A 2024/2025-ös bajnoki idény rajtja előtt a férfi és a női élvonalban, valamint a férfi másod- és harmadosztályban működő játékvezetők Telkiben vettek részt a szokásos idény előtti edzőtáborozásukon. A felkészülésről, valamint az előző idény tanulságairól az mlsz.hu-nak nyilatkozott Hanacsek Attila, a Játékvezetői Bizottság elnöke.
- A súlyos hibák száma közel 80 százalékkal csökkent az OTP Bank Ligában, miközben az elmúlt tíz év legjobb döntési pontossági eredményét sikerült elérnünk: az ítéletek 98%-a volt helyes az idény során. Tizennégy súlyos hibát követtek el a játékvezetők, ebből tizenkét hiba a VAR által javítható lett volna.
A testület elnöke ugyanakkor elismerte, az NB I-ben hat kiállítással és hat büntetővel kapcsolatban téves döntés született a VAR-rendszer alkalmazása mellett is.
Ilyen hiba volt a 16. fordulóban, nagyon fontos meccsen, a Paks-FTC rangadón a VAR helyben hagyta a játékvezető tévesen megítélt büntetőjét.
Mint ismert, a december 10-i, Paks-Ferencváros rangadón a 85. percben, 2-1-s hazai vezetésnél Katonával szemben harcolt ki Kovács 11-est, amit Szabó Bálint a kapuba is lőtt, ezzel később a Paks az ősz bajnoka lett.
Az eset videón:
A hazai bíróvezér arról is beszélt, hogy a súlyos hibák száma az NB II-ben növekedett.
- Az NB II-ben kiélezett küzdelem zajlott a bennmaradásért és feljutásért is, ezért különösen fájó, hogy a súlyos hibák száma 30 százalékkal emelkedett. Ennek tudható be egyébként az is, hogy gyenge teljesítmény miatt két játékvezetőt alacsonyabb osztályba minősítettünk vissza. A bajnoki tét nagyságát egyébiránt az is jól érzékelteti, hogy miközben a csapatok 19 százalékkal kevesebb mérkőzést játszottak, mint egy évvel korábban, a piros lapok száma közel harminc százalékkal emelkedett - fogalmazott Hanacsek, aki örvendetesnek nevezte, hogy az előző szezonban nem volt gólhiba, szabálytalan gól, illetve meg nem adott szabályos gól sem fordult elő. Azt is előrelépésnek tartja, hogy míg a videobíró-technológia bevezetését követő első két évben a 66 fordulóból csupán egyszer fordult elő, hogy egyetlen játékvezetői vagy asszisztensi hibát sem kellett korrigálni az élvonalban, addig a 2023/24-es idényben már hét ilyen forduló volt.
Hanacsek kifejtette, az erőfeszítéseik hatására csökkent a hosszabb VAR-ellenőrzések száma. Az élvonalban közel a felére esett vissza a kiállítások száma, és a sárga lapok száma is folyamatos csökken.
- Úgy gondolom, ez szintén a VAR-nak köszönhető, hiszen a játékosok egyre inkább tudatában vannak, hogy semmilyen súlyos szabálytalanságot nem úszhatnak meg, egyértelműen tisztább lett a játék. Talán ez is összefüggésben van azzal, hogy a tizenkét csapatos bajnokság 2015-ös bevezetése óta soha ennyi gól nem született az NB I-ben. A hét kiemelt bajnokságunkban közel kétezer mérkőzést játszottak le, és miközben a meccsek száma közel 10 százalékkal csökkent, a játékvezető-ellenőrök által adott nagyon eredményes osztályzatok száma 21 százalékkal emelkedett - vélekedett.