Fotók: mlsz.hu

A hazai edzőképzés vezetője: „A magyar edzők sajnos sok esetben nagyon ki vannak szolgáltatva a klubok működésének”

2023-ban itthon 22 szakember kapta meg a legmagasabb edzői képesítést. Fórián Zsolt, az MLSZ Edzőképzési Intézetének vezetője a csakfoci.hu-nak beszélt a pro licences képzésről, az edzői munka sokszínűségéről és nehézségeiről. A szakember megnevezett komoly munkamorállal és futball látásmóddal rendelkező edzőket és azt is elmondta, milyen kluboknál könnyebb eredményes munkát végezni.
Privacsek András 2023. december 28., csütörtök 8:37
Fotók: mlsz.hu
2023-ban itthon 22 szakember kapta meg a legmagasabb edzői képesítést. Fórián Zsolt, az MLSZ Edzőképzési Intézetének vezetője a csakfoci.hu-nak beszélt a pro licences képzésről, az edzői munka sokszínűségéről és nehézségeiről. A szakember megnevezett komoly munkamorállal és futball látásmóddal rendelkező edzőket és azt is elmondta, milyen kluboknál könnyebb eredményes munkát végezni.
Szerző: Privacsek András 2023. december 28., csütörtök 8:37

9-10 év kell a legmagasabb szintig

- Mindenki előtt adott a lehetőség, aki érez magában tehetséget, elhivatottságot, hogy pro licences edző váljon belőle - kezdte Fórián Zsolt a csakfoci.hu-nak. - Aki nem volt profi játékos, annak az alapoknál kell elkezdeni a képzést, ami az MLSZ-nél a Grassroots Alap tanfolyamot jelenti. A legideálisabb esetben kilenc-tíz év alatt lehet elérni a pro szintet, mivel az egyre magasabb licencek között legalább egy év edzői gyakorlat szükséges. Azoknak, akik legalább hét évet profiskodtak, van egy olyan könnyebbség, hogy a B és az A tanfolyamot egyben el tudják végezni.

Óriási a túljelentkezés

Fórián szerint az MLSZ tanfolyamai nagyon népszerűek, többszörös a túljelentkezés, az sem ritka, amikor tízszer többen akarnak tanulni, mint amennyi hallgatót fel tudnak venni.

- Minél alacsonyabb szintű a tanfolyam, annál több hallgatónak adjuk meg a lehetőséget a tanulásra, hiszen azt szeretnénk, hogy az érdeklődők széles körben meg tudjanak ismerkedni az edzői szakma alapjaival. Ahogy haladunk felfelé, szűkül a kör, a legutóbbi pro licences képzésünkön 22 edző végzett, húsz férfi és két hölgy. Komoly felvételi követelmények vannak, így a nagy túljelentkezés miatt csak a legjobbak tudnak bejutni.

Fontos a valóság alapú oktatás

Az edzőképzés vezetője betekintést adott az oktatás egyes szegmenseibe.

- Az a célunk, hogy minél gyakorlatiasabb legyen az oktatás, ezért ez jellemzően klubkörnyezetben valósul meg, ahogy a felvételi és a vizsga is ott történik. Az UEFA ezt nevezi valóság alapú oktatásnak.

Most 22 hallgatóval kezdtük a pro licences tanfolyamot és mindenki eredményes vizsgát tett, de nem minden esetben van ez feltétlenül így, akár menet közben vagy a vizsgákon is el lehet bukni.

Akik abszolválták a felvételit, azoknak a teljesítendő mérföldköveket kell sikeresen venniük, amíg eljutnak a végső elméleti és gyakorlati vizsgáig. A teljes képzés másfél, két évig tart.

Ők hárman

Kiderült az is, hogy a szakember kikben lát nagyon komoly potenciált a most végzett edzők közül.

