NB I: 93-ból a 88.
A svájci székhelyű Sporttudományok Nemzetközi Központja (CIES) legújabb kimutatásában azt vizsgálta meg, hogy mely csapatok és bajnokságok adják a legtöbb lehetőséget a 21 évnél fiatalabb játékosoknak az idény eddigi játékperceinek százalékában. A CIES a világ 93 bajnokságának 1292 csapatát vette górcső alá.
Ami a pontvadászatokat illeti, érdekes módon a szlovák élvonal adja a legtöbb lehetőséget az U21-es korosztálynak, a játékpercek 29 százaléka a fiataloké a Dunaszerdahelyt is magába foglaló mezőnyben. További kilenc országban - köztük a holland Eredivisie-ben - haladja meg a 21 éven aluliak szerepeltetése a játékpercek egynegyedét.
Ami a topligákat illeti, a francia Ligue 1 (15%) áll az élen, a másik véglet pedig a spanyol La Liga (7%). A spanyolok ezzel sem tagjai a közvetlen alsóháznak, nem úgy az OTP Bank Ligát.
A magyar élvonalbeli csapatok esetében, a CIES kimutatása szerint csak 5,1 százalék a fiatalok játékperc-aránya, amivel az NB I csak öt bajnokságot előz meg az egész világon, összesítésben tehát a 88.
A DAC a TOP 20-ban, itthon a ZTE a nyerő
A kluboknál az új-zélandi Wellington Phoenix (93.3%), a szingapúri Young Lions (81.1%) és az ír University College Dublin (78.0%),viszi a prímet, de például a CSZKA Moszkva vagy
a már említett dunaszerdahelyi DAC is igen előkelő helyet foglal el a fiatalok foglalkoztatásának listáján. A csallóközieknél az 50 százalékot is meghaladja az U21-es játékpercek aránya, ezzel ott van a TOP 20-ban a világon a felvidéki gárda.
Itthon a kimutatás szerint a Mezőkövesd az egyetlen csapat az NB I-ben, amelyben minimális bajnoki lehetőséget sem kaptak még az idényben a 21 éven aluliak - a 0 százalékos matyóföldieken kívül csak 33 csapat (köztük négy topligás egyesülettel: Levante, Crystal Palace, Union Berlin és Sheffield United) mondhatja ezt el egyelőre az egész világon.
A magyar lista élén a Zalaegerszeg (17.5%), a DVSC (9.5%) és a Diósgyőr (7.7%) áll.
Az élvonal terén tehát jól látható, hogy a nemzetközi számokhoz képest alig támaszkodik a hazai mezőny a 21 éven aluliakra, a magyar másodosztályban viszont ellentétes a trend, a listavezetőnél például komoly hányadot tesznek ki az U21-es játékpercek.