Kubatov Gábor FTC-elnök, a "Football Forum Hungary 2024" konferencián elhangzott előadásából idézünk az alábbiakban, témakörök szerint.
Fricska a MOL-nak és az Újpestnek
Ha jól értem, akkor a MOL után következem, és a MOL-ról azt érdemes tudni, hogy támogatója volt az egykori bajnokcsapatnak, a Videotonnak, támogatója most az Újpestnek. A szurkolói mottókat egy kicsit átfestve: "Tegnap Vidi, ma meg Újpest, nem lesz ez jó, nagyon úgy fest" - kicsit másképp mondják a mi szurkolóink...
Miért csábító az FTC egy játékosnak?
- Az előadásunk címe az, hogy "Miért éppen Ferencváros?" Én abból a szemszögből szeretném önöknek bemutatni a Fradit, ahogy egy játékos látja. Egy olyan játékos, aki esetleg a Ferencvárosba akar igazolni. Sokan mondják, hogy az átigazolás egy egyszerű sztori, mert csak a fizetésen múlik, hogy a játékos hozzádmegy-e vagy nem, de szerintem ennél sokkal-sokkal bonyolultabb. Rengeteg layer van, ami egy játékos számára egyébként pozitívumot jelent, és úgy igazolnak hozzájuk.
Egyrészt a Ferencváros egy hihetetlenül nagy klub, 125 éve vagyunk talpon, 20 szakosztály, 3000 igazolt sportoló, 244 edző, és persze nem csak futballal foglalkozunk, hanem sok más sporttal. 33 olimpiai bajnokunk van, van 57 világbajnokunk és 84 Európa bajnokunk. Ezekkel egy játékos, amikor hozzá igazol és a Népligetben sportol, ott találkozik bent, azokban a közösségi terekben, ahol mi egyébként létezünk. Fociban mi vagyunk a rekordbajnokok, 35-ször nyertünk magyar bajnokságot, 24-szer nyertünk Magyar Kupát, most is még versenyben vagyunk, reméljük, hogy hamarosan megnyerjük a 25. kupánkat is. És zsinórban ötödször voltunk a nemzetközi kupákban csoportkörösök, ráadásul kétszer megértük a tavaszt, ami szerintem egy óriási dolog. Az egyetlen magyar csapat vagyunk Magyarországon, aki aranylabdást adott a magyar futballnak Albert Flórián személyében, és egyetlen csapat vagyunk, amely ugyan még 1965-ben, de mégiscsak nyert egy nemzetközi kupát. (...) Tehát amikor egy futballista ide igazol, azért megnézi, hogy milyen tőkesúlya van egy klubnak.
Magyarország a térség legbiztosabb és legbiztonságosabb országa lett. Számtalan amerikai színész beszél arról, hogy milyen jó itt éjszaka lehet sétálni, hogy az embert nem támadják meg. Volt olyan játékosunk a Fradiban, aki azt kérdezte tőlünk, hogyha ő kivesz egy nagy nyitott budai házat egy úszómedencével, akkor ott nem fognak-e hozzá betörni a kerítésen keresztül. Mondtuk, hogy ez itt elképzelhetetlen. Budapesten 1,7 millió ember él, egy nagyon jó ár-érték arányú városban, és egy futballistának, aki mondjuk, töménytelen pénzt keres, nem mindegy, hogy mennyiért bérel lakást, mennyiért megy étterembe, hogy milyen szolgáltatások vannak körülötte - mondta Kubatov, aki a főváros kultúrális életét, a magyar gazdaság 2010 óta tartó fejlődését, a GDP növekedését, a munkanélküliség csökkenését is megnevezte, mint okot, ami miatt a magyar labdarúgás is vonzóbb lett a külföldiek számára.
"Lassan ott tartunk, hogy több csapatot is el tudna tartani az NB I"
- Ez kihatással van arra is, hogy hányan jönnek ki ide a lelátókra, hányan tudtak jegyet venni. Megteremtették a lehetőségét annak, hogy Magyarországon jóval több szponzor legyen, és ez szintén kiadással van a futballra. És kihatással van ezáltal a foci minőségére is. Annak idején, vagy 15 éve a KPMG (a könyvvizsgálói, adó- és tanácsadási szolgáltatásokat nyújtó független szakmai szolgáltatók globális szervezete - a szerk.) csinált egy nagyon komoly felmérést, hogy a magyar gazdaság hány csapatot tud eltartani.
