A Kassai Viktor vezette játékvezetői küldöttség, amelynek Ring György és Tóth Vencel volt még tagja, több szempontból is történelmet írt az elmúlt napokban, hiszen korábban magyar játékvezetők nem működtek közre FIFA-klubvilágbajnokságon, továbbá az ő egységük volt az első a labdarúgás történetében, amely téttel bíró FIFA-mérkőzésen a videóelemzésre támaszkodva ítélt meg egy jogos büntetőt.
- A videóbíráskodás gyakorlati bevezetését igen komoly előkészítő munka előzte meg a FIFA szakbizottságai, és a kint tartózkodó játékvezetők részéről egyaránt – mondta az mlsz.hu-nak adott exkluzív interjújában Kassai Viktor. - A játéktéren szereplő játékvezetőktől az elvárás az volt, hogy dolgozzanak ugyanúgy, mintha nem lenne meg ez a segítség a hátunk mögött: teljes figyelemmel és felelősséggel. A videóbíró gyakorlati használatát egy közel ötvenoldalas dokumentum feketén-fehéren konkretizálta, hogy milyen esetben mit lehet, illetve mit kell tenni, továbbá a helyszínen, az edzéseken a gyakorlatban is teszteltük, hogy mi a teendő kétes szituációk elbírálása esetén.
A 2011-es BL-döntő vezetőbírója a klub-vb elődöntőjének sokat emlegetett helyzete kapcsán elmondta: azt érzékelték, hogy tizennégy játékos mozdult a japán Kasima Antlers szabadrúgását követően a labda felé, és egyikük vitatott körülmények között esett el. Sokakban felmerült, mi történt volna, ha az ellentámadás végén a kolumbiai csapat gólt szerez. Nos, a játékvezető erre is választ adott.
- A videóbíráskodás használati protokollja szerint amennyiben kontratámadás következett volna a pályán a kolumbiaiak részéről, akkor kénytelenek lettünk volna azonnal megszakítani a játékot a döntés meghozatala érdekében, ám mivel a japán együttes birtokában maradt a labda, így várhattunk a következő játékmegszakításig - mondta Kassai, aki hozzátette: a televíziós felvételeket három játékvezető követte a torna mérkőzésein.
Az első a vitatott helyzeteket nézi vissza, a második folyamatosan az élő képet figyeli, hogy kiszúrja az olyan eseményeket is, amelyek a játékvezetők szempontjából „semleges” helyszíneken történnek, a harmadik pedig regisztrálja a legfontosabb eseményeket. A hármasnak arra van lehetősége az előírások szerint megfogalmazott protokoll alapján, hogy határozott döntést közöljön a játékvezetővel, vagy visszanézést javasoljon a kommunikációs eszközön keresztül a pályán dolgozó kollégáknak.
Így történt, hogy a mérkőzés 29. percében a holland Makkelie angolul szólt magyar kollégájához, és azt javasolta, hogy nézze meg az esetet a pálya szélén.
- Természetesen a képernyők előtt is aktív, magasan kvalifikált játékvezetők figyelték a mérkőzéseket, így tudtam, hogy ha javasolnak valamit azt komolyan vehetem, számíthatok a döntésük megalapozottságára. A videóbírók javaslatát követően azonban a végső döntés meghozatala továbbra is a játéktéren dolgozó játékvezető feladata.
Kassai Viktor az mlsz.hu-nak elmondta: az elméleti részt nagyszerűen kidolgozták a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség szakemberei, ám itt is minden a gyakorlaton, az alkalmazás gördülékenységén múlik.
- Gyakran halljuk a videóbíró intézményét támogató véleményeket, de a labdarúgás folyamatosságának megőrzése is fontos feladat. Igazán azokban a helyzetben nehéz ezt a rendszert optimalizálni, amikor nem áll meg a játék egy kérdéses szituáció után. Majd a gyakorlati alkalmazás után dől el, hogy elbírja-e a futball közege a megfelelő döntéshez szükséges idő kivárását, adott esetben fél, egy vagy másfél percet, vagy ez már túl sok, és ront a futball élvezhetőségen. Mindezeket most a klub-vb tapasztalatai alapján elemzik a FIFA szakemberei, és átgondolják a kezdeményezés jövőjét. Annak mindenesetre örülünk, hogy magyar trióként részt vehettünk ebben a kétségtelenül fontos folyamatban.