Az FTC elnöke, Kubatov Gábor a HírTv "Napi aktuális" című műsorában több aktuális és fontos témát is érintett, ezekből idézünk az alábbiakban.
Dejan Stankovic érkezéséről
- Csak azt tudom mondani - aztán lehet, hogy a megérzéseim megcsalnak -, hogy Dejan Stankovic az eddig a Fradihoz legközelebb eső karakter lesz a Ferencváros vezetőedzői pozíciójában. Olyan durván tíz napja kezdtünk el tárgyalni egymással. Előtte voltak tapogatózások. Amikor Sztanyiszlavtól (Csercseszovtól - a szerk.) megváltunk, akkor azért elkezdett forrni a víz, és jöttek a menedzserek, mindenki ajánl mindenkit, tehát ilyenfajta kapcsolatfelvétel volt már, de a komoly tárgyalások azok tíz napja kezdődtek el. Azt nem tudom, hogy élőben látott-e már Fradi-meccset, de azt tudom, hogy követte a teljesítményünket.
A hangulattal őt azért nem lehet lenyűgözni, a belgrádi Crvena Zvezdának az edzője volt három éven keresztül, és játszott Olaszországban, Bajnokok Ligáját nyert, százezres stadionokban futballozott. Úgyhogy a mi "stadion-performanszunk" az nála egy megszokott dolog.
Igazából az ilyen beszélgetések úgy szoktak kezdődni, hogy beszélek a hazánkról, hogy micsoda kiváló hely. Aztán beszélek a városról, ahol élünk. Aztán beszélek az adózási feltételekről, aztán beszélek a sportinfrastruktúráról, amit itt mondjuk tíz év alatt építettünk fel. Aztán kicsit beszélek a Fradiról, a gazdasági hátteréről, a transzparenciáról, ami egyébként a klubot körülveszi. És aztán utána beszélünk a futballról magáról. És azt gondolom, hogy ebben nagyon sok dologban egyet vallunk vagy egyet gondolunk - nyilatkozta a Fradi elnöke, aki azt is elárulta, hogy a játékosok közül senkivel nem egyeztettek az edzőváltás kapcsán, és hogy a szerb tréner két évre írt alá a zöld-fehérekhez.
Miért megint külföldi? Ennyire lesújtó a véleménye a magyar edzőkről?
Hát, ha röviden kellene válaszolnom, akkor igen. De azért, mert nem ők tehetnek róla, hanem a futballmorált, ami Magyarországon van, azt az elmúlt mondjuk negyven évben tönkretettük, vagy tönkretették. És persze az utóbbi tíz évben sokat javult, de még nem annyit, hogy lehessen magyar edzővel könnyedén együtt dolgozni.
Van egy-két kivétel, mert mondjuk magyar edzőnek tekintem Dárdai Pált, aki mégiscsak egy Bundesliga edző most a másodosztályban, de az első osztályban is rengeteg meccsen szerepelt már, hogy azért van a Lőw Zsolt, aki azért mégiscsak topcsapatoknak a másodedzője, szóval azért alakul valami, vagy van fény az alagút végén. Azt nem tudjuk, hogy a vonat jön szembe, vagy a kijáratot látjuk...most elvicceltem a dolgot, de mindenesetre ott van remény arra, hogy magyar edzők is majd erre a szintre érnek.
BL vs. EL vs. EKL
- Hogy csak az arányokat mondjam: az Európa Ligához képest 20 százalékkal kevesebbet hoz a Konferencia Liga. Így is kerestünk egymilliárd forintot, ami szerintem egy nagyon komoly összeg, főleg a magyar labdarúgásban, tehát az eddigi teljesítményünkkel kerestünk ennyit. És persze nekem nem a pénz van elsősorban a szemem előtt, de nyilván az lenne a legjobb, hogyha itt a csoportkörből tovább tudnánk jutni és még tavasszal is állnánk a lábunkon. A Bajnokok Ligájában (van a helyük - a szerk.), ez nem is kérdés, mert én nem tudok másra gondolni. Ha a Mont Blanc-t megmásszuk, akkor nem elég a Kékestetőt nézni állandóan. Mindig azon kell gondolkodni, hogy nekünk hogy lesz BL-szintű csapatunk. Ami persze nagyon nehéz, elég, ha megnézzük a mostani EKL-sorsolást, pedig csak a harmadik számú európai kupában indulunk, de itt is a mi költségvetésünk a négyes csoportunkban csak a harmadik legmagasabb. És mondjuk az olasz Fiorentinának úgy ötszörös költségvetése van, mint nekünk.
