencsére, ráadásul a két csatorna között van is együttműködés és jó a viszony. Segítette ezt persze, hogy az előző években az EL-nél már dolgoztam az RTL-nél, be is volt járatva a rendszer. Nyilván most több időt töltök az RTL-nél, mint amikor csak az EL volt, ez nehezíti kicsit a Sport TV-s beosztásomat, de eddig sikerült összeegyeztetni, és nagyon korrekt is volt a hozzáállás mindenkitől.
Vitray Tamásék után Hajdú B. István és Faragó Richárd volt ennek a szakmának az úttörője itthon, már ők is egy idősebb generáció nálad, de már vannak fiatalabbak is, mint te. Látsz generációs különbségeket akár egyik vagy másik irányba?
- Néhány éve talán nem mondtam volna ezt egyértelműen, de biztos, hogy van, abból a szempontból például, hogy hogyan állunk a közösségi médiához, ami nagyon fontos. Egyrészt mi könnyebben idomulunk ezekhez az eszközökhöz, de közben mi is az idősebbeken keresztül szívtuk magunkba ennek a szakmának az alapjait. Az a generáció megkerülhetetlen, és most is ők jelentik ennek a szakmának az első vonalát, ez egyértelmű. Ők a Telesporton nevelkedtek, ami sokkal klasszikusabb, régi vágásúbb volt, én ennek már csak a legvégét csíptem el.
De pont a Pisti teremtett meg egy könnyedebb hangvételt a sporttelevíziózásban, ami egyáltalán nem volt jellemző korábban, és sokan már ezt veszik etalonnak. Az emberek már úgy vannak vele, hogy a sport nem olyan szigorú közeg, mint mondjuk a hírműsoroké. Ők kezdték ezt el, emiatt is vagyunk mi már lazábbak.
- Nagyon új generációt még nem látok, ami máshogy működne. Akik mostanában kezdik el, ők is még hasonló elvek mentén sajátítják ezt el. De lehet, hogy 5-10 év múlva már érdekesebb lesz ezt megnézni.
A mesterséges intelligencia egyre jobban része lesz több szakmának is. Te használod?
Szerintem nagyon veszélyes terep. Önmagában az internetes forrásokat, amiket felkutat az ember, nagyon óvatosan kell kezelni. Ha ehhez hozzáveszed, hogy egy számítógép néz utána helyetted valaminek, akkor az hatványozottabban kényessé válik.
- Az is veszélyes, hogy rengeteg információ áll már így is rendelkezésre, és sokszor látjuk, halljuk, hogy vannak, akik mindenképp szeretnék is ezt ránk ereszteni 90 perc alatt, de nem biztos, hogy erre ez a legalkalmasabb felület, és az sem, hogy ez jót tesz a közvetítésnek. Én még maradok a magam hagyományos eszközeinél, ez biztos. (nevet)
Óriási projekt az RTL-nél a Bajnokok Ligája, milyen volt belülről megélni az indulását?
- Dolgoztam már egy ideje az RTL-nél, de ez egészen más, a BL nagyon fontos a csatorna számára, és jó látni, hogyan működik egy igazán nagy kereskedelmi tévé, hogyan állnak be egy ilyen projekt mögé. Mindenki nagyon komolyan veszi, nagyon jó körülmények között dolgozhatunk szuper stúdióban. Kicsit olyan érzésem van, mint amikor anno a Digi Sport elindult, ott is nagyon jó közösség alakult ki, és ez a szakmai munkán is látszott. Itt is szuper kollégákkal dolgozhatunk együtt, jó látni, hogy mindenki milyen lelkesedéssel vágott bele ebbe.
Sok helyről nagy felháborodás is követte a BL RTL+-ra kerülését, ezzel pedig az előfizetésessé válását. Ti mennyi támadást kaptatok?
- A mostani helyzet azért is nagyon emlékeztet a Digi Sport indulására, mert akkor szintén a BL-t, valamint az EL-t vásárolta meg a csatorna, és úgy indult az egész, hogy a Debrecen BL-mérkőzéseiből az idegenbelieket csak a Digin lehetett látni. Ráadásul azok az első évei voltak a csatornának, és kevés helyen lehetett fogni.
