A mérkőzés után győri oldalról nehezményezték, hogy a 11-es elvégzésekor több diósgyőri játékos is a büntetőterületen belül volt. Egy olvasónk perdöntőnek tartott fotót is eljuttatott szerkesztőségünkbe, ami bizonyítja, valóban többen voltak már a 16-oson belül mindkét oldalról, amikor Bumba lába lövésre lendült.
Íme, az eset:
Honlapunk utánajárt a témának és szakmai forrásaink megerősítették, hogy jó játékvezetői döntés született.
De miért is?
A konkrét eset során a kapufáról visszapattanó labdát fejelte a kapuba Anton, azonban a rúgás elvégzése előtt ő volt az, aki szabálytalanul lépett be a körívbe, így közelebb került a büntetőponthoz, mint a megengedett 9,15 méter.
A szabály azt mondja, hogy a büntetőrúgás végrehajtása során minden játékosnak, kivéve a 11-est végrehajtó játékost és a kapust, a büntetőponttól legalább 9,15 méter távolságra kell tartózkodnia és természetesen a büntetőterületen kívül.
Játékvezetői körökben elismert szakértő forrásunk szerint a szabály megsértése önmagában nem mindig befolyásolja a játék kimenetelét, és a gyakorlatban a játékvezetők az ilyen helyzetek megítélésénél azt az alapelvet követik, hogy a szabályszegést csak akkor büntetik, ha az közvetlen hatással van a játékra. Ebben az esetben a belépő játékos játszotta meg a labdát, és azzal, hogy megjátszotta a kipattanó labdát, gólt szerzett, nyilvánvalóan beavatkozott, hatást gyakorolt a játékra. Így a szabályszegés nem csak formai, hanem lényegi befolyásoló tényezővé vált, ezért a játékvezető jogosan érvénytelenítette a találatot. Más játékosok mozgása nem volt releváns, mivel nem volt közvetlen hatásuk a játékra.
A mérkőzést egyébként a Diósgyőr 4-3-re megnyerte, így ez az egyébként helyes játékvezetői döntés alapvetően befolyásolta a végeredményt.