A svájci székhelyű Sporttudományok Nemzetközi Központja (CIES) ezúttal azt vizsgálta meg, mely országokat érinti leginkább a 18 éven aluli labdarúgók kivándorlása, azaz külföldre igazolása. A svájciak a 2009 óta tartó időszakot vették górcső alá, azokat a játékosokat számba véve, akik az érintett 31 európai bajnokság valamelyikébe szerződtek légiósnak.
Meglepetésre Magyarország igen előkelő helyen áll az "emigráló" tehetségek listáján. A felmérés szerint összesen 22 tinédzserkorú labdarúgó hagyta el hazánkat az elmúlt években (2016 októberéig bezárólag), ezzel a belgák, a franciák és a svédek mögött a negyedik helyen állunk.
Érdekes, hogy ezzel olyan jellemzően "futball-exportőr" országokat előzünk meg, mint Brazília, Nigéria vagy Ghána, és elmondható, hogy a környező országok közül meg sem közelítenek minket, a kivételt Szlovákia jelenti, 17 külföldre igazolt tinivel. Eközben a szerbek, a horvátok vagy a bosnyákok jóval kevesebb fiatal tehetséget adtak / engedtek el a vizsgált időszakban.
A CIES felmeréséből az is kiderül, hogy melyik országot célozták meg a legnagyobb számban a magyar tehetségek. A legnagyobb "porszívó", az európai, dél-amerikai, afrikai és ázsiai reménységeket évről évre magához vonzó angol bajnokság a hazai fiatalokat is sikerrel csábítja. A kimutatás szerint az említett 22 játékos közül hatan is a szigetország felé vették az irányt, a magyar-angol piaci kapcsolat ezzel az egyik leggyümölcsözőbb az átigazolásoknál.
Jelenleg egyébként négy magyar tehetség pallérozódik Angliában, és játszik élvonalbeli vagy másodosztályú klubok tartalék-, illetve korosztályos együtteseiben: Csóka Dániel (Wolverhampton Wanderers), Deczki Máté (Stoke City), Gyollai Dániel (Stoke City) és Szerető Krisztofer (Stoke City).