Egy friss tanulmány szerint az angol Manchester City bír a legnagyobb gazdasági befolyással a világ labdarúgó-klubjai közül, megelőzve az Arsenalt és a PSG-t. A londoni székhelyű Soccerex azt vizsgálta meg, hogy a csapatok milyen nagyságrendű pénzügyi változáson, fejlődésen mentek keresztül az utóbbi években, évtizedekben, és hogy hogyan változott meg a foci gazdasági világtérképe a tőkeerős befektetők, a bővülő piaci igények hatására.
A kutatásban öt fő szempontot vettek figyelembe: a játékosok értékét, a klubok nyereségét, a készpénz-tartalékokat, a befektetői lehetőségeket és a nettó adósság-állományokat.
A lista szerint - nem meglepő módon - az angol Premier League ugyan a pénzügyi vezető hatalom a világ labdarúgásában (öt klub a TOP 10-ben), de ugyancsak egyre nagyobb szeletet követel magának a kínai elitliga is például, amelynek kilenc képviselője is ott van a TOP 100 legbefolyásosabb csapat között, ezzel megelőzve a francia, a német és az olasz ligát is.
Sőt, az összesített listán a negyedik(!) pozíciót elfoglaló Guangzhou Evergrande a Real Madridot, a Manchester Unitedet, a Juventust, a Chelsea-t és a Bayernt is megelőzte. A Barcelona eközben csak a 13. helyre fért oda, az orosz Zenit és a német RB Leipzig mögött. A Real és a Barcelona a tanulmány szerint azért szorult hátrébb egyébként jelentős gazdasági potenciálja ellenére, mert a befektetők számára nem teszi vonzóvá az, hogy a két spanyol gigász kvázi a szurkolók ellenőrzése alatt állnak a tagsági rendszer miatt.
Magyar klub nem található a TOP 100-ban, és a régiónkból is csak két ukrán csapat (Sahtar Donyeck, Dinamo Kijev) fért oda a "nagyhatalmak" közé.
TOP 20: A gazdaságilag legbefolyásosabb klubok a világon
1. Manchester City
2. Arsenal
3. PSG
4. Guangzhou Evergrande
5. Tottenham
6. Real Madrid
7. Manchester United
8. Juventus
9. Chelsea
10. Bayern München
11. Zenit Szentpétervár
12. RB Leipzig
13. Barcelona
14. LA Galaxy
15. Atletico Madrid
16. Liverpool
17. Borussia Dortmund
18. Olympique Lyon
19. AS Monaco
20. Leicester