Fehér Péter 2023 januárjában vette át a Magyar Futball Akadémia vezetését, majd fél év „alapozást“ követően a mostani volt az első teljes szezonja, amely során már nemcsak az akadémia, hanem a klub szakmai igazgatójaként dolgozott, ami azt a célt is szolgálta, hogy segítse az egységes felfogás, az azonos értékek mentén való és az egyforma játékfelfogás kialakítását, ezzel is erősítve a Honvéd egységét – írja a honvedfc.hu, ahol szezonértékelő interjút adott a szakmai igazgató.
– Nyáron egy teljesen új dologba kezdtünk bele és úgy érzem, hogy emiatt nem is a nulláról, hanem mínuszból indultunk, de nagy hittel és bizalommal vágtunk bele a munkába. Szakmailag is anyagilag is rendbe kellett tenni a csapatot a kiesés és a nehéz időszak után – kezdte Fehér Péter. – Azzal a céllal kezdtünk el dolgozni, hogy építsünk fel egy új Honvédot, azon értékek mentén, amelyekről azt gondoljuk, hogy méltók a klub gyökereihez. Ilyen a saját nevelésű játékosok fontossága, a Puskás-örökség továbbvitele és ezzel együtt a támadófoci felvállalása. A terveink között egy olyan klubmodell szerepel, amely hosszú távon szakmailag és gazdaságilag is nyugodtan támaszkodhat a saját bázisára.
Az elmúlt szezonban hét akadémista debütált a Honvéd első csapatában és az NB II-ben pályára lépő saját nevelésűek aránya 75 százalék, három mérkőzésen pedig csak akadémista szerepelt a kezdőcsapatban.
– Sajnos télen nem tudtunk erősíteni, ami a tavaszi szezont is befolyásolta, sokat segített volna, ha tudjuk frissíteni a keretet, ezzel is jelezve néhány játékos felé, hogy kevés, amit eddig nyújtottak. Ráadásul ha elkaptunk volna egy jó szériát, akkor ott lehettünk volna a feljutásért harcoló csapatok közelében és tudom, hogy a mostani szezon eredményeinek tükrében ez megmosolyogtató lehet, azonban vallom, hogy mindig hinni kell abban, hogy elérhetjük a legjobb dolgokat. Természetesen tenni is kell érte, de eközben a hitünket sem veszíthetjük el – folytatta Fehér Péter.
Az idény során a saját bőrünkön tapasztalhattuk, hogy milyen az NB II, ami szerintem nem egy kemény, hanem egy alattomos liga, nekünk pedig meg kellett találni a helyünket és megfelelően válaszolni arra, ha ilyen szituációkkal találkoztunk.
Fehér hozzátette, összességében fejlődött a Honvéd, válaszokat kaptak arra a kérdésre, hogy ki az, aki elég ügyes ahhoz, hogy maradjon és ki az, akitől esetleg el kell köszönniük.
– Összességében ha az eredményt nézzük, akkor egyáltalán nem értük el a célunkat, ha a klub- és értéképítést vesszük, akkor léptünk előre. Itt arra is gondolok, hogy nem önmagában az az értékes, ha a Gyirmót ellen 11 akadémistával állunk fel, a szezonban egyébként harmadszor, hanem az, hogy 11 akadémistával voltunk pariban, alakítottunk ki helyzeteket. Nehéz év van mögöttünk, de rengeteg tapasztalatot gyűjtöttünk, amelyek által fejlődtünk és amelyeknek köszönhetően előbbre tudunk lépni a jövőben – mondta Fehér, majd a jövőről is beszélt. – Rengeteg régi szokást kellett levetkőzni és újakat építeni, ez természetes az ilyen helyzetekben. Nehéz döntés volt, amikor ezt az utat választottuk, ennek a folyamatnak a legnehezebb évén vagyunk túl, ha jól rakjuk össze a keretet, akkor erősebb lehet a Honvéd. Célunk, hogy az első csapat keretének legalább hatvan százalékban saját nevelésűek alkossák, azonban lehet, hogy visszább kell lépni mondjuk ötvenre, hogy később megerősödve újra hatvan százalékon legyünk, ahogyan a feljutás is nagyon fontos lenne, hiszen a Honvédnak az első osztályban a helye. Azért dolgoztunk az elmúlt egy évben, hogy egy egységes klubmodellt alakítsunk ki, a legkisebbektől kezdve egészen a nagyokig. Az erős klubokra jellemző, hogy egyértelmű az identitásuk, megvan a DNS, mi pedig tudjuk, mit és hogyan szeretnénk elérni, ennek szellemében kell tovább folytatni az elkezdett munkát.