"Itt akkorát kaptam edzésen, amekkorát otthon meccsen sem" - interjú az EL-csoportkörös klubnál nevelkedő magyarral

Több utánpótlás korú magyar játékos játszik jelenleg Hollandiában, korosztályos válogatottjaink egyik kedvelt célpontja ez. Bencze Márk is ilyen, a 17 éves szélső az Európa Liga-csoportkörös Vitesse utánpótlásában nevelkedik.
Mokány Lajos 2017. december 13., szerda 9:58
Több utánpótlás korú magyar játékos játszik jelenleg Hollandiában, korosztályos válogatottjaink egyik kedvelt célpontja ez. Bencze Márk is ilyen, a 17 éves szélső az Európa Liga-csoportkörös Vitesse utánpótlásában nevelkedik.
Szerző: Mokány Lajos 2017. december 13., szerda 9:58

A fiatal magyarról a klubnál úgy tartják, ő a Vitesse talán leggyorsabban beilleszkedett külföldi játékosa.
- Valóban nagyon gyorsan sikerült beilleszkednem, köszönhetően annak is, hogy már az első meccseken jöttek a gólok, gólpasszok. Már a másodikon mérkőzésemen 2-2 után előkészítettem a vezető gólt, majd én betaláltam, az máris egy fordulópont volt. Ez is segített abban, hogy elfogadjanak az idősebbek, alapvetően jellemző rám, hogy idősebb korosztályokban szerepelek.

Sikerült már játszanom a Vitesse Jongban is, ami kint az U23-as korosztálynak felel meg, az egy fontos állomás a kinti utánpótlásban. Errefelé is nagy dolog, ha 16-17 évesen ott tudsz szerepelni.

De az U19-esek között ugyanúgy befogadtak, mindenhol gyorsan barátokat találtam, edzésen pedig igyekszem megmutatni magam, és érzem is, hogy bárhol is kaptam szerepet, nem úgy tekintenek rám, hogy feljött a “kicsi” közénk, és majd el lesz magának, hanem mint olyanra, aki húzóember tud lenni - mondta Bencze Márk, akinek az is segített, hogy tökéletesen beszél angolul. Mint mondja, mindig is külföldre készült, ezért 8-9 évesen már nekiállt a nyelvtanulásnak. Hozzáteszi, nem csak a foci miatt volt ilyen aktív, hanem mert tudja, az élet minden területén a jó munkahelyhez kell az angol. Tudását kint tökéletesítette: egy nemzetközi iskolába jár, amelynek kiemelten magas tandíját a Vitesse állja.

- A klubnál is - ahogy a Vasas akadémiánál előtte - szeretnék, hogy jó focista legyek, de azt is, hogy iskolázott, normális, értelmes ember váljon belőlünk. Ez Hollandiában a legfelsőbb szintű iskola, nagyon sokat segít abban, hogy az angol nyelv terén már a szaknyelvben is elboldoguljak. Ezzel a diplomával bármelyik egyetem tárt kapukkal vár jó eséllyel - mondja a 17 éves szélső, utalva arra, hogy nem lehet mindent csak a futballra feltenni, még ha ő maga természetesen a profi karrierről álmodik.

- Ha 10-15 évet lehúzhatnék a Vitesse-ben, az is nagy dolog lenne, de természetesen vannak még merészebb álmaim is. Ez a klub most például Európa Liga-csoportkörös, a három nagy mögött zárja általában a szezont dobogóközelben. Jó döntés volt a karrieremben Hollandiát választani, hiszen itt fiatal játékosokra építő klubok vannak, könnyebb bemutatkozni a felnőtteknél is - mondja a ballábas Bencze, aki rá is tér a hazai és a külföldi utánpótlás közötti különbségekre.

Bencze Márk gólja a franciák ellen az U17-es Eb-n:

"Minden második fiú focista akar lenni és 60 ezer ember előtt játszani"

- Itt sokkal több gyerek akar focizni, mint otthon, minden második fiú biztosan futballista szeretne lenni. Mindenki a saját bőrén érzi, hogy ha nem teljesítesz úgy, ahogy kell, jön a helyedre a következő. Az itteni fiatalok jobban látják a perspektívát maguk előtt. Közelről érzik, mekkora dolog játszani Hollandiában az első osztályban, pedig nem is az öt topliga valamelyikéről beszélünk. Ha már az ember eljut mondjuk egy VVV Venlo szintjére, már akkor is ott van előtte, hogy játszhat a Feyenoord ellen 60 ezer néző előtt, vagy az Ajax ellen 50 ezer előtt. Otthon ez sajnos kevésbé van meg az NB I kapcsán.

A már az U19-es válogatottban is bevetett tehetség szerint a mindennapok sokkal intenzívebbek kint.
- Labdatartásnál kijött a különbség. Folyton megy az egyérintő, de két érintőben sincs gondolkodási idő, ebben kellett fejlődnöm, másfél hónap alatt azonban ez kialakult teljesen nálam is, így a labdatartásnál például nem adok el labdát.

Nagyon szembetűnő sajnos a különbség, mert amíg itt egy passzkoordinációs gyakorlatot a csapat végigvisz 5 percen át egy, maximum két labdával, otthon sajnos ehhez kell 5-10 labda is, hiszen gyakran megszakadnak az akciók.