- Összességében az a tapasztalatom, hogy nagyon jó, tanulni vágyó edzőink vannak magas fokú futball látásmóddal. Mivel a tanfolyam során hosszú és szoros kontaktunk van az edzőkkel, sokfajta szegmensben látjuk őket, óhatatlanul is kialakul bennem egy kép róluk. Ha most ki kellene emelni pár edzőt a frissen végzettek közül, akkor Tímár Krisztiánt mindenképp megemlíteném, aki Nyíregyházán nemcsak eredményes munkát végez, de a keze nyoma is látszik a csapaton, ugyancsak nagyon komoly munkamorállal és futball látásmóddal rendelkezik Gera Zoltán és Kemenes Szabolcs is. Nem kell azonban feltétlenül profi játékosmúlt ahhoz, hogy valaki edzőként magas szintre jusson. Ebben a kategóriában Harmati Tamást emelném ki, aki bebizonyította, hogy nem véletlenül van köztünk.

Több NB I-es edző dolgozik pro licenc nélkül

Az MLSZ 2024 tavaszán indít újra pro licences tanfolyamot.

Mivel az NB I-ben jelenleg három olyan edző is dolgozik, aki nem rendelkezik a legmagasabb edzői minősítéssel, úgy döntöttünk, hogy 2024 tavaszán is indítunk egy pro-képzést.

Szabó István, Horváth Dávid és Kuznyecov Szergej is úgy jutott fel a csapatával az NB I-be, hogy nincs pro licence, ami ugye feltétele a legmagasabb osztályban történő munkának. Mivel azonban jól és eredményesen dolgoztak, az MLSZ nem akarta, hogy elveszítsék a munkájukat, ezért kedvezményt kaptak a következő pro licences tanfolyam indulásáig.

"Ez a magyar foci érdeke"

Fórián Zsolt beszélt arról is, hogy a pro licences edzőknek milyen nehézségekkel kell megküzdeniük a klubjaiknál.

- Az edzőknek azoknál a kluboknál könnyebb eredményes munkát végezniük, ahol vannak közép- és hosszú távú tervek. Sok esetben itt látok még fejlődési lehetőséget a klubok működésében. Egy pro edzőnek ugyanis az a feladata, hogy a rövid távú célokat egyensúlyba hozza, a közép- és hosszú távú célokkal. Rövid távon nyilván az a fontos, hogy a hétvégi bajnokiját megnyerje, de ha kicsit messzebbre tekintünk, akkor az is feladata a klub támogatása mellett, hogy minél több magyar fiatalt építsen be a csapatba, akik később meghatározó játékossá válnak, majd pedig profitot tud belőlük termelni az adott egyesület. Ez a magyar foci érdeke is.

Ez egy nehéz feladat, mert sok klubnál a pillanatnyi eredményesség a legfontosabb és ezért több edző rákényszerül a távlati célok feladására.

Az edzőnek pozícióban kell maradnia, hogy védeni tudja a folyamatot, de az állását csak akkor tudja megtartani, ha közben hozza az eredményeket is.

Bátrabb klubok kellenek

Az edzőképzés vezetője egy külföldi pozitív példával is előrukkolt.

- Többször jártunk már tanulmányúton a Dinamo Zagrebnél, amely az iskolapéldája annak, hogy lehet egy klub eredményes is, amellett, hogy folyamatosan építi be a fiatalokat, majd értékesíti őket. Tudom, hogy az eredmények hajszolása miatt nincsenek könnyű helyzetben az egyesületek, de nem mindegyik csapat a BL-csoportkörért vagy a kiesés elkerüléséért küzd, ezért bátrabban határozhatnák meg a közép- és hosszú távú céljaikat. A magyar edzők sajnos sok esetben nagyon ki vannak szolgáltatva a klubok működésének. Nem könnyű ennek megfelelni, de azért pro licences edzők, hogy ezt meg tudják oldani.

Neked ajánljuk
Átigazolások
Diósgyőr
A sportigazgató az edzőkérdésről és új igazolásokról
Több, az átigazolásokat is érintő témáról beszélt Horváth Csenger, a DVTK közelmúltban kinevezett sportigazgatója.
Az MLSZ-nek is dolgozik
Bogdán Ádám
A korábbi magyar válogatott kapus, Bogdán Ádám november 1-jétől sportdiplomataként dolgozik az MLSZ-nek, ahol a fiatal játékosok támogatása a feladata. (Hungarian Football Xtra X)
Ferencváros
Középpályás Izraelből?
Izraelben azt írják, hogy a Fradi továbbra is figyelemmel követi Mahmoud Jabert, akit Kispesten is megfigyeltek az Izrael-Belgium NL-találkozó alatt.
Tovább az összes átigazoláshoz