Néhány napja honlapunk beszámolt arról a rossz ítéletről, amelyet Bana Gergely és játékvezetői csapata (Máyer Gábor, Ring Kevin) hozott a Szentlőrinc-Honvéd (0-0) NB II-es bajnokin. A 74. percben, 0-0-s állásnál Bévárdi Zsombor jobbról érkező beadását előre vetődve, látványos mozdulattal lőtte a kapuba Kántor Kevin, ám mindenki megdöbbenésére Bana játékvezető nem adta meg a kispestiek gólját, mondván kézzel ütötte be a labdát a hálóba.
A Honvédot irányító Feczkó Tamás nem ment el szó nélkül a történtek mellett.
– Nem lehetek elégedett a döntetlennel. Mindenki láthatta, mi történt a hetvenedik perc tájékán. Sajnos az előrevetődő játékosom lábát kezezésnek látta a játékvezető, de itt nem egy gólról, hanem emberi sorsokról van szó – idézte a klubhonlap a szakembert a 0-0-ra végződő találkozó után. Arról kevesebb szó esett, hogy a szentlőrinciek “kárára” is volt egy komolyabb bírói tévedés ezen az összecsapáson, hiszen Hangya Szilveszter kezezése miatt elmaradt egy büntető a hazaiak javára.
A csakfoci.hu a friss ügy kapcsán annak próbált meg utánajárni, hogy van-e ilyen esetben szankció, egyáltalán mi a protokoll akkor, amikor egy játékvezető nagyot hibázik. A csapatokhoz hasonlóan a szövetség “kifelé” értelemszerűen nem publikál egy eltiltást, hiszen amilyen kiélezett a helyzet az NB I-ben és az NB II-ben a legnagyobb kérdéseket illetően, így is sok kritika zúdul rájuk a csapatok és a szurkolók részéről. Utóbbiak viszont elsősorban azt hiányolják, hogy úgy érzik, nincs következménye a bírói hibáknak, mert nem értesülnek arról, hogy kapott-e eltiltást, büntetést a hibázó “spori”.
Kiindulva abból, amit a játékvezetést irányító Hanacsek Attila korábban az irányelvek kapcsán elmondott, ez nem így van, hiszen a súlyosabb hibának rendre van következménye. Úgy tudjuk, Bana Gergely aligha ússza meg a fenti tévedést - ilyen esetben szinte biztosan több hetes eltiltásra számíthat.
Hiba és hiba között is van különbség a következmény szempontjából: ha valaki nagyobb bakit vét - ilyen, ha büntető, piros lap vagy gól körül téved -, de az nem nevezhető klasszikusan meccset döntően befolyásoló hibának, akkor az illetőt automatikusan pihentetik, jellemzően egy-két meccsre. Ilyenkor ezek a játékvezetők a mérkőzés utáni visszajelzésen kívül nem kapnak külön elmarasztalást, a következő hét bíróküldéséből világossá válik számukra, hogy az automatikus “pihentetés” életbe lépett. Általában már a találkozót követő ellenőri jelentés jelzi az ilyen típusú hibákat, a kritikus eseteket aztán a játékvezetői bizottság a videófelvételek segítségével alaposan átrágja a meccseket követően.
Más a helyzet ugyanis, ha valaki több, vagy nagy, a mérkőzés sorsát komolyan befolyásoló hibát vét egy találkozón. Úgy tudjuk, ilyenkor külön is egyeztetnek a játékvezetővel, és közlik is vele, hogy hosszabb eltiltás vár rá. Akadt már rá példa a múltban, akinek ez a kerettagságába, az NB I-es vagy NB II-es karrierjébe is került (történt olyan is, amikor egy spori például rossz helyről végeztetett el egy szabadrúgást, az esetből gól lett, ráadásul egy olyan mérkőzésen, aminek nagyon komoly tétje volt). A bírók számára, ha nem vezethetnek pár hétig, vagy tartósan kikerülnek egy-egy keretből, a hírnevük csorbulása mellett súlyos anyagi érvágás is, hiszen a pénztárcájuk is megérzi, ha huzamosabb ideig nem kapnak meccseket.
Egyszer már gólnak látták a nem gólt, akik most kéznek látták a lábat
Banának nem ez volt az első igen furcsa ítélete. 2023 novemberében egy Pécs-Budafok másodosztályú bajnokin adott meg egy fantomgólt: a labda nem haladt át teljes terjedelmével a gólvonalon, de a pécsiek végül ezzel a találattal szereztek három pontot. (Később még a pécsiek is reklamáltak több kétes ítéletet ugyanezen a meccsen.) Tegyük hozzá, abban az esetben inkább a partjelző (akkor Kiss Balázs és Máyer Gábor lengetett) volt a ludas.
Pár hónappal később a PMFC akadt ki borzasztóan ugyanerre a bírói hármasra, egy dupla kiállítás miatt, amelyből az egyik ráadásul úgy született, hogy Hadaró Valentin öt másodperc alatt két sárgát kapott, az utóbbit reklamálásért, mindezt a 37. percben.



