Mi lehet a kiút a hullámvölgyből?
– Az egyedüli kiút, hogy győznünk kell kedd este. Eleve tudtuk, hogy ez a mérkőzés nem lesz egyszerű, és az sem, hogy a kiutat megtaláljuk egy ilyen vereség után. Már csak azért sem, mert ez a vereség beég az emlékezetünkbe, egy foltként elcsúfítja az eddigi utunkat, előrehaladásunkat, a történetünkön rajta marad egy rossz emlékként. Az előző évek eredményeihez képest kontrasztos ez a 0-5.
Nyilván, ha összességében szeretnénk mérleget vonni, és tudom, minden ilyen összesítés szubjektív, de ha az ember intellektuális tisztasággal néz ezzel szembe, azért a mérleg másik serpenyőjébe nagyon sok szép eredményt lehet beletenni, és összességében a mérleg a pozitív emlékek javára fog eldőlni. A 2021-es Eb után elszenvedtünk egy 4-0-s vereséget Angliában, de abból is fel tudtunk állni, remélem, ebből a hullámvölgyből is fel tudunk állni. A távlati, tágabb értékelések akkor születnek majd meg, amikor mi már nem leszünk a válogatott kispadján, kíváncsi vagyok, mi lesz azután, és hogyan fogjátok megvonni az én időszakom mérlegét. Összességében bízom abban, hogy pozitív mérleget fogtok kialakítani.
Lesznek-e változtatások a felállásban Bosznia ellen?
– A németek ellen nem voltak félreértések a taktikát illetően, persze előfordulhat, hogy kommunikációs gondok is lehettek, de alapvetően mindig is jó volt a megértésünk a csapattal. Ettől függetlenül lesznek személycserék a kezdőben, de főként a makroelvek értelmezése terén lesz váltás, amin már évek óta dolgozunk. A mérkőzés utáni sajtótájékoztatón is mondtam, ha tisztán csak a taktikára akarjuk leszűkíteni, amikor az okokat keressük, akkor tévúton járunk.
A holnapi mérkőzés előtt a legfontosabb feladatunk, hogy a pofontól még ég az arcunk, de ezen túl kell lépnünk, hogy holnap ne égő arccal lépjünk pályára. Ha tökösek vagyunk, akkor ez sikerülni fog és meg tudjuk tenni.
Van-e tanulsága a németek elleni presszingelős taktikának?
– A modern foci nem csak arról szól, hogy támadunk és magasan presszingelünk, ez egy olyan divatja a mai labdarúgásnak, amik mögött értelmes elvek vannak. Az, hogy labdát szerzünk és arra kényszerítjük az ellenfelünket, hogy megnyújtsa a vonalait, de ehhez tudni kell magasan támadni és lereagálni azt a védekezésben, mert ez azzal a kockázattal jár, hogy a védelemben megnyújtjuk a vonalainkat, és ha nem tudjuk időben vissza rövidíteni, akkor következményei vannak olyan ellenfelek ellen, mint Németország és Hollandia. Ők magasan presszingelnek, az ilyen ellenfelek ellen ez gond lehet.
A Németország elleni mérkőzésen nem az 50-es évek fociját játszottuk, hanem egy proaktív, modern focit valósítottunk meg, igyekeztünk mi diktálni. Ahogy említettem is, a kommunikáció terén volt félreértés, ez az én hibám, vállalom a felelősséget, azt az elvárást kommunikáltuk a játékosok felé, hogy az első 15 percben nem hagyjuk kibontakozni a németeket. Az, hogy utána mi történt, az felírható egy félreérthető kommunikáció számlájára. Az ilyesmiért az edző a felelős, de azért ne legyen már mindenért az edző a felelős, ha minden párharcot elveszítünk, azért nem tudom vállalni a felelősséget. Azért vállalom a felelősséget, ami az én asztalom, és biztos vagyok benne, hogy a játékosok is átérzik a maguk felelősségét azért, ami az ő területük.
Boszniáról
– Már a németek elleni vereség után azonnal elkezdtünk foglalkozni a következő feladattal, a bosnyák csapattal. Lesz néhány változtatás, már csak azért is, mert kellenek friss játékosok a pályára. Bosznia egy fizikálisan nagyon erős csapat, tele van harcosokkal, de nem csak harcosokból állnak, hanem technikailag minőségi játékosokból is. Mindenki ismeri a támadósorban lévő Dzekót és Demirovicot, de mögöttük van egy olyan csapat, ami nagyon keményen dolgozik, és keményen is dolgozott a múltban az elért negatív eredmények ellenére is.
Bosznia új kapitányáról és új játékosairól
– Egy nemzeti csapat irányítása sokkal bonyolultabb minden téren, mint egy normál klubcsapaté, hiszen amíg utóbbinál olykor heti két meccset is játszik egy együttes, addig a nemzeti csapat tagjai ebben a periódusban, szeptemberben, októberben és novemberben háromszor találkoznak. Ezelőtt mi június végén találkoztunk egymással utoljára, két hónap pedig hosszú idő a fociban. Amikor felkészülünk egy ellenfélre és látjuk, hogy az ellenfél edzője csak három hónapja dolgozik a csapattal, akkor csak az azóta lejátszott meccsekből tudunk kiindulni, nem pedig az előtte lévőkből. De általánosságban véve sem szoktunk hat hónapnál korábbra vissza tekinteni, mert ez idő alatt is rengeteg minden változik, például a játékosok formája. Összességében a boszniai csapat stílusa tiszta előttünk, ez kiderült az angolok és az olaszok elleni két felkészülési, és a legutóbbi NL-meccsből is. Topcsapatok ellen játszottak, mi azonban nem tartozunk a topcsapatok közé. Ez sokkal kiegyenlítettebb meccs lesz, mint a bosnyákok korábbi találkozói. Extrém nehéz lesz megszerezni a három pontot, de természetesen ez lesz a célunk egy ilyen megalázó vereség után. Természetesen a meccs előtt csak azt tudom mondani, hogy kizárólag a győzelem lenne elfogadható eredmény, de nem lesz egyszerű dolgunk, teljes mértékben tiszteljük az ellenfelünket, tisztában vagyunk az erősségeivel.