A Honvéd akadémiájának szakmai vezetője voltál, amikor megkeresett a Kozármisleny. Mennyire volt nehéz a döntés?
- Négy évet töltöttem a Honvédnál, így érthető, hogy érzelmileg kötődtem a klubhoz - kezdte Pinezits Máté, a Kozármisleny vezetőedzője a csakfoci.hu-nak. - Ráadásul nyártól felkértek az akadémián szakmai igazgatónak, ami óriási kihívás, de én vezetőedzőként szerettem volna dolgozni, ezért mondtam igent, amikor megkerestek a Kozármislenytől.
Elég magasan van a léc, hiszen a Kozármisleny az előző szezont az ötödik helyen zárta az NB II-ben, igaz, ez aligha nevezhető realitásnak.
- Inkább a jelennel és a jövővel foglalkoznék. Külső szemlélőként mindig szimpatikus volt a klubnál folyó munka és amikor elkezdtünk beszélgetni, egyre biztosabb lettem benne, hogy ezt a feladatot szeretném elvállalni. Évek óta komoly értékrendek mellett építik a csapatot, így egyértelműen elmondták, hogy a másodosztály legkisebb költségvetésével és egy megfiatalított kerettel megyünk neki bajnokságnak. Egyetlen számszerűsíthető cél van, mégpedig a bennmaradás.
Ezt mennyire lesz nehéz kiharcolni?
- Több másik csapat ugyanezzel a céllal megy neki a bajnokságnak, szóval ingyen nem fogják adni. A csapat magja, a meghatározó játékosok maradnak, az érkezők között pedig lesznek rutinosabb és fiatalabb labdarúgók is. Reálisan nézve a körülményeket, a bennmaradás egy megvalósítható cél, amit el tudunk érni.
Ez a második munkád vezetőedzőként felnőtt csapatnál. A Honvédnál mit tanultál leginkább ebből a szakmából?
- Leginkább azt, hogy a nagy nyomást, hogyan lehet elviselni. Rengeteg tapasztalattal lettem gazdagabb a Honvéd kispadján eltöltött időszak alatt. Folyamatosan reflektorfényben voltunk, szinte mindenki azt figyelte, hogy a Honvéd mit csinál az NB II-ben.
Büszke vagyok arra, hogy a Honvéd egyik legnehezebb időszakában ilyen mértékben hozzá mertünk nyúlni a fiatalokhoz, még ha ezt részben az egyesület lehetőségei miatt is kellett megtennünk.
Ebből hosszú távon csak profitálhatnak a Honvédnál, hiszen most már van egy erős, a klubhoz kötődő mag, így nem kell nyaranta 20 játékost lecserélni. A kiesés után az új alapokat leraktuk. Kívánom, hogy mielőbb NB I-es meccseket tudjanak nézni a szurkolók a Bozsikban.
Abszolút pozitív lépés volt a fiatalok beépítése, viszont azt is sejthette mindenki, hogy ezzel a kerettel nem a feljutásért fog harcolni a Honvéd, holott sokáig ezt kommunikálták.
- A Honvédnak a tradíciók és a múltja miatt az NB I-ben a helye, még úgyis, ha most nem a legszebb éveit éli. Nehéz volt azt elfogadni, hogy az NB II-ben kell szerepelnünk. Utólag be kell látni, hogy bár jószándéktól vezérelve, de a kommunikáció tényleg elcsúszott, hiszen ilyen szintű fiatalítás mellett egyértelműen a jövő lett építve. Még akkor is, ha a Honvéd nem az a klub, ahol időt lehet kérni az építkezésre. Ugyanakkor bevállaltuk hogy miénk volt messze a legfiatalabb csapat a másodosztályban, és ezek a játékosok folyamatosan fejlődtek. Pár év múlva lesznek, akikről hallani fogunk, drukkolok nekik.
Hogyan élted meg a váltást?
- Igyekszem mindig előre tekinteni és a már megtörtént dolgokból profitálni. Több helyről kaptam pozitív visszajelzést, hogy a hatalmas fluktuáció és az óriási fiatalítás és nyomás ellenére jó munkát végeztünk, de természetesen ilyenkor azt is végiggondolja az ember, hogy legközelebb mit csinálna másként.
Az eredmények azonban az edzőváltás után sem javultak igazán….
- Az utánam következő időszakot nem nekem kell értékelni. Nagyon nagyra tartom Csertői Aurél szakmai tudását, Magyarország egyik legjobb és legsikeresebb edzője.
A harmadik fordulóban a Honvédot fogadjátok. Más lesz ez a meccs számodra?
- Ha valahol eltöltesz négy évet és két hónappal később játszol a volt klubod ellen, akkor ez egy különlegesebb meccs lesz számodra. Viszont a csapatomat ugyanolyan intenzitással és alapossággal készítem fel, mint bármelyik más együttes ellen, de nem fogom külön tüzelni a játékosokat. A mérkőzésnek nem rólam kell szólnia, hanem a két csapatról.
Egy edzőnek mennyire kell máshogy bánnia egy fiatal, vagy éppen egy rutinos játékossal?
- Nem számít az életkor, viszont az biztos, hogy minden játékos egy külön személyiség. Ugyanazzal a kulccsal nem lehet kinyitni az összes zárat. Egy öltözőben a játékosok másképp szocializálódtak, éppen ezért valakinél a simogatás, míg másnál a keményebb kéz vezet eredményre. Mindenki más bánásmódot igényel, a lényeg, hogy hatást érjünk el.
Szakmán belül szinte csak pozitív visszajelzéseket kapni rólad. Többek között a következetességet és a játékosokkal való bánásmódodat emelik ki.
- Jólesik, ha ezek jutottak vissza hozzád. Ha mindig maximálisan felkészülsz és a játékosaidat nem használni akarod, hanem azért dolgozol, hogy jobbak legyenek, akkor ezt értékelni fogják, ahogy azt is, ha következetes vagy, még akkor is ha ez néha fájdalmas nekik.
Garami Józsi bácsi mondta, hogy ennek a szakmának vannak olyan részei, amiket nem tudsz megtanulni, vagy rendelkezel ilyen vénával vagy nem.
Egy edző részéről ugyanúgy meg kell, hogy legyen a tisztelet a játékosai felé, mint fordítva. Próbálok e szerint élni.