Korábban már írtunk róla, hogy legkorábban 2021-ben indulhat el az az új, észak- és nyugat-európai klubokat tömörítő szuperliga, amelyben dán, holland, belga, skót, svéd és norvég csapatok is részt vennének, ha a tisztázódnak a körülmények és a lehetőségek.
Nem kizárt azonban, hogy a balkáni csapatok és tagországok is egy közös pontvadászat létrehozásával reagálnának az UEFA, ismét a topligákat (angol, spanyol, német, olasz) előnyben részesítő, a Bajnokok Ligája átalakítását megcélzó rendelkezéseire. Erről Ivica Iliev, a Partizan Belgrád sportigazgatója beszélt az amerikai ESPN-nek.
- Ha a balkáni liga élcsapatainak lehetősége lenne a Bajnokok Ligájában, illetve az Európa Ligában indulni, nem is kérdéses, hogy lenne létjogosultsága a létrehozásának. A BL új feltételei és kiírása egyértelműen megnehezítik a dolgunkat – mondta a klubvezető.
Az ESPN ugyanakkor felvetette az esetleges sorozat létrehozásának egyik nagy akadályát: a balkáni háború óta különösen felerősödött futballhuliganizmust, amely egy szerb, horvát, bosnyák, szlovén összetételben több pontos is veszélyforrás lehet.
- A balkáni helyzet sokkal stabilabb, mint volt mondjuk egy évtizede, de az tény, hogy a szurkolók által okozott problémák még mindig jelen vannak a mérkőzéseken. Ha megszerveződne a liga, ezzel a gonddal mindenképpen foglalkoznunk kell – tette hozzá Iliev.
A korábbi években több esetben is felvetődött már a regionális liga létrehozása a Balkánon, illetve a térségben. Nem egy ízben szó volt arról, hogy a magyar NB I klubjai is csatlakozhatnának egy hasonló kezdeményezéshez, de az ötlet és az elméleti javaslat szintjén túl nem igazán jutottak a felek.
2008-ban az ELTE egyik adjunktusa, Szijártó István vetette fel például, hogy magyar, szlovák, szlovén, osztrák, esetleg horvát és szerb csapatok vegyenek részt az úgynevezett "Közép-európai Labdarúgóliga" küzdelmeiben, 2010 közepén pedig egy ausztriai lapban, a Der Standardban cikkeztek arról, hogy egy határokon átívelő nemzetközi bajnokságot kellene életre hívni osztrák, magyar, cseh, szlovák, szlovén és horvát csapatok részvételével.
2010-ben aztán az eddigi legérdekesebb és legnagyobb szabású ötlet pattant ki a régió egyik legnagyobb klubjának elnöke fejéből. Vladan Lukic, a Crvena Zvezda első embere szerint ahhoz, hogy a térség, közelebbről a horvát és a szerb labdarúgás komolyabb szinten tudjon fejlődni, szükség lenne egy közös adriai ligára, amelyben a szerb és horvát együtteseken kívül magyar, bolgár, görög, ukrán, orosz és román csapatok is részt vennének.
2011-ben, a 2012-es Európa-bajnokság sorsolásán a valaha volt legjobb Eb-tizenegybe is beválasztott Dragan Dzajic (65 éves, 85-szörös jugoszláv válogatott, Eb-ezüstérmes és 5-szörös jugoszláv bajnok a Zvezdával) szerint érdemes lenne megfontolni egy regionális liga megszervezését, amelynek elsősorban délszláv csapatok lehetnének a résztvevői, de akár az egész térséget, így a magyar csapatokat is bele lehetne vonni a "szuperligába".