Úgyhogy akkor csuklottak a szüleink, bárhová mentünk. Most más a helyzet, mert nem találkozom a szurkolókkal személyesen, mint amikor anno kimentünk a régi Népstadionba a hazai mérkőzésekre, így most nem is vágják a stábhoz a söröspoharat.
- Persze azt látom, hogy sokaknál rosszul csapódik le, vagy rossz oldalról közelítik meg, de közben meg annyi extrát hoz azoknak, akik szeretik a focit. Nehéz ügy ez Magyarországon, mert tisztában vagyok azzal, hogy sajnos nagyon sokan milyen anyagi helyzetben élnek itthon. Azt is látni kell, hogy a médiafogyasztásunk is alakul át, és az is, ahogyan fogyaszthatjuk ezeket a videós tartalmakat. Mert most már így kell beszélni erről, a televíziózás ugyanis hagyományos formájában egyértelmű, hogy a végéhez közeledik. Ebből a szempontból nagyon nagy lépést tett az RTL, sokak szerint lehet, hogy hirtelen tette ezt, de ha megnézzük a nemzetközi trendeket, tőlünk nyugatra ezek már rég megtörténtek. A legtöbb nagy országban a BL-csomagoknak már legalább egy részét hasonló felületeken lehet követni. Tettünk egy lépést a modern idők irányába.
És az mennyiben hasonló a Digi Sportos időszakokhoz, hogy most nemcsak szurkolói oldalról, de a konkurenciától is kapjátok a támadásokat?
- Eltelt 15 év azóta, és ez nyilván más dolgokban is tetten érhető. Nem hiszem, hogy bárki meglepődik ezen a fajta reakción.
Mit tudtok a számokról? Mennyire hozta a várakozásokat a BL az RTL-nél?
- Én személy szerint semmit, és a saját munkánk szempontjából nem is biztos, hogy szabad lenne, hogy bármiféle támpontot jelentsen. Azt tudom, hogy amikor a Szuperkupa-döntő az RTL-en ment, az nagyon jó tv-s nézettséget hozott. Nézettebb volt, mint annak idején az M4 Sporton, nyilván ehhez kellett a Real Madrid is.
És hogy tetszik a megújult BL, mennyire vette ki a Szuperliga méregfogát?
- Annak kivette szerintem. Még várnék az ítélettel, az sem biztos, hogy az első év után kell komoly következtetéseket levonni, hanem pár évet meg kell majd nézni. Fontos lesz a megnövekedett meccsszám problémája is, mert a bevételek szempontjából nyilván értem ezt, és a nézőknek is érdekes lehet a sok találkozó, de sorra dőlnek ki egészen komoly játékosok is durva sérülésekkel. Újra kell majd értelmezni, hogy mi is a célja egy ilyen sorozatnak.
Hogy látod a sportközvetítések és a streaming jövőjét? Ha a filmekből és sorozatokból indulunk ki, akkor amíg egy-két streamingóriás volt, addig még könnyebben lehetett az egyiket választva plusz pénzt kifizetni a plusz tartalomért. De úgy tűnik, kezd széttöredezetté válni a piac, és ez a sportoknál is megfigyelhető.
- A sport azért is érdekes, mert önmagában is rétegműfaj, és bőven kisebbségben vannak azok, akik kíváncsiak minden sportágra vagy minden bajnokságra. Azaz akiknek a klasszikus sporttelevíziós piac a jó, ahol van néhány sportcsatorna, azokon ott van a legtöbb sportág, és mindent tudnak nézni.
De az alaphelyzet inkább az szokott lenni, hogy valaki például Milan-drukker, ezért a Milan meccseire kíváncsi, az olasz bajnokság érdekli elsősorban, meg mondjuk a BL, de nem hozza lázba, hogy hétvégén Moto GP-t vagy baseballt is tud nézni azon a csatornán. Szerintem a legtöbben így vannak ezzel, egy-két sportág érdekli őket mélyebben, azokon belül is egy-két csapat. Ebből a szempontból a streaming akár jobb is lehet, pláne ezeken az árakon, amiken működnek, bár nem tudom, hogy hogyan tud majd fenntarthatóan működni.
