A nyártól az osztrák játékvezetők főnökeként, technikai igazgatóként dolgozó Kassai Viktor a Sky "Talk&Tore" című műsorának vendége volt. A beszélgetést a 90minuten.at szemlézte, az alábbiakban a korábbi kiváló magyar bíró legérdekesebb témákra adott válaszait gyűjtöttük össze.
Az ausztriai kezdetekről és feladatairól
- Nagy kihívás ez a munka, hiszen több mint 70 embernek vagyok a főnöke. 16 forduló után már sok információt gyűjtöttem össze a játékvezetőkről, ismerem a bírók és a megfigyelők minőségét. Még az elején vagyunk, messze a tökéletestől, de lépésről lépésre azon dolgozunk, hogy jobbak legyünk. A munkám legfontosabb része hétvégén jön el. Megyek a stadionokba, főként a keleti régióban, hogy személyesen lássam a játékvezetők teljesítményét. Hétközben elemzést végzünk, 15-20 videót is küldünk a kollégáknak, és elemezzük őket. Emellett a mérkőzésekre a játékvezetőküldést is én állítom össze.
A hétvégi kritikáról
A Sturm Graz vezetőedzője, Cjristian Ilzer többek között azért üzent Kassainak a hétvégi bajnoki után, mert szerinte egy lesgólt adtak meg együttese ellen a BW Linz elleni találkozón. (Bővebben az esetről itt olvashatsz).
- Az első kérdés az, hogy Ronivaldo lesen volt-e vagy sem, a VAR-nak ezt a szituációt kellett megvizsgálnia. A pályán született döntés az volt, hogy a gól szabályos, tehát a VAR-nak el kellett kezdenie az ellenőrzést, majd be kellett jelölnie a BW Linz játékosának "érintési pontját".
Vizuálisan tényleg úgy néz ki, mintha Ronivaldo lesen lett volna. Az osztrák Bundesligában a Hawkeye rendszert használjuk, amely jelenleg a legjobb a világon. A rendszer automatikusan számol, és azt mondta, hogy ez a szituáció nem leshelyzet. Bíznod kell a Hawkeye rendszerben, mert ha elkezdünk vitatkozni arról, hogy a vonalak párhuzamosak-e vagy sem, akkor bezárhatjuk a boltot.
A VAR általános működéséről
- A VAR egy nagyon fiatal projekt, olyan, mint egy csecsemő. Hat-hét éve létezik, míg a futball több mint 150 éves. Egy kicsit toleránsnak kell lenni, igaz, a türelemnek is van egy határa. A VAR-nak és a játékvezetőknek ezért természetesen fejlődniük kell.
A kézre vonatkozó szabály különböző értelmezéseiről
Az Osztrák Labdarúgó Szövetség és Ausztria Európa része, így természetesen követjük az UEFA utasításait. Mind az 55 nemzeti szövetségnek így kell tennie az egységesség érdekében. A probléma az, hogy egyes országok nem követik ilyen szigorúan az utasításokat. Ezért vannak például a Premier League-ben más döntések, mint a német Bundesligában.