Petry jóslata a legkisebb Dárdairól: "Ha úgy látja, hogy van esélye a német válogatottban játszani, akkor azt fogja választani" - interjú

Petry Zsolt 2015 és 2021 között dolgozott a Hertha kapusedzőjeként, jól ismeri a Dárdai-családot, így testközelből figyelte a Dárdai-fivérek karrierjét. Elmondása szerint a legfiatalabb fiú - Dárdai Bence - juthat a legmesszebbre, akivel kapcsolatban az utóbbi időben a felnőtt válogatott került szóba legtöbbször. Petry a Csakfocinak adott interjújában a legifjabb Dárdai jövőjéről, a Bundesliga 2-ben szereplő két idősebb testvér fejlődéséről és Willi Orbán útjáról is nyilatkozott. Interjú a Dárdai-testvérekről, Petry Zsolttal.
Póczik Dávid 2024. december 5., csütörtök 8:32
Petry Zsolt 2015 és 2021 között dolgozott a Hertha kapusedzőjeként, jól ismeri a Dárdai-családot, így testközelből figyelte a Dárdai-fivérek karrierjét. Elmondása szerint a legfiatalabb fiú - Dárdai Bence - juthat a legmesszebbre, akivel kapcsolatban az utóbbi időben a felnőtt válogatott került szóba legtöbbször. Petry a Csakfocinak adott interjújában a legifjabb Dárdai jövőjéről, a Bundesliga 2-ben szereplő két idősebb testvér fejlődéséről és Willi Orbán útjáról is nyilatkozott. Interjú a Dárdai-testvérekről, Petry Zsolttal.
Szerző: Póczik Dávid 2024. december 5., csütörtök 8:32

2023. július 29-e történelmi nap volt a német profi labdarúgás történetében: Dárdai Pál, akkori Hertha-vezetőedző három fia, Dárdai Palkó, Dárdai Márton és Dárdai Bence egyszerre volt pályán a Düsseldorf elleni német másodosztályú mérkőzésen, erre pedig korábban soha nem volt példa az országban.

A fivérek azóta különböző utat jártak be: a legidősebb testvér - Palkó - jelenleg küzd a játéklehetőségért a Bundesliga 2-es Herthában, idősebb öccse - Márton - az együttes és a magyar válogatott alapembere, míg a legkisebb fiú - Bence - a mostani idényben berobbant új klubjába, az élvonalbeli Wolfsburg csapatába, és a jövő egyik nagy (magyar válogatott?) ígérete lehet. Ezért a magyar szurkolókat azóta természetesen az izgatja a legjobban, hogy vajon hazánk nemzeti csapatában is összejöhet-e az, hogy egyszerre három Dárdai szerepeljen.

Három profi futballista, két nagy múltú német csapat, egy családnév - Dárdai Pál, korábbi magyar válogatott szövetségi kapitány fiai kapcsán a Csakfocinak mondta el véleményét Petry Zsolt, aki 2015 és 2021 között a Hertha kapusedzője volt, jelenleg pedig a török élvonal harmadik helyén álló Samsunspor csapatánál dolgozik.

A korábban tévés szakértőként is tevékenykedett Petry Berlinben testközelből figyelhette a három játékos fejlődését. Elmondása szerint fiatal korukban úgy látta, hogy Dárdai Bence viheti a legtöbbre közülük, aki kapcsán egyre gyakrabban kerül terítékre a kérdés, hogy a magyar vagy a német válogatottat választja-e. A legkisebb és talán legtehetségesebbnek tartott Dárdai-fiú néhány hete a magyar U19-es válogatott ellen lépett pályára egy Európa-bajnoki selejtezőn, ami tovább élezte a találgatásokat.

Ezt a kérdést jártuk körül Petry Zsolttal, aki nemcsak közelről ismeri Dárdai Pált és családját, hanem dolgozott is velük. Az interjú során azonban nemcsak a legfiatalabb fiú jövője került szóba, hanem a két idősebb testvér és a honosított Willi Orbán is. 

Már fiatalon látszódott a Dárdai-testvéreken, hogy profi futballisták lesznek?

