Koronavírus: Hatalmasat eshet a játékosok piaci értéke a járvány miatt - így alakulhat a topligás klubok jövője

A svájci központú Sporttanulmányok Nemzetközi Központja kimutatásából kiderül, a koronavírus-járvány hatásai miatt mekkorát eshet a játékosok becsült értéke abban az esetben, ha nem játszanak tétmeccseket és nem újítják meg a szerződéseiket június végéig.
Nyikes Zoltán 2020. március 31., kedd 9:44
A svájci központú Sporttanulmányok Nemzetközi Központja kimutatásából kiderül, a koronavírus-járvány hatásai miatt mekkorát eshet a játékosok becsült értéke abban az esetben, ha nem játszanak tétmeccseket és nem újítják meg a szerződéseiket június végéig.
Szerző: Nyikes Zoltán 2020. március 31., kedd 9:44

Az utóbbi hetekben folyamatosan érkeznek a hírek a koronavírus-járvány terjedése okozta negatív gazdasági hatásokról, ami természetesen a labdarúgás világát sem kerülte el. A svájci székhelyű Sporttudományok Nemzetközi Központja (CIES) a legfrissebb tanulmányában azt vizsgálta, mekkorát eshet a játékosok becsült értéke abban az esetben, ha nem játszanak tétmeccseket és nem újítják meg a szerződéseiket június végéig.

A tanulmány kiemeli, hogy a visszaesés nagysága különféle tényezőktől függ, így például a játékosok életkorától, az érvényben lévő szerződés időtartamától és a közelmúlt teljesítményétől is. Relatívan a legnagyobb veszteség az idősebb labdarúgók esetében következhet be, akik viszonylag rövidtávú szerződésekkel rendelkeznek és kevesebbet játszottak ebben a szezonban, mint az előzőben. Példaként hozza fel erre a CIES a Manchester United francia világbajnok középpályását, Paul Pogbát, akinek a becsült piaci értéke 65 millió euróról 35 millió euróra, azaz közel a felére eshet, ezzel együtt pedig az átigazolási díja is jelentősen csökkenhet.

Százalékban kifejezve a legnagyobb potenciális veszteség - a TOP 5 bajnokságot, azaz a spanyol, az angol, a német, a francia és az olasz ligát figyelembe véve -  a francia élvonalbeli Olympique Marseille-t érheti, esetükben akár 38%-os csökkenés is bekövetkezhet a játékoskeret összértékében. Ezzel szemben a legkisebb esetleges veszteséget a szintén a Ligue 1-ben szereplő Stade Brest esetében észlel a Sporttudományok Nemzetközi Központja, ami 16 százalékos lehet.

A CIES megjegyzi, a TOP 5 bajnokság játékosait összegezve akár 28 %-os csökkenés is prognosztizálható: 32.7 milliárd euróról 23.4 milliárd euróra csökkenhet a topligák focistáinak becsült értéke.

Ezeket a csapatokat érheti a legnagyobb veszteség a keret összértékét figyelembe véve (TOP 5 bajnokság):

1. Olympic Marseille -37.9 %
2. Internazionale -35.7
3. Hellas Verona -34.3
4. SPAL -34.2
5. Sheffield United -33.2
6. Bayern München -33.0
7. Real Betis -33.0
8. SS Lazio -32.8
9. Werder Bremen -32.0
10. CD Leganés -32.0

... 12. Real Madrid (-31.8), 14. Paris Saint-Germain (-31.4), 15. FC Barcelona (-31.3), 18. AC Milan (-31.2), 22. Manchester City (-30.3), 33. Manchester United (-29.1)

A teljes lista ide kattintva tekinthető meg!

Neked ajánljuk
Átigazolások
Diósgyőr
A sportigazgató az edzőkérdésről és új igazolásokról
Több, az átigazolásokat is érintő témáról beszélt Horváth Csenger, a DVTK közelmúltban kinevezett sportigazgatója.
Az MLSZ-nek is dolgozik
Bogdán Ádám
A korábbi magyar válogatott kapus, Bogdán Ádám november 1-jétől sportdiplomataként dolgozik az MLSZ-nek, ahol a fiatal játékosok támogatása a feladata. (Hungarian Football Xtra X)
Ferencváros
Középpályás Izraelből?
Izraelben azt írják, hogy a Fradi továbbra is figyelemmel követi Mahmoud Jabert, akit Kispesten is megfigyeltek az Izrael-Belgium NL-találkozó alatt.
Tovább az összes átigazoláshoz