30 éves légiósok kellenek itthon, a Vidinél pörög a külföldi vonal - itt a bizonyíték

Külföldre alig adunk játékost, de befelé világszinten is sokan érkeznek egy országból - játékosexport-körkép és az NB I légiósai egy vadonatúj kutatásban.
Dudás Gábor 2017. május 10., szerda 12:08
Külföldre alig adunk játékost, de befelé világszinten is sokan érkeznek egy országból - játékosexport-körkép és az NB I légiósai egy vadonatúj kutatásban.
Szerző: Dudás Gábor 2017. május 10., szerda 12:08

93 nemzet 137 bajnokságát vizsgálta meg a Sporttudományok Nemzetközi Központja (CIES) annak kapcsán, hogy mely országok futballistái választják és hol a külföldi karriert a legnagyobb százalékban.

Nem meglepő, de a legtöbb játékost továbbra is Brazília exportálja, összesen 1202 légiósuk van szerte a világban, a legtöbb (65%) az európai csapatokban, azon belül is a legtöbben (221-en) Portugáliában.

A dél-amerikai focinemzet vezető "termékei" mögött a francia (781 játékos) és az argentin (753) futballisták is igen népszerűek, előbbiek esetében Anglia, utóbbiaknál Chile a fő célállomás.

 

Mögöttük jön egy olyan nemzet, amely a magyar fociban is igen népszerű vendégszereplő, azaz a szerb focisták. Ők, akárcsak például a franciák, elsősorban a környező országokban légióskodnak, a legtöbben Boszniában, Montenegróban és Görögországban, de ezt követően Szlovákia és Magyarország is komoly létszámban foglalkoztatja őket.

A CIES kimutatása szerint az NB I-ben és az NB II-ben összesen 24 szerb játékos futballozik, akik nem feltétlenül fiatal tehetségek, sőt. Átlagéletkoruk nálunk 29,3 év, az élmezőnyben ennél idősebb focistákat csak Kazahsztánban (30,1) exportál Szerbia.

Ami a magyar futballistákat illeti, amint az a fentebbi táblázaton is látszódik, a világ legfoglalkoztatottabb légiós-nemzetei között nincs ott az országunk.

A légiósok itteni játékperc-aránya sincs az élmezőnyben a CIES számai szerint: összességében 37,3 százalék a foglalkoztatottságuk az NB I-ben (2016. november 1. és 2017. május 1. között), ami az európai középmezőnynek (pontosabban annak első felének) felel meg, a legnagyobb arányban pedig a Videotonban (55,1%) léptek pályára az utóbbi fél évben a külföldiek.

 

Tegyük hozzá, hogy e tekintetben a környező vagy régióbeli országok élvonalbeli bajnokságai nagy többsége (kivételt a lengyelek jelentenek) mind kevesebb külföldi játékperccel bírnak, mint a magyar NB I.

KÜLFÖLDI JÁTÉKPERC-ARÁNYOK AZ NB I-BEN:

Videoton 55,1%

DVSC: 52,5%

Mezőkövesd 52,3%

FTC 45,1%

DVTK 41,6%

Honvéd 38,3%

Haladás 33,4%

Gyirmót 32,5%

MTK 31,7%

Újpest 31,4%

Vasas 26,6%

Paks 6,7%

Neked ajánljuk
Átigazolások
Diósgyőr
Szabadlistára tettek egy légióst
A továbbiakban nem számít Mohammed Rharsalla játékára a DVTK, aki szabadlistára került és megfelelő ajánlat esetén távozhat a klubtól - jelentette be az NB I-es csapat hivatalos oldala.
Soroksár
Eldőlt a 11-szeres válogatott játékos sorsa
További egy évvel meghosszabbította a nyáron lejáró szerződését a Soroksár középpályása, Vass Ádám. A 11-szeres magyar válogatott játékos eddig 59 mérkőzésen lépett pályára sárga-feketében.
Diósgyőr
A sportigazgató az edzőkérdésről és új igazolásokról
Több, az átigazolásokat is érintő témáról beszélt Horváth Csenger, a DVTK közelmúltban kinevezett sportigazgatója.
Tovább az összes átigazoláshoz