- Azt kell szerintem elengedni az embereknek, hogy tök jó, hogy van 200 csatorna a tv-ben, de én például tudom magamról, hogy csak a sportcsatornákat nézem, semmi mást. És igazából senki nem akar 200 csatornát, csak azzal nyomják le a torkukon, hogy a sporttartalmak csak a legdrágább csomagban vannak. Ebből a szempontból lesz változás szerintem, sokkal könnyebben válogathatnak majd az emberek, már csak az internetes felületek okán is. Közben a különböző streamingplatformok is ágyazódnak be a klasszikus tv-szolgáltatók rendszerébe, az RTL+-t is tudod nézni bizonyos előfizetésekkel, vagy az AMC új streamingplatformja, a SELEKT a T-s előfizetőknek már elérhető lesz. Nem tudom, hogy az androidos set-top-boxok hogyan működnek pontosan, de adják a lehetőséget arra, hogy azokra új applikációk legyenek letölthetőek, amikkel könnyebben bekerülnek a háztartásokba, úgyhogy haladunk előre.
Nemrég nagy vihart kavart az olasz bajnokság későn elkelő közvetítési joga, ezzel kapcsolatban egy videódban arról beszéltél, hogy a Serie A-t alapvetően nagyon kevesen nézik. Milyen tendenciákat látsz a topligák vagy az egyes sportágak kapcsán, merre változnak a trendek?
- Nem véletlen, hogy a Sport TV-nél nagy többségében már kézilabdát látsz. Ebben benne van persze az is, hogy van négy nagy magyar csapatunk, azaz a férfiaknál és a nőknél is viszik a prímet. A kézi BL közvetítésével például egyetlen topbajnokság sem tudja felvenni a versenyt. Nyilván az, hogy Szoboszlai Dominik megjelent egy klasszikus nagy angol csapatnál és jól is teljesít, az megdobja a nézettséget, de hasonló sztorit egyelőre keveset tudunk mondani a nemzetközi labdarúgásban. A foci BL megint más, ott nagyobb az érdeklődés egy-egy meccsel kapcsolatban. De nem véletlen, hogy a Sport TV a kézilabdát próbálja a zászlajára tűzni, és tolni előre, mert az hozza a legnagyobb nézettséget. Ami izgalmas, hogy a darts mennyire az utóbbi évek sikersztorija lett, nagy népszerűségre tett szert, karácsony környékén egészen elképesztő nézettséget produkál.
Sokan a focit attól is féltik, hogy a mai fiataloknak egyre kevésbé lesz már izgalmas, kevesen vannak, akik végigülnek 90 percet, főleg úgy, hogy közben nem a telefonjukat nyomkodják, hanem tényleg nézik a meccseket. Külföldön már különböző játékokat találnak ki, hogy feldobják a közvetítéseket. Te hogy látod ezt a kérdést, kell félnie a focinak?
- Én még ezt nagyon nem látom magam előtt, ez Florentino Pérez rémálma, nem tudom, az ő unokái hogy viselkednek. (nevet) Korainak érezném a vészharangot kongatni, hosszú évek tendenciáinak kellene jelentősen változni, hogy bárkinek komolyan gondolkodnia kellene azon, milyen sportágak tűnnek el adott esetben. De azt nem látom, hogy a focinak nagyon aggódnia kellene.
És a sportközvetítéseknek mennyire kell változniuk? Mennyire elég az most, ami tíz éve az volt?
- Változik ez magától is, akár akaratlanul is. Az izgalmas része, amit félig már érintettünk, az az MI lehet, mert látjuk, hogy ott vannak a különböző számítógépes játékoknál a kommentátorok, akik nem ülnek ott melletted, mégis kapsz valamiféle közvetítést. Ez, ha úgy vesszük, kezdetleges szinten van, más szemszögből viszont lenyűgöző, hogy ezt egy számítógép már meg tudja oldani.
De én bízom benne, hogy a személyiségünk tud annyit hozzáadni ehhez az egészhez, hogy egy darabig lesz előnyünk a különböző informatikai megoldásokkal szemben.
BUDAI LÁSZLÓ
Korábbi interjúink népszerű kommentátorokkal