- Bármelyik edzőnek nagyon nehéz lenne megmondani, hogy 14-15-16 évesen ki lesz sikeres, hiszen a fejlődés során sok minden történhet, ami meghatározza a pályafutást, azonban a Dárdai-testvérek esetében a családi háttér nagyon fontos szerepet játszott - fogalmazott Petry Zsolt a Csakfocinak. - Ők olyan családba születtek, ahol a szülők és a nagyszülők is támogatták őket, és ahol megvolt a szeretet, ami kulcsfontosságú egy gyerek fejlődésében. Akkor úgy láttam, Bence volt a legesélyesebb arra, hogy a legmesszebbre juthasson, mert ő az, akiben a legjobban megvolt a futball iránt szenvedély, szeretet és a győzni akarás. A nagypapája (id. Dárdai Pál - a szerk.) is egy nagyszerű támadó szellemű játékos volt, tőle örökölt egyfajta csibészséget. Nála a technikai tudás is kiemelkedett, de az igazi különbség a győzni akarásában rejlett, ezt pedig édesapjától örökölte, folyamatosan meg akart felelni a saját kihívásainak.

Van benne egyfajta pozitív arrogancia: "Ki, ha én nem?! Majd én megmutatom nektek. Mindenáron végigviszem az akaratomat, nekem passzoljatok, majd én megoldom, satöbbi."

Azt szokták mondani, hogy a középső gyerekek gyakran a legnyugodtabbak, mert egyensúlyt próbálnak teremteni a családon belül. Náluk is így van? Dárdai Márton a legnyugodtabb a három testvér közül? 

- Abszolút, ő egy nyugodt, kiegyensúlyozott személyiség, aki gyorsan feldolgozza a sikert és a sikertelenségeket, ez egy iszonyú nagy előny. Az ő mentális ereje különösen segíti abban, hogy ilyen fiatalon sikeres legyen nagyobb szinteken is. Egy nagyon intelligens játékos, a támadásépítésben kiemelkedik, a passzai és a szabadrúgásai pedig régen is az átlag fölé emelték, és mindig jól látja meg a támadási lehetőségeket. Jól olvassa a játékot, ugyanakkor fizikálisan még egy lépést kell tennie ahhoz, hogy az erősebb, nagy testű támadókkal nemzetközi szinten is felvegye a harcot. Úgy hiszem, ő egy három belsővédős rendszerben tudja igazán kiaknázni a képességeit. Az, hogy türelmes és jól hozza meg a döntéseit, segíthet neki abban, hogy elérje a legmagasabb szintet.

Dárdai Palkó "kezdte a sort" hármuk közül, ő 18 évesen debütált a Hertha első csapatában. Hogy látod jelenleg a pályafutását?

Palkó esetében úgy éreztem, hogy talán túl korán került a mélyvízbe. Fizikailag és pszichikailag nem volt teljesen felkészülve a Bundesliga kihívásaira, de jól döntött, amikor elment Fehérvárra, az NB I-be, ott megerősödött, és vissza tudott térni.

- Rajta múlik, hogy mit hoz ki most magából, a képességei megvannak, de neki folyamatosan, hétről hétre meg kell mutatnia a legjobb formáját, és ha a stabilitást sikerül elérnie, akkor nagyot ugorhat a karrierje. A helyében mindenképp megvárnám azt, hogyan alakul ez az év, és ha valóban csak másodhegedűsként számítanak rá, akkor érdemes váltani. A türelem azonban sokszor a legjobb tanácsadó lehet.


A Dárdai-család férfi tagjai.

Az utóbbi időben Dárdai Bencénél nemcsak a teljesítmény került terítékre, hanem az is, hogy melyik válogatottat választja felnőtt szinten. Szerinted a testvéreihez hasonlóan ő is Magyarországot képviseli majd a jövőben?

- Ahogy a családot ismerem, biztos vagyok benne, hogy megbeszélik egymással, mert ez így normális, és a másik két fiúnál mindenképpen jó döntést hoztak. Az esetükben nagyon nehéz arról beszélni, hogy a szívedre hallgatsz-e, mert ők végülis Németországban nőttek fel. Nem is ez lesz a döntő, hanem a lehetőségek számítanak.

Itt van például Willi Orbán, aki remek példa erre. Amikor a magyar válogatottság mellett döntött, nem nagyon volt esélye a német válogatott meghívójára, aztán a Lipcsében döntenie kellett, hogy magyar vagy lengyel válogatott lesz – és ő Magyarországot választotta. Azóta olyan fejlődésen ment keresztül, hogy ma már simán elférne a német válogatottban is.

- Bence esetében szerintem a saját érzései játsszák majd a legnagyobb szerepet. Ugyanakkor biztos, hogy a testvérek tapasztalataiból is profitál, és szerintem jó döntést fog hozni. Úgy látom, hogy a magyar válogatottnak rövid úton is rengeteget segíthetne, és valahogy jobban el tudom képzelni őt a magyar címeres mezben, mint a német sasosban.

