Utánajártak, vajon honnan származik a legenda, miszerint azon nyomban főbe lőtte magát a potyagólt kapó kapus. Előkerül, hogy „politikai bunda” volt-e az 1938-as vb-döntő. Kiderül, hogy mi volt az utolsó szög a brazilok koporsójában, s hogy gratulált-e John Lennon a magyaroknak Liverpoolban, 1966-ban. De szóba kerül az is, hogy Dunai II Antal eldurrantott egy staniclit a terrortámadás helyszínén Münchenben, illetve, hogy Törőcsik András és Tóth József a FIFA akkori elnökének suttogta: „João, João!”. Immár nem titok, hogy Kiss László sérülten lőtte rekordot jelentő mesterhármasát a salvadoriak ellen, a belga hálóőr pedig vigyázott arra, nehogy eltörje Fazekas László lábát a spanyolországi Mundialon. Az utóbbi évek történései közül kiderül, hogyan tudta meg Király Gábor az új szövetségi kapitány nevét, de az is, ki fedezte fel a válogatott számára Kleinheisler Lászlót. Emlékeznek még arra, hogy Szalai Ádám miért fizetett pálinkát a szurkolóknak a Nagykörúton? De arra biztosan, hogyan szólt az öltözőben a „A nézését, meg a járását”, Szoboszlai Dominik pedig a frászt hozta a szurkolókra.
A magyar válogatott balszerencsés volt Olaszország ellen, az 1978-as világbajnokság első csoportkörének mérkőzésén. Jól kezdtünk, Nagy László az első félórában két gólt is lőhetett volna, de nem sikerült betalálnia. Aztán gyorsan eldőlt a csata, Paolo Rossi a 34., Roberto Bettega pedig a 36. percben gólt szerzett, az olaszok egy félidő után 2–0-ra vezettek.
– A szünetben Kutas István berontott az öltözőbe, cirkuszolt, üvöltözött – mesélte Tóth András, aki a 3–1-re elbukott meccsen a szépítő gólt szerezte, 11-esből talált Dino Zoff kapujába. – Zombori Sanyi vécére akart menni, de nem engedte. Azt mondta neki, mit képzel? Ilyenkor ne menjen vécére, és mindenkit elküldött a büdös francba. Üvöltözött, terrorizált minket. Hogy merjük megengedni maguknak, hogy vesztésre állunk? Fenyegetőzött, azt mondta, ha nem nyerünk, végünk van, egy életre elintéz minket. Fel nem foghatom, Baróti Lajos bácsi miért tűrte ezt el. Az Újpestnél éveken át edzőm volt, és ezt senkinek sem engedte volna meg.
Pintér Sándor jól emlékezett Zombori esetére.
– Tényleg így volt, Sanyinak ki kellett volna menni vécére, és Kutas azt mondta neki, hogy nem mehet, hugyozzon be. Kutas így próbálta érvényesíteni a hatalmát, annyira akart eredményt elérni, hogy néha túl keményen beszélt – mondta Pintér.
Gujdár Sándor szerint jogosan tartottak, féltek Kutastól.
– Bevallom, nagyon féltünk, mi lesz velünk, mi vár ránk otthon a vb után? Kutasról tudtuk, hogy bármire képes. Annak idején Tichy Lajost eltüntette a válogatottból, mert valamin nevetett. Egy Tichy Lajos – Kutas miatt –, a búcsúmeccse tíz percétől eltekintve, soha többé nem szerepelhetett a válogatottban. Arra gondoltunk, ha egy ilyen kaliberű sztárt simán áthúzott, akkor velünk tényleg bármit megtehet. Tartottunk tőle, hogy minket is kicsinálnak. A repülőtéren botrány volt, a szurkolók tüntettek ellenünk. Felhergelték őket, mert a sajtó hónapokon át arról írt, hogy továbbjutunk a csoportból. Amikor a bolíviaiak elleni győzelmet követően La Pazból hazatértünk, a vállukon vittek minket az emberek, az oroszok legyőzése után is óriási öröm volt az országban, itt meg balhéba torkolt a hazatérés. A legtöbben Nyilasi Tibit és Törőcsik Andrist szidták. Tényleg nem tudtuk, mi lesz a sorsunk, mi lesz velünk, jogosan tartottunk a megtorlástól. Az volt a kérdés, hogy egy ilyen diktátor, mint Kutas hatalmon marad-e, de aztán az év végén a népharag elsöpörte őt.
A most megjelent Válogatott történetek című könyv 10%-os kedvezménnyel és akár 390 Ft-os szállítási díjjal megrendelhető a kiadó oldalán. Kattints ide a könyvért!