De mégis azon gondolkodom, mert magyar is vagyok - és ugye van egy mondás rólunk, hogy ha egy magyar ember utánad megy be a forgóajtón, akkor is előtted fog kijönni -, mindig keresem a rövidebb utat, a jobb megoldást, a több munkát, hogy ezt a pénzügyi egyenlőtlenséget ki tudjuk egyenlíteni, és aztán oda tudjunk érni a Bajnokok Ligájába.
Ehhez mindennek sikerülnie kell, és még szerencse is kell hozzá persze. (...) Érdemes megnézni mondjuk a Paris Saint-Germain szereplését. Dézsával öntötték bele a pénzt, de nem jutottak semmire. A Manchester City hosszú éveken, talán nyolc éven keresztül finanszírozták, úgyhogy a világ legdrágább csapata volt, és még mindig nem jutottak oda, hogy Bajnokok Ligáját nyerjenek. Aztán nyolc év után sikerült. Szóval ez a szépség az egészben, hogy az ember nem tudja a pontos receptet, de azért mégiscsak van egy elképzelése, hogy hogy jutunk egyre előrébb. És a Fradinál azért ez a fajta fejlődés, ami mondjuk szerintem távolról, szabad szemmel is látható. Azért most már sorozatban nyerjük a bajnokságokat, és persze szerencsével, meg a Máté Csaba nagy segítségével a csapat észbe is kapott. Már ötödször vagyunk ott egy csoportkörben, ami szerintem egy óriási teljesítmény.
Máté Csaba leváltásáról és a reakciókról
- Alig volt elégedett hang a szurkolók körében, így is mondhatjuk (...) De én nem lehetek szurkoló, és nem is gondolhatok bele abba, hogy mit reagálnak, mert nekem racionális döntéseket kell hoznom. És bárcsak az ember egy kicsit többet hallgathatna a szívére, de nem lehet, mert egyébként volt egy konferencia, egyszer hallgattunk egy olasz előadót, aki azt mondta, hogy vannak klubok Európában, akik a szurkolókra hallgatnak - és ezek mind csődbe mentek. Tehát a racionalitás talaján kell maradni. És ez egy borzasztó nehéz döntés volt,
azt a beszélgetést senkinek nem kívánom, amit a Csabával le kellett folytatnom, és én ezt nem bíztam másra, hanem én beszéltem vele, én közöltem vele a rossz hírt. Emberileg egy borzasztó nehéz dolog volt, mert egy sikeres edző volt, magyar ember, ráadásul nagyon nagyra tartjuk egymást, több mint tíz éve dolgozunk együtt. Tehát egy csomó mindent számításba vettem, de azt gondolom, hogy a ferencvárosi labdarúgásnak az az érdeke, hogy egy magasabb színvonalú edző kerüljön a kispadra, akinek olyan ambíciói vannak, hogy BL-t akar nyerni.
Mi mindig ezt csináltuk: Ricardo Moniznál senki nem értette, hogy miért váltottuk le a Détárit, aztán amikor Monizt elküldtük, akkor azt mondták, hogy hát ez tűrhetetlen, de utána jött egy Rebrov, majd egy kis kitérőt követően Csercseszovval az elmúlt 42 év legnagyobb nemzetközi sikerét értük el. Tehát a mi csapatunknál az a cél, a mi lehetőségeinknél eggyel ambiciózusabb, eggyel magasabb polcon jegyzett edzővel dolgozzunk. A Csaba pont a csapathoz illő edző volt, de nem eggyel nagyobb, mint ami kellett volna nekünk, és szerintem minket ez hajt. Aztán lehet, hogy én tévedek, de idáig ez elég eredményre vezető volt.
Máté Csaba milyen feladatot kaphat a klubnál?
- Egyelőre még nem tudjuk, de a klub kötelékében marad, és aztán majd meglátjuk, hogy hol találjuk meg a helyét. Ez a futball, itt minden elképzelhető (mondta arra Kubatov, hogy lesz-e még a tréner az FTC első csapatának edzője - a szerk.).