A svájci székhelyű Sporttudományok Nemzetközi Központjának (CIES) legfrissebb kutatásában az edzők kerültek a fókuszba: 65 különböző labdarúgó-bajnokságot hasonlítottak össze világszerte az aktuális vezetőedzők hivatalban töltött ideje alapján. (Az adatok 2025. április 15-ig bezárólag, az első hivatalos mérkőzéstől számítva voltak érvényesek.)
A magyar élvonal, az NB I adatai szerint a vezetőedzők 66,7%-a kevesebb mint egy éve irányítja jelenlegi csapatát, ami összhangban van a nemzetközi mezőnnyel (Az eredmények szerint globálisan az edzők 75,3%-a kevesebb mint egy éve irányítja jelenlegi csapatát). Ugyanakkor figyelemre méltó, hogy a 2–3 éve hivatalban lévő edzők aránya (16,7%) világszinten előre mutató, az NB I a stabilabb bajnokságok közé tartozik ebben a kategóriában.
A magyar első osztályban az edzői megbízatások átlagos hossza 465 nap, ami meghaladja a globális átlagot; a statisztikák szerint azonban mindössze egyetlen edző van hivatalban több mint három éve – ő Hornyák Zsolt, a Puskás Akadémia mestere.
Az európai topligák közül az olasz Serie A-ban a legnagyobb a fluktuáció: 20 csapatból 19-nél kevesebb mint egy éve nevezték ki az aktuális vezetőedzőt – az egyetlen kivétel Simone Inzaghi, az Internazionale trénere. Ezzel szemben a holland Eredivisie-ben az edzői stabilitás a legerősebb: 18 klubból 7-nél már legalább egy éve ugyanaz a szakember irányít.
A legtartósabb edzői pozíciók a német Bundesligában találhatók: itt az átlagos hivatalban töltött idő 2 év és 67 nap. Ezt az átlagot azonban jelentősen befolyásolja Frank Schmidt példátlan esete – a szakember közel 18 éve irányítja a Heidenheimet. A világ leghosszabb ideje szolgáló edzőinek élmezőnyében szerepel még Diego Simeone (Atlético Madrid) és Brian Schmetzer (Seattle Sounders) is.
A skála másik végén Costa Rica áll, ahol az edzői megbízatások átlagosan mindössze 88 napig tartanak – ez a legalacsonyabb adat a vizsgált országok közül.
A teljes listát itt lehet böngészni!




