Nem mindennapi lépésre szánta el magát hétfőn a Kecskeméti TE, az NB I-es klub hivatalos közleményben jelentette be, hogy óvást nyújtott be a Magyar Labdarúgó Szövetséghez, miután indoklásuk szerint a Debreceni VSC színeiben jogosulatlanul lépett pályára Vajda Botond, aki a bajnokság folytatása előtt meghívást kapott az U21-es magyar válogatottba, ahonnan aztán menet közben sérülésre hivatkozva visszatért klubjához.
– A FIFA irányadó szabályozása szerint – a nemzeti válogatottak érdekének védelmében – a válogatottat idő előtt elhagyó játékos 5 napig automatikusan nem léphet pályára klubcsapatában a nemzetközi program végeztétől számítva. Ennek a kitételnek a játékos nem felelt meg ebben az esetben – írta közleményében a KTE pár nappal azután, hogy kikapott hazai pályán a DVSC-től 3-1-re a kiesési rangadón.
Nem sokkal később természetesen megszólalt az üggyel kapcsolatban a DVSC is, amely álláspontja határozottan az, hogy játékosuk nem játszott jogosulatlanul.
– A régebb óta sérüléssel küzdő Vajda Botondot az MLSZ orvosi stábja megvizsgálta, ultrahangos vizsgálaton is átesett, amely után az a döntés született, hogy sérülése további azonnali terhelés esetén súlyosbodhat, így ezúttal eltekintenek a szerepeltetésétől. Erről egyébiránt Szélesi Zoltán szövetségi edző tájékoztatta is Makray Balázst, a DVSC cégvezetőjét – olvasható a válaszközleményben.
A Csakfoci utánajárt az ügynek és több olyan szakemberrel is beszéltünk, akik jártasak a FIFA és az UEFA erre vonatkozó jogszabályaiban. Felhívták a figyelmünket, hogy a válogatottat idő előtt elhagyó játékos 5 napig valóban nem léphet pályára klubcsapatában a nemzetközi program végeztétől számítva, azonban a szabályzatban szerepel egy kitétel, miszerint, ha egy játékos a szövetség engedélyével hagyja el sérülés miatt az edzőtábort, akkor ez az 5 napos szabály nem vonatkozik rá.
Úgy tudjuk, a legfontosabb kérdés ezzel kapcsolatban az lesz, illetve a két klub között is itt található leginkább ellentétes vélemény, hogy Szélesi Zoltán szövetségi edző tájékoztatása mennyire tekinthető hivatalos formátumnak, eljárhatott-e a szövetség nevében. A jogi ügyekben jártas szakemberektől kapott információink szerint nagy eséllyel alaptalan lesz a KTE óvása, mert Szélesi és Makray közti kommunikáció tekinthető az MLSZ hivatalos értesítésének, lefedi ez a hivatalos utat.
Mi a szokás?
Az MLSZ illetékesei az óvás elbírálásakor vélhetően a kialakult szokásrendet is megvizsgálják majd, azaz, hogy miként szokott zajlani sérült játékos esetén a kommunikáció a válogatott stábtagok és a klub között. Mi a bevett szokás? Ha egy játékost a válogatott stábja nem tart bevethetőnek, akkor azt mondják neki, "menj haza, fiam!", vagy készítenek egy hivatalos iratot, amit eljuttatnak a klubnak?
Információink szerint ezekre jól bejáratott kommunikációs csatornák vannak: akad, hogy a nemzeti csapat orvosa szól a klub csapatorvosának, esetleg a szövetségi edző a sportigazgatónak, klubvezetőnek. A klasszikus értelemben vett hivatalos, azaz emailben történő információátadás gyakorlatilag nem is része a szokásjognak.
A Debrecennek ebben a válogatott szünetben három játékosa hagyta el az edzőtábort sérülés miatt, így az is kérdés lehet, miként zajlott a kommunikáció Szűcs Tamás és Hegyi Krisztián esetében például.
Úgy tudjuk, az üggyel az MLSZ Fegyelmi Bizottsága és Versenybizottsága foglalkozhat ezekben a napokban, és várhatóan hamarosan döntés születhet a kérdésben.
Vásárolj jegyet a Loki következő hazai meccsére a Diósgyőr ellen. Jegyvásárlásért kattints ide!
Honlapunk legfrissebb szavazása is a kecskemétiek óvásával foglalkozik: ha ide kattintasz, te is szavazhatsz.



