Csak az angolok és a franciák Eb-selejtezőit látták többen átlagosan a stadionokban, mint a magyar válogatott hazai meccseit a Puskás Arénában. Az egyenes ági kijutás és a nemzeti stadionunk mérete, illetve kihasználtsága egészen a dobogóig repített minket a teljes európai mezőnyt tekintve.
Mint ismeretes, a napokban véget értek az Európa-bajnoki selejtezők (pontosabban azok első szakasza, hiszen három válogatott még odaérhet Németországba a playoffon keresztül - ennek meg is volt csütörtökön a sorsolása, itt vannak a párosítások!).
A magyar válogatott veretlenül és csoportelsőként, a döntő sorsolását majd a második kalapból várva jutott ki az Eb-re. A csapat szinte végig remek játéka és a szakmai stáb magas szintű munkája mellett nyilván nem elhanyagolható részben a szurkolók is hozzájárultak a nagy sikerhez, amit a mindig nagyszerű hangulat mellett a hazai selejtezőink átlagnézőszáma is bizonyít.
Az UEFA hivatalos adatai szerint Marco Rossi csapatának négy budapesti mérkőzésére átlagosan 57252-en látogattak ki a selejtezősorozatban, aminek egész Európában is alig van párja - ezek a számok abból a szempontból is érdekesek, hogy a Puskás Arénában telt ház esetén általában 65 ezer nézőről szoktunk beszélni, de az UEFA hivatalos adataiban soha nem jelenik meg ez az adat.
Hazai nézőszámok a magyar válogatott 2023-as Eb-selejtezőin
Magyarország-Bulgária (2023.03.27.) - 53000 néző
Magyarország-Litvánia (2023. 06.20.) - 58274 néző
Magyarország-Szerbia (2023.10.14.) - 58215 néző
Magyarország-Montenegró (2023.11.19.) - 59600 néző
forrás: uefa.com
Anglia tudott előttünk végezni, amely három meccsét is a 90 ezer fő befogadására alkalmas Wembley-stadionban játszotta, így "némi" fórral indult a vetélytársak előtt, és még az is belefért a briteknek, hogy egy találkozójukat elköltöztessék a manchesteri Old Traffordra - amely egyébként szintén nagyobb befogadóképességű (76212), mint a Puskás Aréna (67889). Az angolok átlagnézőszáma így 76696 lett, ami a legtöbb valamennyi Eb-selejtzezőt játszó válogatott közül.
Alig előzte meg a mieinket Franciaország, amelynek szintén van egy jócskán az átlagon felüli kapacitású stadionja, igaz, a több mint 81 ezres Stade De France-ban végül "csak" két meccset játszott Didier Deschamps csapata, az utolsó két hazai találkozóját azonban a szintén párizsi Parc de Princes-be, illetve Nizzába vitte. Így is megelőzték azonban a magyar átlagot, igaz, csak néhány százas különbséggel, Mbaeppéék végül 57645-tel zártak.
Még két olyan csapat volt ezen a hármason kívül, amely 50 ezer feletti számot tudott produkálni. A lengyelek annak ellenére is 54584-es átlagot hoztak, hogy csapatuk nem szerepelt túl jól a selejtezőkön és playoffra is kényszerült. Az olaszok ugyan nagy nehezen kiverekedték magukat egyenes ágon az Eb-re, de nem egyszer szenvedő játékukat is szívesen nézték a drukkerek, méghozzá négy helyszínen, a nápolyi Diego Armando Maradona Stadionban, a milánói San Siróban, a bari San Nicolában és persze a római Stadio Olimpicóban. A squadra azzurra végül 53868-as átlaggal zárt.
Szintén sokan látogattak az írek, a skótok vagy épp a portugálok meccseire, de egyikük sem tudott 50 ezer néző fölé ugrani átlagban. A spanyolok valószínűleg képesek lettek volna rá, de szinte végig kisebb arénákban (Málaga, Granada, Sevilla, Valladolid) léptek pályára.