"Apukám 120%-ot kért, ez most nagyon jól jön"

A játékos úgy érzi, nagy előnye, hogy taktikailag eléggé felkészülten érkezett otthonról, köszönhetően leginkább az édesapjának, aki korábban az élvonalban is szerepelt.
- A III. kerületben játszott az NB I-ben, játszott és gólt lőtt a Fradi ellen, amikor 4-3-ra nyertek. Felnézek rá nagyon, egykori élvonalbeli futballistaként nagyon sokat tudott és tud adni nekem. Jól látott a pályán, mindkét lábát jól használta, ebből talán örököltem valamit. Annyi előnyöm van, hogy amikor otthon voltam, ő volt edzőm a Vasasban - elmondhatom, hogy talán a legjobb -, tőlem 110-120%-ot várt, taktikailag alaposan felkészített, emiatt nagyon sok olyan elemet tanultam meg, amit a Vitessenél is szembetűnő volt az edzőknek, gyakran érzem, hogy kell védekezni, mikor és merre kell beindulni, és ilyenek. Tudom, hogy szintén külföldre került kortársaimnak is ezzel volt a legtöbb nehézségük, amikor kimentek, érezték, hogy ezen a téren máris volt lemaradásuk a hazaiakkal szemben.

15 évesen nem tehették be

Bencze egyébként már 15 évesen majdnem bemutatkozott itthon tétmeccsen, de nem tehette.
- Még a Vasas felnőtteknél került ez szóba, egy Ligakupa-találkozó előtt szó volt róla, hogy megadják nekem is a lehetőséget, már egészen fiatalon. De végül nem játszhattam, mert valami szabály tiltotta azt, hogy ilyen fiatalon betegyenek - mondta a fiatal játékos, akit egyébként már 15 éves korában le akartak igazolni a hollandok, de ez a FIFA-szabály miatt csak 16 éves kor után lehetséges, ezért a közbeeső egy évben kint volt háromszor náluk, hogy érezze a törődést.

"6,5 kilót fogytam, de 2-3 kg izom kell"

A tehetség tudja, fizikálisan sokat kell még fejlődnie.
- Az adatok alapján az első háromban benne vagyok a gyorsaság terén, ezt egy az egyeknél ki tudom használni, a sprintek nagy részét így megnyerem. De fizikálisan kell erősödnöm, felsőtestre például dolgozok legalább heti 3-szor a konditeremben. Nyáron nagyon elkezdtem figyelni az étrendre is, elhagytam pár dolgot, ami nem egészséges. Vékonyabb alkat vagyok, de 6,5 kilót így is fogytam, ezt próbálom meg 2-3 kg izommal kiváltani.

Kell is ez, hiszen az ellenfelek és a csapattársaim rendre jó felépítésűek. Ezt éreztetik is. Otthon jó, ha kétszer úgy igazán odaléptek talán összesen, itt minden héten kapok egy akkora rúgást, hogy napokig érzem. Egyszer a vádlimra, stoplival, edzésen, életemben nem volt ilyen előtte, még meccsen sem. Mindenki az életéért megy.

Valahol érzem, hogy errefelé nagyon egoistának kell lenni, a csatárok, centerek nem annyira passzolnak másnak, mindenkiben az van, hogy a “lövőben” ellövi inkább, nem passzolja le, mert kellenek a gólok, a mutatók. Kell az extra, nem lehet mindig csak a szimpla, amit mutatsz. Én picit önzetlenebb vagyok a társaimnál a klubnál, 99%-ban, ha a másik jobb helyzetben van, le fogom passzolni, az edzőm ennek örülni szokott azért.

A magyar játékos kint egy családnál lakik, akik tavaly decemberben Budapesten "teleltek, szilvesztereztek" a gyerekükkel együtt, mert Márk miatt meg akarták ismerni Magyarországot.
- Tavaly télen jártak nálunk, nagyon rendes család, saját gyereküknek tekintenek. Bármiben segítenek, az iskola vagy a foci kapcsán. "Apuka" kivitt pár napja Európa Liga-meccsre a sky boxba. Próbáltam ott is azt nézni, hogy a saját posztomon mit csinálnak a szélsők, megpróbálok tanulni, hogy helyezkednek, hogyan döntenek, volt persze olyan is, amit másképp csináltam volna. Ha ott vagy kint, látod, hogy ott van a cél előtted, a lehetőség, hogy ugyanott játsszál nemzetközi kupameccset 20 ezer ember előtt. A klubnál azt mondják, nincs már olyan messze ez, a szakmai igazgató úgy véli, igazából egy-másfél éven belül nagy esély van rá, hogy felvisznek a felnőttekhez, és csereként már be-bevetnek. Azért dolgozok minden nap, hogy ez majd tényleg így legyen.

MOKÁNY LAJOS

Neked ajánljuk
Átigazolások
Diósgyőr
A sportigazgató az edzőkérdésről és új igazolásokról
Több, az átigazolásokat is érintő témáról beszélt Horváth Csenger, a DVTK közelmúltban kinevezett sportigazgatója.
Az MLSZ-nek is dolgozik
Bogdán Ádám
A korábbi magyar válogatott kapus, Bogdán Ádám november 1-jétől sportdiplomataként dolgozik az MLSZ-nek, ahol a fiatal játékosok támogatása a feladata. (Hungarian Football Xtra X)
Ferencváros
Középpályás Izraelből?
Izraelben azt írják, hogy a Fradi továbbra is figyelemmel követi Mahmoud Jabert, akit Kispesten is megfigyeltek az Izrael-Belgium NL-találkozó alatt.
Tovább az összes átigazoláshoz