Kassai első éve Ausztriában
- Egy új munka mindig elvárásokkal és bizonytalanságokkal is jár. A játékvezetői osztályon dolgozó kollégáink azonban nagyban megkönnyítették a kezdést Ring Györgynek, a VAR-menedzserünknek és nekem is. Az ÖFB-hez történt csatlakozásunk előtti három és fél évben két különböző országban dolgoztunk, és tisztában vagyunk a kihívásokkal, különösen az első hat hónapban. Ezt egy tanulási folyamathoz lehet hasonlítani. Az elején megismerkedsz a kollégáiddal és a struktúrákkal, majd a következő lépésben megismered az egyes elit játékvezetőket és klubokat. Nagyon élvezem az ausztriai munkát. Élvezem, hogy ennyi nagyszerű emberrel dolgozhatok együtt, és rájöttem, hogy jó munkát tudok itt végezni, mert jól érzem magam, és nagyon jól beilleszkedtem - nyilatkozta Kassai Viktor, az Osztrák Labdarúgó Szövetség játékvezetői testületének egy éve kinevezett technikai igazgatója az ÖFB hivatalos oldalának.
Az osztrák játékvezetőkről
- Nagyon világos irányvonalat határoztunk meg, amelyet már a kezdetektől fogva érvényesíteni akartunk. Ez nem egyik napról a másikra vagy egyik hétről a másikra történik. Tudtuk, hogy ez egy folyamat, amelyet fokozatosan fogunk megvalósítani. Az egyes fordulók elemzése alapján gyorsan rájöttünk, hogy a képzésre kell összpontosítanunk, hogy az embereink jobban megértsenek minket és az elvárásainkat. Ezek az elvárások 95 százalékban az UEFA kritériumain alapulnak. Ahhoz, hogy nemzetközi szinten is szerepet játszhassunk, ezeket a lehető leggyorsabban meg akartuk teremteni Ausztriában. Számomra fontos volt, hogy az elit játékvezetők megtanuljanak gyakorlatiasan gondolkodni. A futball nem azt várja el, hogy pusztán a szabályok szerint fújjanak, hanem azt, hogy a helyzeteket gyakorlatiasan értelmezzék. Ennek megtanulásához időre van szükség. Hat hónap elteltével már láthattuk, hogy a nagy többség felugrott a szekérre, és oda fejlődött, ahová szerettük volna, hogy eljusson. Ez statisztikailag is megmutatkozott, hiszen tavaszra már csökkent a rossz döntések száma. Ezt úgy szoktam leírni, hogy ez az intenzív képzési intézkedések gyümölcse, amelyek viszont a folyamatos fejlődés alapját képezik. Ugyancsak hangsúlyt helyeztünk a fittségre. Ezért Ausztriában kizárólag az UEFA által előírt erőnléti teszteket végzünk. Az elit játékvezetőknek évente négyszer el kell érniük az európai élvonalbeli játékvezetők fittségi szintjét, hogy a két legmagasabb osztályban bíráskodhassanak. Ezen a téren is pozitív jelzést látunk a játékvezetők és az asszisztensek részéről. Csak akkor érheted el a maximumot, ha sokat edzel és profi hozzáállással rendelkezel. (...)
A játékvezetői hibákról
- (...) Soha nem szabad hátradőlnünk. Egy FIFA-képzésen megtanultam, hogy elégedettnek kell lennünk az elit játékvezetőinkkel, de soha nem szabad teljesen hátradőlnünk. Minden héten hat, illetve nyolc mérkőzésünk van az Bundesliga első és másodosztályában. Ha tizenkét meccs jól sikerült, de mondjuk Riedben és Lustenauban volt egy-egy rossz döntés, akkor nem lehetünk elégedettek. Összesen majdnem 500 mérkőzésünk van egy szezonban.
Ha csak a meccsek 5 százalékán vannak problémák, akkor rengeteg vita, sok kritika és sok álmatlan éjszaka van. Szerencsére sikerült csökkenteni a hibás döntéseinket, de még messze vagyunk a célunktól.
A VAR-ról
- Egyértelműen látszik: mielőtt a játékvezetőt hibáztatná, a szurkoló a VAR-t kérdőjelezi meg. Ez annak köszönhető, hogy a VAR-nak, mint végső döntéshozó hatóságnak egy esetleges pályán történő felülvizsgálat előtt több lehetősége is van egy rossz döntés kijavítására.
Régebben azt mondták, hogy a játékvezetőnek csak két szeme van, de ma már a VAR-nak nyolc-tíz kamerája van a különböző lassított felvételek ellenőrzésére. A VAR hibáinak elfogadása nem létezik, ami automatikusan nyomás alá helyezi a folyamatot. Nem szabad azonban elfelejteni, hogy a VAR is csak egy ember, aki másképp is értelmezhet vagy értelmezhet egy szituációt, ezért nálunk a VAR-menedzserünknek, Ring Györgynek az a feladata, hogy megtalálja a legjobb szakembereket. 20 emberből álló, 20 különböző értelmezéssel rendelkező VAR-osztagra nincs szükségünk.
A cél az kell, hogy legyen, hogy maximum tíz-tizenkét embert vetünk be, akik következetesen dolgoznak. mert ez a siker alapja. ezért ritkítottuk meg a csapatot az első szezonban. Arra sincs garancia, hogy egy jó játékvezető automatikusan jó VAR-bíró lesz. Ugyanis a játékvezető és a VAR követelményei és jellemzői aligha azonosak. A VAR-szobában analitikus munkát kell végezni, míg egy játékvezetőnek a pályán menedzseri képességekkel kell rendelkeznie, pszichológusnak kell lennie és jó kondícióval is kell rendelkeznie. VAR-ként egy olyan jelenetet kell felismerni, mint egy lehetséges büntetőrúgás, majd nagyon rövid időn belül helyesen elemezni. Biztos vagyok benne, hogy néhány éven belül külön utak lesznek, mert mindegyik munkakör más-más tulajdonságokat és erősségeket igényel.
Kassai szerepe abban, hogy az osztrák játékvezetés nemzetközi megítélése javult
Természetesen minden európai ország játékvezetői testülete és szövetsége tudja, hogy Kassai Viktor most Ausztriában dolgozik. De én már nem bíráskodom mérkőzéseken. Segíthetek és változtathatok, de nem állhatok ki a pályára és nem nyújthatom a szükséges teljesítményt. Ezt a FIFA játékvezetőinknek kell megtenniük. Az UEFA-val és az európai szövetségekkel folytatott párbeszéd során rendszeresen hallom, hogy Ausztriában történik valami. Erre kell építenünk, ha néhány év múlva szerepet akarunk játszani a nemzetközi játékvezetésben.