A Diósgyőr tavaly novemberben kinevezett sportigazgatója, Horváth Csenger a boon.hu-nak adott interjújában beszélt arról, mi volt a legkellemesebb meglepetés számára az elmúlt három hónapban.
– A legkellemesebb meglepetés az, amit kívülről is éreztem, gondoltam a klubról, hogy itt Diósgyőrben, amikor fociról beszélgetünk, úgy érzi magát az ember, mintha külföldön lenne. Ebben a városban nem csak kéthetente, a mérkőzés napján van fókuszban a labdarúgás, Diósgyőrben az emberek mindennapjaiban jelen van, az egész klubot körbeveszi a szeretet, a szenvedély, a fanatizmus. Ahogy az emberek itt a focihoz közelítenek, az felemelő, plusz motivációt ad a mindennapokra. Gyerekként, amikor beleszerettem a fociba, és eljutottam külföldre, a nagy klubok meccs környezetében tapasztaltam meg a hétfőtől vasárnapig tartó rajongást, és ugyanezt érzem Diósgyőrben. És ez plusz motivációt ad számomra a munkám során.
Horváth reagált arra is, hogy minden egyes tavaszi NB I-es bajnokin 3 fő 19 évnél fiatalabb szerepel majd a DVTK csapatában a mérkőzéseken annak érdekében, hogy megfeleljenek az NSÜ által elvártaknak az anyagi támogatásért.
– A mi esetünkben az a lényeg, hogy ha az NSÜ-nek megfelelünk, akkor a Magyar Labdarúgó-szövetség fiatalok szerepeltetésére vonatkozó ajánlásnak is megfelelünk, amiért szintén jár támogatás. Ezért az NSÜ-vel kötött megállapodást kell iránymutatónak tekintenünk. A Nemzeti Sportügynökség a bajnoki évad elején szerződést köt az akadémiákkal rendelkező klubokkal, a klubok tesznek egy vállalást, elsősorban a fiatal labdarúgók élvonalbeli felnőtt meccseken való szerepeltetésének percszámát illetően, támogatásért cserébe. Az én olvasatomban úgy kell kinéznie a megállapodásnak, hogy a klub a filozófiájához, célrendszeréhez alakítja a játékoskeretét, ehhez vállal egy adott fiatal percszámot.
A mostani megállapodás klubunk részéről történt vállalása elcsúszóban van, amit leíródott, ahhoz nem lett arányosan hozzáigazítva a keret. Két opció van, az egyik, hogy követjük a megegyezés szerinti számokat. A másik lehetőség, hogy közösen egymás munkáját segítve, az NSÜ-vel – akikkel folyamatos a kommunikációnk – találunk egy olyan megoldást, amely mindkét fél érdekeit szolgálja. Jelen állás szerint három fiatalnak kell pályán lennie, és a 2003-ban, illetve ezt követően születettek felelnek meg ennek.
Illetve vannak más számok is, amelyek a fiatal percekbe beledolgoznak, ilyen az, hogy ha egy adott klubnál legalább három éven át az utánpótlásban szerepelt labdarúgó, aki még 25 év alatti, pályára lép az NB I-ben. Ő ugyanis termeli a perceket. Igaz lehet ez például Kállai Kevinre is.
A sportigazgató arra a kérdésre nem akart válaszolni, hogy kiket tart számon a kulcsjátékosok kategóriájában a keretből, Vladislav Klimovichról azonban elmondta, eddig nem számított alapembernek, de az edzőtáborban úgy dolgozott, olyan kellemes meglepetést okozott, amivel a kulcsjátékos kategória felé nagy lépéseket tett.
Horváthnak azt is felvetették, hogy a Rotherham United háza tájáról származó hírek szerint több mint 500 ezer angol fontért szerezték meg Christ Tiéhit. A kérdés úgy szólt: "a diósgyőri klub tulajdonosa biztosított ehhez forrást? Illetve tudható-e, hogy ezzel Tiéhi lett-e a DVTK 115 éves történelmének legdrágábban megszerzett labdarúgója?"
Két részre bontanám a választ. Az angol klubnak a játékos távozásakor szüksége volt egyfajta kommunikációra, ami nem találkozik a valósággal. Lényegesen kisebb összegért vásároltuk meg Tiéhit, mint amennyiért annak idején ők megvették.
A másik, hogy miért vásároltuk meg a játékjogát. Szeretnénk csökkenteni a nálunk szereplő kölcsönjátékosok számát, olyanokat akartunk építeni, akikben van potenciál, akik a mi labdarúgóink, és az a vonal, hogy inkább ebbe az irányba fektessünk be játékosokba. Az új légiósunkkal 2,5 éves szerződést kötöttünk. Egyrészt azért, mert szükség van a jó játékára, másrészt pedig azért, mert még lehet benne értékesítési potenciál.
Arról, hogy volt-e korábban olyan játékos, akit több pénzért szerzett meg a klub, azt tudom, a régóta a DVTK-nál dolgozóktól úgy értesültem, hogy annak idején a válogatottságig jutott Elek Ákos átigazolásáért többet kellett fizetni. Fontos tudnivaló Tiéhi megszerzése kapcsán, hogy nem lett több pénz a DVTK-nál, de újragondoltuk a lehetőségeket, és más koncepció alapján működünk, gazdálkodunk. Játékjogot szerezni, egy értékes labdarúgó esetén, jó befektetésnek tartjuk.
A sportigazgatótól megkérdezték, cél-e, hogy a DVTK a 2025/26-os évadban a nemzetközi kupaporondon szerepeljen.
– A tabella első felében kell végeznünk, ami ugye az első hat hely egyikét jelenti. Ez nem jelenti azt, hogy a hatodik hely is tökéletesen megfelelő. Minden egyes nap azért dolgozunk, hogy a soron következő meccsen győztesen jöjjünk le a pályáról. Ha a csapatunk kiemelkedő fizikai és mentális állapotban van, akkor bármelyik gárdával szemben megvan a győzelmi esélyünk az NB I-es mérkőzéseken.