30 éve nem akartak ilyen sokan bírók lenni
- Itthon jelenleg több mint 3 ezer aktív játékvezető dolgozik, ami komoly növekedés az elmúlt évekhez képest és ezzel talán sikerült megállítani a 2009 óta szinte folyamatos csökkenést – tudtuk meg Hanacsek Attilától. - Budapesten például 30 éve, a Puhl Sándor által vezetett 1994-es vb-döntő óta nem jelentkeztek annyian játékvezetőnek, mint most, országos szinten pedig csaknem 600 fő vizsgázik 2024-ben, ami 43 százalékos emelkedés az elmúlt időszakhoz képest. Ugyanakkor még így is hiányzik mintegy ezer bíró a rendszerből.
Drasztikusan visszaestek a kulcshibák
A JB elnöke pontos statisztikai adatokkal támasztotta alá, hogy mennyit fejlődött a játékvezetés az elmúlt években. A VAR bevezetése óta drasztikusan visszaestek a kulcshibák, az utolsó nem VAR-os szezonban még 60 ilyen eset volt, míg idén csupán 14, de ebből 12 alkalommal a VAR közbeavatkozhatott volna. Hanacsek büszke rá, hogy ilyen kevés súlyos hiba még soha nem volt az NB I történetében.
98%-ban jól döntött a VAR
Az idei 198 NB I-es mérkőzésen összesen 3834 úgynevezett csendes ellenőrzés zajlott a videóbírók által. A VAR-vizsgálatoknak köszönhetően a játékvezetők a pályán 63 alkalommal változtatták meg az eredeti ítéletüket és 98 százalékban jó döntések születtek. Szintén fontos adat és a játékvezetői teljesítmények javulását jelzi Hanacsek szerint, hogy idén 7 olyan fordulót is láthattunk, amikor nem volt szükség VAR-korrekcióra, míg az előző két szezonban mindössze egy ilyen fordulót találunk összesen. A most véget ért idényben a mérkőzések 74 százalékán nem volt szükség VAR-beavatkozásra sem. Ez a játékvezetők ellenőri osztályzatain is meglátszik, hiszen csaknem 40 százalékkal több volt a kimagasló teljesítmény, ami 8,5 feletti osztályzatot jelent.
Az MLSZ-en volt némi szurkolói nyomás, hogy a hosszú ellenőrzéseket csökkentse. Ez mostanra 43 százalékkal lett kevesebb, mint volt az első VAR-os idényben, 2021/22-ben. Mint megtudtuk, hosszú ellenőrzésnek számít, ha legalább három percig áll a játék a VAR-vizsgálat miatt.
Berke topbíró lehet Európában is
Hanacsek Attila kiemelte: fontos a hazai játékvezetők megfelelő menedzselése és mindent megtesznek annak érdekében, hogy Kassai Viktor után újra legyen topbírónk Európában. Erre a legnagyobb esélye Berke Balázsnak van, aki tavaly bekerült a first kategóriába, ami topkeret előszobája és Hanacsek szerint reális esélye mutatkozik arra, hogy idővel ott legyen a kontinens 31 legjobb bírója között. Még akkor is, ha ez nem könnyű feladat, mivel 16 helyet elvisznek a top 5 bajnokság játékvezetői és a fennmaradó 15 posztra pályáznak a többi 50 tagország bírói.
A ZTE jogosan reklamált, a Vasas és a Vidi nem
Hanacsek Attila beszélt az elmúlt hetek nagy vitát kiváltott játékvezetői ítéletekről is. Április közepén a ZTE-Ferencváros meccs után a hazaiak úgy látták, hogy Abena szabálytalankodott Mimmel szemben a büntetőterületen belül, de a 11-es elmaradt. A JB elnöke szerint is büntetőt kellett volna ítélni, de a VAR is hibázott és még csak ki sem hívta a játékvezetőt, hogy megnézze az esetet. - Az ilyen és hasonló hibák súlyos következményekkel járnak, az adott játékvezetők ugyanis meghatározott időre kimaradnak a küldésből és ezáltal jelentős anyagi veszteség is éri őket – mondta Hanacsek.
Az utolsó fordulóban a Fehérvár – DVTK mérkőzésen a Vidi részéről reklamáltak hevesen, hiszen Serafimov 90. percben szerzett gólja a bronzérmet jelentette volna, de a VAR-vizsgálat után visszavonták a találatot. Hanacsek úgy véli, jó döntés született, hiszen a FIFA által is hitelesített rendszer pontos méréseiből kiderült, hogy 30 centis lesről volt szó, még ha a televíziós közvetítésekben ezt szabad szemmel nem is lehetett pontosan meghatározni.
Ugyancsak nagy vihart kavartak a feljutásról döntő ETO-Vasas meccs játékvezetői ítéletei. - Itt is kifogástalan ítéletek születtek, hiszen a Vasas gólja előtt Radó, míg az ETO találatánál Bumba sem volt lesen. Az angyalföldiek részéről reklamált 11-es szituációnál is jó döntést hozott a kolléga, mivel mindkét játékos húzta a másikat – tudtuk meg a szakembertől.
Visszavonult a hibázó bíró
Még tavaly novemberben történt az NB II-ben, a Kazincbarcika-Haladás mérkőzésen egy furcsa eset: a hazaiak a saját tizenhatosukon belülről jöhettek volna szabadrúgással, de vagy 40 méterrel előrébb vitték a labdát és a kapu elé ívelést követően a barcika kiegyenlített a 91. percben, megmentve ezzel egy pontot. A hiba után a mérkőzés játékvezetőjét visszaminősítették, majd nem sokkal később visszavonult.