Németországban cikk is jelent meg erről, hogy újabb olyan játékost veszíthetnek el, akit ők neveltek ki. Több évig éltél kint Németországban, szerinted ennek milyen a megítélése? Tudomásul veszik, hogy valaki nem őket választja annak ellenére, hogy ott nevelkedett?

- Ahogy a németeket ismerem, szerintem ők ezt tudomásul veszik. Ott már mindennapos dolog, hogy például egy török származású játékos a török válogatottat választja, pedig Németországban nőtt fel. Viszont a nyomás, amit a fiatalokra helyeznek, hogy döntsenek, melyik válogatottat választják, az szerintem kicsit lelketlen. Már 16-17 éves korban komoly elvárásokat támasztanak velük szemben, hogy hol játszanak majd. Visszatérve Bencére: szerintem ő tudatosan fogja meghozni a döntését, nem hagyja majd magát befolyásolni semmilyen külső ingertől sem. Ő egy olyan fiatalember, aki nem köt kompromisszumot, mindig a legmagasabb szintet célozza meg.

Ha úgy látja, hogy van esélye a német válogatottban játszani, akkor azt fogja választani.

- Ezért is választotta a Wolfsburgot, mert nem fél a nagyobb kihívásoktól. Nem azt mondta, hogy maradok a Herthában, hanem azt, hogy megpróbálom ott felépíteni magam, ahol lehet kezdetben csak a 18. játékos leszek. Ha viszont a magyar válogatottat választja, szerintem a németek ezt tiszteletben fogják tartani. 


Fotó: instagram.com/bencedardai

Szerinted ez egy tisztán sportszakmai döntés lenne a részéről, vagy érzelmi és anyagi szempontok is közrejátszanának? 

- Az anyagiakat kizárhatjuk. Ezen a szinten a válogatott szereplés anyagi vonzata eltörpül a klubfutball jövedelmei mellett. Inkább az érzelmi és szakmai szempontok keveréke számít. Fontos tényező, hogy a magyar válogatott játékosai jelenleg óriási szeretetet és támogatást kapnak a közönségtől. Ez a fajta ragaszkodás és összefonódás a szurkolókkal nagy súlyt jelenthet a döntésben. Erről a két testvére is sokat mesélhet, különösen Marci, aki az utóbbi időben több mérkőzésen is szerepelt. Ugyanakkor a német válogatott szakmailag nagyobb erőt képvisel. A kérdés az, hogy a játékos ott megkapná-e a lehetőséget, hogy beverekedje magát a csapatba.

A döntés várhatóan akkor kerül előtérbe, ha a magyar válogatottól érkezik az első meghívó. Ekkor már nem lesz visszaút, ez valószínűleg a következő hónapokban, tavaszra vagy nyárra, de legkésőbb őszre megszületik.

Dárdai Pál beszélt esetleg arról valaha, hogy szeretné egyben a három fiút egyszerre a pályán látni válogatott mezben? 

- Az én környezetemben nem, neki a Hertha mindig a szívügye volt, és inkább az ottani szereplésükre koncentrált. Szerette volna, ha ott játszanak a gyerekei, mindig rettentően ragaszkodott ehhez az egyesülethez - zárta Petry az interjút.


Petry Zsolt és Dárdai Pál 2020-ban, még a Hertha alkalmazásában.
Olvastad már?
"Ne az arcunk legyen nagy, hanem…" - interjú az NB II meglepetés-éllovasának edzőjével
A szezon előtt a kiesés elkerülése volt a cél, most féltávnál vezetik a bajnokságot. De mi a titok? Miért a legkisebb költségvetésű és a csaknem legfiatalabb átlagéletkorú csapat hátát nézi az NB II-es mezőny? Mi lesz, ha megnyerik a másodosztályt? A csapat sikeredzője miért nem tudott ilyen eredményeket elérni a Honvédnál? Pinezits Mátéval, a Kozármisleny vezetőedzőjével kerestük a választ ezekre a kérdésekre is.
Elolvasom
Neked ajánljuk
Átigazolások
Honvéd
Még mindig edzőkérdés van
Három út létezhet a kispesti edzőkérdés megoldására.
Licitháborútól tartanak
Kerkez Milos
A sok topcsapat után egy kisebb, az Aston Villa is bejelentkezett a magyar válogatott védőért, de a birminghami klub számára sok lenne a 40 millió fontos vételár.
Kisvárda
Révész az edzőkérdésről és a téli változásokról
Nagyon sok edzővel beszélt a sportigazgató, de olyan vezetőedzőt, aki mindenben egyetért velük, nagyon nehéz találni. Révész szerint a gazdasági lehetőségeik nem fogják engedni a téli átigazolásokat.
Tovább az összes átigazoláshoz