Bölöni László az MLSZ fiatal-szabályáról is beszélt a Digi Sport "Reggeli Start" c. műsorában, avagy elmondta, szerinte ki lehet-e kényszeríteni akár pénzügyi eszközökkel, hogy fiatal játékosokat szerepeltessenek az NB I-ben?
- Ki kell! Kicsit provokatív, de jó megoldás. Világos, hogy mondjuk egy Real Madridnál nem lehet azt kikényszeríteni, hogy legyen két 18 éves a csapatban, de mi nem vagyunk a Real Madrid, nekünk még dolgoznunk kell azért, hogy előreléphessünk. Ilyen szempontból ez egy jó megoldás mindenféleképpen. Ami zavart az MTK-Ferencváros mérkőzésen (Bölöni nézőként ott volt a hétvégén a Hidegkuti-stadionban - a szerk.), hogy a kispadon négy légiós is ült. Pedig nem azért igazolok külföldieket, hogy cserék legyenek, hanem hogy játsszanak. Ha öten lehetnek a pályán, rendben, akkor hívok melléjük még mondjuk kettőt, legyen annyi elég.
Az egykori BEK-győztes futballista külön kitért arra, miért örül annak, hogy legalább az Eb-n egyelőre remekül szereplő U17-es válogatottnak magyar edzője van Szélesi Zoltán személyében.
- Örülök, hogy ennek a csapatnak magyar edzője van. Én nem dolgoztam Magyarországon, nem akarok senkinek a pártján lenni, és nem lehetek a külföldi profi edző ellen, de az, hogy a szakma ne tudja kinevelni a saját nevelőedzői gárdáját, az rendkívül furcsának tartom. Nem minden arany, ami fénylik, ha pedig arany, azt hamar elkapkodják. Tipikus példa erre a Videoton esete, amikor portugál edző volt, akkor portugál nevelőedzők is voltak. Hol vannak azok most? Ez az, ami abszolút amatőr felfogás, és nem normális, idejön két évre egy nevelőedző, mit fog nevelni? Semmit. A legalább a magyar fiatalokkal foglalkozó edzői gárdát ki kell tudni nevelni, mert egy futballnak nem a válogatott edzője ad stabilitást, hanem az utánpótlásért felelős szakemberek.
Pedig Romániában is a német vonal látszik befutónak Christoph Daum érkezésével.
- Óriási hibát csinálnak a románok ilyen szempontból. Tökéletesen hasonló helyzetet látunk, mint itt. Én nem vagyok Daum ellen, én nem vagyok Storck ellen sem, meg is kérdezhetem, hol dolgoztak, mennyi ideig és mit csináltak ott? Nem tudom egyikre sem a választ. De azt hiszem, hogy például a románok esetében hoztak egy jó edzőt, ezt elfogadom, de nem ő a megfelelő a román program kidolgozására. Egyszerűen azért, mert nem ismeri, esetleg csak azt, hogy milyen a nemzetközi szint, hogy hová kell majd neki válogatnia a játékosokat.
Bölöni szerint egy vb-re történő kijutás a magyar és a román foci gondjait sem oldaná meg, egyébként sem valószínű, hogy bármelyik csapat is ott lesz majd Oroszországban.
- Mi az a csoda, amit várunk? Hogy a válogatott bejusson a világbajnokságra? De a változást nem ez, nem egy fecske hozza meg, hanem az, ha kidolgozok egy tervet, és ahhoz megadom az eszközöket is. A román szövetség óriási hibát követett el, odahoz egy Daumot, és ha nem jutnak ki, akkor a szövetség elnökének szerintem azonnal mennie kell, mert mást már nem tud tenni, muszáj lesz eredményt elérnie. A magyar válogatottnál szép lassan keresztet lehet vetni a vb-re jutásra és azt hiszem, ugyanez érvényes a románokra is. Persze, mindenki örvendett Magyarországon az Eb-részvételnek, én is, de azt hiszem, a szakmának a földön kell maradnia, nem szabad túlméretezni a dolgokat, ilyen szempontból szerintem történtek tévedések. Amellett, hogy a szövetségnél rátermett emberek dolgoznak.
És hogy az edzőként korábban többek között a román válogatottnál, a Monacónál és a Sporting Lisszabonnál is dolgozó Bölöni vállalna-e még akár vezető szerepet a magyar labdarúgásban? A szakember ennek kapcsán picit kitérő és homályos, mégis egyértelműnek tűnő választ adott.
- Szeretnék, de eléggé nehezen elképzelhetőnek tartom. Történtek itt magyarázatok mind a két részről, történtek olyan dolgok, amelyek értékelendők így vagy úgy és biztos, hogy én is követtem el hibát, mindenesetre olyan megítélése lett a dolgoknak, amely nem játszik a részemről…