Akkor kimondták, hogy 12 csapatot, de lassan a magyar gazdaság ott tart, hogy gazdaságilag lehet, hogy több csapatot is el tudna tartani a magyar NB I.
2010 óta fejlesztettünk egy nagyon komoly infrastruktúrát Magyarországon, 40 stadiont újítottunk fel, és felújítottuk szinte az összes utánpótlás központot, 1590 új pályát építettünk, és 2800 pályát újítottunk fel. Ha a játékos idejön, akkor nem csak azt nézi meg, hogy mennyi a fizetése, hanem megnézi tehát, hogy milyen országba jön, megnézi, hogy milyen városba jön, megnézi, hogy mennyit ér a pénze, amit itt meg tud keresni, mennyit tud félrerakni belőle, és megnézi, hogy mondjuk, milyen infrastruktúrában kell futballozni. És azt azért meg kell, hogy mondjam önöknek, hogy a Szerbiához képest, vagy Horvátországhoz képest, itt toronymagasan vezetünk itt, egy futballista futballistának érzi magát, amikor elmegy vidékre, és bemegy egy stadionba, akkor azt érzi, hogy az egy kiváló hely.
"Mi nem rángatjuk a kormányt"
Kubatov azt is elárulta az előadás során, hogy a Groupama Aréna jelentős, megfogalmazása szerint "irdatlan" bevételeket termel, "milliárd fölötti" a skyboxokból származó hozam, és évi 200 rendezvény van a létesítményben.
- Szóval, hogy miért a Fradi?
Azért, mert egy olyan klub, ahol stabil gazdasági körülmények vannak, mi nem késtünk az utóbbi 5-6-8 évben a fizetésekkel, még egy nappal előbb adjuk ki direkt a béreket, nem egy nappal később. Azért, mert mi nem rángatjuk a kormányt.
Itt is voltunk néhányszor krízisben, de nem az volt az első dolgunk, hogy kicseréljük az edzőt, hanem mindig megpróbáltuk kitartani a legvégsőkig, és aztán amikor az már nem ment, akkor váltottunk csak edzőt. Ez egy játékos szemszögéből fontos dolog, hogy nem az van, hogy akar engem egy edző, leigazol, aztán holnap jön egy másik, és nem fog betelni a csapatba - fogalmazott a Fradi elnöke, aki a sportot körülvevő gazdasági közeget, a speciális adószabályokat, a TAO programot és a meccsbiztonságot is kiemelte, mint a futballisták számára vonzó opciókat.
"Mindig jobb edzőnek kell lennie, mint amilyen a csapatunk"
- Mindig megpróbálunk szakmailag is egy kicsit a klub előtt járni, tehát a játékosállománynál általában mindig jobb edzőket keresünk. Olyan edzőket, mint a Thomas Doll volt annak idején, német válogatott labdarúgó, öt évet dolgoztunk vele együtt. Olyan, mint a mostani ukrán szövetségi kapitány, Rebrov, akivel szintén hosszú ideig dolgoztunk együtt. Aztán utána Csercseszov, az egykori orosz szövetségi kapitány, és most a Stankovic, akivel szintén hosszú távra tervezünk.
Tehát az a mi tervünk, hogy mindig jobb edzőnek kell lennie, mint amilyen a csapatunk.
A továbblépésre is van lehetőség
A klubvezető végezetül a Ferencvárosnál meglévő nagyon komoly tudományos hátteret is dicsérte, hozzátéve, hogy a Fradi mostanra a térség egyik legnagyobb csapata lett.
- Azért sokat nyom a latba, hogy most már öt éve, folyamatosan a csoportkörben vagyunk, mert
a Ferencváros lett a térség egyik vezető klubja, a Dinamo Zagrebbel, a Crvena Zvezdával, talán a Slovannal, a Sparta Prahával és a Dinamo Kijevvel - a Ludogoreccel együtt talán heten vagyunk.
De a nemzetközi transzferek is sokat segítenek rajtunk, mert az elmúlt időszakban az öt topbajnokságba adtunk el játékost. Ez fontos egy olyan futballistának, aki idejön hozzánk, és akkor azt mondja, hogy oké-oké, itt a Ferencvárosnál jó körülmények vannak, jó a város, minden rendben van körülöttem, de szeretnék tovább lépni egy nagyobb klubhoz, és erre itt van is lehetőség - zárta szavait Kubatov.