- Ez egy rendkívül sikeres év volt, de sportvezetőként nekem az egyik legnehezebb évem volt. Annak ellenére volt nehéz, hogy már voltunk borzalmas állapotban morálisan, erkölcsileg, anyagilag, infrastrukturálisan. Fradistaként az én fejemben ez egy "csakazértis" év volt - mondta szilveszteri beszédében a Ferencvárosi Torna Club elnöke, Kubatov Gábor a Groupama Arénában. A beszédet a FradiMédia tette közzé az eseményt követően.
A 2023-as esztendőről
- Idén megnyertük a 34. bajnoki címünket, és zsinórban ötödször lettünk bajnokok, ötödször vagyunk csoportkörben az európai kupaporondon, és másodszor játszunk tavasszal is, ami korábban elképzelhetetlennek tűnt egy magyar csapatnak. Eljutottunk oda, hogy a Ferencvárosnak komoly szerepe van a magyar labdarúgás megítélésében, vannak válogatott játékosaink: Dibusz, Botka, Varga Barnabás oroszlánrészt vállalt az Eb-kijutásban. Erről beszélgettem olyan idealista emberekkel, mint én vagyok. Kérdeztem, "mit kellene csinálnunk az Eb-n? Jó lenne megnyerni" - válaszolták. Az ambíciók megvannak, a németeket és az angolokat már megvertük, az már sikerült, és ha jól jön ki a lépés, miért ne lehetne megnyerni egy Európa-bajnokságot? Ha nem a csúcsot nézed, hanem mindig alá célzol, akkor azzal fogsz megelégedni. Azt a hasonlatot szoktam mondani, hogy aki a Kékestetőt nézi, az sosem mássza meg a Mont Blanc-ot.
Csercseszovról, Máté Csabáról, Stankovicról
- A 2023-as évben szokatlan volt, hogy három edzővel dolgoztunk együtt, ami nem jellemző ránk, ugyanis a legvégsőkig kitartunk, és az edzőinket próbáljuk a legprecízebben kiválasztani.
Csercseszov jó ember volt, de én nem gondoltam, hogy egy nagy orosz medvét meg tud enni egy öltöző. A mi csapatunk megette őt. Furcsa ezt kimondani, mert senki nem gondolta volna, hogy egy ilyen tapasztalt, ilyen nemzetközi megítélésnek örvendő emberrel ez megtörténhet.
- Én azt reméltem, hogy az igazolások majd segítenek rajta: Makreckis, Ben Romdhane, Kehinde, Ramírez, Abu Fani, Baráth, Varga Barnabás és Pesic is érkezett a nyáron. Nem gondoltam, hogy nem játszatja őket. Azt reméltem, hogy más levegő lesz az öltözőben, de végül el kellett őt bocsátanunk. Ezután megegyeztünk Máté Csabával, akinek nagyon hálás vagyok, hogy kihúzott minket a bajból. Nagyon nehéz volt megválni tőle egy nagyon sikeres időszak után. Valaki azt írta, hogy "ő nemcsak feltámasztotta a halottat, hanem meg is tanította járni."
Nekünk viszont mindig egy magas ambíciójú edzőt kell keresnünk, ha oda akarunk jutni a Mont Blancra. Nem olyan edzőt szeretnénk, aki magyar bajnokságot akar nyerni, hanem aki az Arsenal vagy a Milan kispadján szeretne majd ülni idővel.
- Ez húz fel minket évek óta. Máté Csaba pontosan tudta, mivel jár ez a munka, a közösségünknek pedig hálásnak kell lennie, hogy ő ezt a munkát elvállalta. Sokáig vívódtam, hogy váltsunk-e, de aztán az imént említett okok miatt megtettük. Stankoviccsal kapcsolatban két nagyon fontos információt mondanék el. Egyrészt ő akart idejönni: "Adjátok nekem ezt a csapatot" - mondta. Másrészt a DNS-ében, hozzáállásában a Fradihoz legközelebb álló edzőnk van most. Erőszakos futballt játszunk, letámadunk, kő kövön nem szokott maradni. Egyelőre még nem látjuk az ő csapatát, mert az előző kerettel ment neki az ősznek, majd talán tavaszra, nyárra kialakul az ő saját kerete. Állunk a magyar kupában is, ami egy külön nehézség, mert szinte több meccset játszottunk, mint egy angol csapat, és kétszer annyit játszottunk, mint a többi NB I-es együttes. Épp ezért van fásultság a csapaton, amikor heti két meccset kell játszani magas színvonalon. Szerintem ez az oka a szokatlan szereplésünknek - fogalmazott a Fradi-elnök, aki elmondta, a kupagyőzelem is a céljaik közt van.
A bírókról
A magyar labdarúgásnak van egy kevéssé fejlődő része, ez pedig a bírók. Nagy türelemmel kell beszélni róluk, mert mégiscsak ők a sporttársaink, és ezt a szó szoros értelmében gondolom. Elmúlt viszont az az időszak, hogy Palotai Károlyokról, Puhl Sándorokról vagy Kassai Viktorokról beszélhessünk. Ma Magyarországon nincs nemzetközileg jegyzett bíró.
- Az egész nagyon rossz irányba indult el, mert a magyar labdarúgás fejlődéséért mi mindent megteszünk, de van egy gyenge láncszem. Valamilyen konzultációval ki kell segíteni őket a gödörből. A Fehérvár-ZTE bajnokin Fiola kapott egy piros lapot úgy, hogy nem ért hozzá az ellenfélhez. A VAR-vizsgálat alatt a kommentátor is mondta, hogy nem ért hozzá, mégis helyben hagyták az ítéletet, amire az Magyar Labdarúgó-szövetség nem mondott semmit. A játék tisztasága és az erkölcs azt diktálja, hogy ha hibáztunk, azt be kell ismerni. Az a kérdés, hogy ez kinek a felelőssége, ki viszi a testületet, milyen munkát végez, elszámoltatják-e. Az is zavar, hogy nem lehet beszélni a bírókról, ha kritizálsz, eltiltást kapsz. Értem, hogy az edzőknek a mérkőzés hevében nem lehet, de az elemző műsorokban lehetne. Egy másik dolog, hogy 12 kamerával közvetítik a bajnokikat, mert a VAR-kocsi csak 12 kamera befogadására alkalmas. Európában nincs olyan bajnokság, amit 20 kamera alatt közvetítenek, és ha egy unalmas közvetítés van, azt fogják mondani, hogy a magyar foci nem fejlődött semmit. A közvetítésekben sok előrelépés volna - fogalmazott Kubatov, hangsúlyozva, hogy nem azért vélekedik így, mert a Ferencváros a második helyen telel.
A saját utunkat járjuk. Meg kell mondanom, egyáltalán nem érdekel, hogy morálisan és erkölcsileg megbukott, börtönbüntetésre ítélt sztáredzők minket kritizálnak. Örüljenek, hogy egy börtönbüntetés után megtűri őket a magyar sport, még akkor is, ha Év edzőt csinálnak belőlük.
- fogalmazott Kubatov, majd az újévi köszöntő zárásban hozzátette, hogy a kritikák ellenére a Fradi az elmúlt 9 évben 105 játékost adott az NB I-nek és az NB II-nek.