Az elmúlt napokban több NB I-es vezetőedző is bírálta a Ferencvárost és az MLSZ-t amiatt, hogy állításuk szerint a nemzetközi kupában induló magyar klubok közül egyedül a Fradi halaszthatta el bajnokiját. Mostanra minden érintett vezetőedző beszélt a zöld-fehérek vélt vagy valós helyzeti előnyéről.
A Fehérvárt irányító Pető Tamás még a Sumqayit elleni KL-továbbjutást követően nyilatkozta azt, hogy „normális esetben nem lehet halasztani, csak ha playoff-körösök vagyunk. Van olyan csapat, akinek lehetett, a Fehérvárnak nem” - utalt egyértelműen a Fradira a Vidi-tréner.
Míg Bognár György, a paksiak vezetőedzője a Zalaegerszeg elleni szombati vereséget követően bírálta a szövetséget és a zöld-fehéreket: “jól jött volna most egy hét szünet, hogy keddre teljesen rendben legyünk, de úgy látszik, Magyarországon csak a Ferencvárosnak lehet halasztani…” - nyilatkozta a tréner.
A kérdést Hornyák Zsolt is megkapta, igaz, ő az FTC-t egyáltalán nem hozta szóba, az MLSZ felé viszont kritikát fogalmazott meg.
- Közben a Konferencia Liga-ellenfelünk pihent, de más országokban másként működnek a dolgok - mondta a Nyíregyháza elleni győztes bajnokit követően Hornyák, majd újságírói kérdésre bővebben is kifejtette véleményét. - Nem akarom Bognár Györgyöt idézni, szerintem igaza van a paksi vezetőedzőnek: a szövetség a magyar klubok ellen van, amikor nem engedi a pihenőt.
A kérdés tehát összetett, sőt, több kérdés is akad: miért halaszthat a Fradi, ha mások nem? És mi alapján engedi az MLSZ a halasztást, egyáltalán mennyiben múlik a szövetségen mindez?
Kezdjük az elsővel, amelynél információink szerint félreértésen alapulnak a kritikák, mindezt a zöld-fehérek honlapunknak elküldött közleménye is megerősíti. Bár valóban volt arra példa a korábbi években, hogy az FTC mérkőzéseket halasztott a minél sikeresebb nemzetközi szereplés érdekében, úgy tudjuk, a DVSC-Ferencváros bajnoki esetében nem ez állt a háttérben. Bár hivatalos okot eddig egyik fél sem kommunikált, úgy tudjuk, a DVSC a Campus Fesztivál miatt azon a hétvégén csak vasárnap, az esti órákban tudta volna megrendezni az FTC elleni bajnokit, a zöld-fehérek azonban akkor nem tudtak volna pályára lépni, ugyanis az UEFA kedden 20:00-ra tette a The New Saints elleni idegenbeli BL-selejtezőjüket, így a két meccs között 48 óra sem telt volna el.
A Csakfoci az FTC-t is megkereste az ügyben, honlapunk a következőkre volt kíváncsi.
Reakció az FTC-től
1) A DVSC elleni mérkőzés halasztását a Fradi kezdeményezte a BL-selejtező miatt vagy a DVSC kérésének helyt adva játsszák majd később a találkozót?
2) Amennyiben utóbbi állítás az igaz, akkor mit szól a klub ahhoz, hogy folyamatosan kritikát kaptak több csapat részéről is?
Íme, az FTC válaszai:
1) Nem mi kezdeményeztük.
2) Tudjuk, hogy mi az igazság, nem akarunk foglalkozni vele.
Mint a fentiekből kiderül, a bírálatok középpontjába az MLSZ szintén komolyan belekerült. A szövetséget is kerestük ez ügyben, de hivatalos reakció a konkrét kritikák kapcsán még nem érkezett. Így nem derül ki, hogy adott-e be bármelyik klub kérelmet és volt-e esetleg elutasítás.
Azt, hogy ki mikor halaszthat, a versenyszabályzat rögzíti, ennek értelmezésében segített a szövetség. Fontos elem, hogy halasztani egyértelműen csak akkor lehet, ha valaki nemzetközi kupában a playoffkörben szerepel (a Ferencváros biztosan érdekelt lesz, győzelmének köszönhetően a Paksi FC és a Puskás Akadémia is jó eséllyel pályázik erre, a Fehérvárnak viszont fordítania kell a párharcon).
Aki a playoffkörben szerepel, egyoldalú kérelmet nyújthat be az MLSZ Versenybizottságához, nincs szükség az éppen aktuális ellenfél jóváhagyására, és az MLSZ is helyt ad a kérésnek. Fontos azonban, hogy a két érintett selejtező mérkőzés közül csak az egyiknél lehet halasztani.
Ami a korábbi köröket illeti: ezen felül a két klub dönthet úgy együttesen, hogy a versenybizottságnál kezdeményezik a meccsük elhalasztását és ha a versenybizottság indokoltnak találja a kérelmet, akkor annak helyt adhat, de ehhez előbb a kluboknak meg kell állapodniuk. Sokszor tehát az MLSZ-nek nem is kell már erről dönteni, mert az egyeztetések korábban elhalnak a két klub szintjén, mert versenyhátrányt jelent a hazai ellenfeleknek, ha halasztaniuk kell - "önhibájukon kívül". Az sem Pető Tamás, sem Bognár György nyilatkozatából nem derült ki, hogy klubjaik kezdeményeztek-e egyeztetést az aktuális NB I-es ellenfelekkel a halasztási kérelemről, de a versenyszabályzatban rögzítettek szerint ez az első lépés.
Fontos adalék, hogy a halasztásra nagyon korlátozott lehetőségek vannak, ennek oka pedig a rendkívül sűrű versenynaptár. Ebben ugyanis összesen két olyan hivatalos pótnap szerepel csupán, amikor is halasztott meccset pótolni lehet. Úgy tudjuk, idén december 3-án vagy jövő januárban, közvetlenül az első bajnoki forduló előtt van erre lehetőség, így a logikát követve két mérkőzésnél többet aligha halaszthat egy klub a szezonban. Ez legfeljebb akkor változhatna a jövőben, ha az edzők visszatérő kritikáit figyelembe véve esetleg valamilyen formában alakítana az MLSZ a jövőben a versenynaptáron, de erre rendkívül kis mozgástere van (figyelembe véve a 33 bajnoki fordulót, a válogatott szüneteket és a kupafordulók számát).