A magyar válogatott szövetségi kapitánya, Marco Rossi a ProSportnak adott hosszabb interjút, melyben érintették, milyen érzelmi kötődése van az olasz trénernek a román focihoz, valamint szóba került az is, hogy két NB I-ben játszó román játékos honosítása is tervben van.
A román portál megemlíti, Rossi játékospályafutása során tagja volt a Bresciának abban az időszakban, amikor Mircea Lucescu volt ott a vezetőedző, a román tréner pedig több honfitársát is odacsábította, így az akkori csapat a "Brescia Romena" elnevezést is megkapta. Rossit ott elbűvölte Lucescu, aki aztán edzői pályafutása egyik inspirációs forrása lett.
"Mondhatjuk, hogy Marco Rossi ma azért is nagyszerű edző, mert együtt dolgozott Mircea Lucescuval?" - tette fel a kérdést a ProSport újságírója.
- Nem hiszem, hogy nagyszerű edző lennék. Egy átlagos edző vagyok, aki felhasználta azt, amit Mircea Lucescu és Marcelo Bielsa tapasztalataiból tudott meríteni – válaszolta az olasz tréner, aki arra a felvetésre is reagált, mi szerint Lucescu tavaly nyáron azt javasolta, hogy Marco Rossi legyen a román válogatott kapitánya. - Olvastam, és az igazat megvallva élveztem is ezt, hiszen ez azt jelenti, hogy nagyra értékel engem. Ha valakit az országod válogatottjának élére javasolsz, az azt jelenti, hogy megbecsülöd őt, és ha tőle érkezett ez a felvetés, aki az egyik legjobb edző, akkor ez még fontosabb.
"Nehéz egy edzőnek egy másik ország válogatottját edzenie?" - kapta meg a kérdést Rossi.
- Általánosságban azt hiszem, igen. Minden országnak, minden népnek, minden nemzetnek megvan a maga történelme és életmódja. Nem csak a futballban. De azt mondhatom, hogy fokozatosan jutottam el ebbe a pozícióba, eredményeket értem el, és tudom, hogy mi történik ebben az országban. A magyar futball történetét nagyapámtól ismertem, aki Puskás válogatottjának szurkolója volt. Fokozatos folyamat volt a magyar futball megismerése.
Velem vannak az asszisztenseim, és 2018 júniusa óta, amióta megérkeztem a szövetséghez, folyamatosan Magyarországon élünk. Az ország és a szövetség iránti tiszteletből.
Szerintem a szövetségi kapitánynak az országban kell élnie, hogy tökéletesen ismerje a bajnokságot, a bajnokságban szereplő játékosokat és azokat a játékosokat, akik külföldön jó szintű ligában játszanak.
Lett volna már lehetősége Romániában edzősködni?
- Az az igazság, hogy az évek során nem kaptam konkrét ajánlatot, csak a "miért nem jössz ide dolgozni" típusú beszélgetéseken jött ez szóba. Az Eb után sok ajánlatom volt, de hosszú távú szerződést kötöttem a magyar szövetséggel. Ezt a szerződést mindenképpen szeretném kitölteni a végéig, de tudjuk, hogy az életben és a futballban is minden megváltozhat, ha nincsenek eredmények.
Azt biztosan állíthatom, hogy szívesen edzősködnék még klubcsapatnál, hiszen ott lehetőség van minden nap edzeni és minden héten játszani. Szeretném ezt csinálni a jövőben, de még három és fél év van hátra a szerződésemből a magyar válogatottal, és most csak erre koncentrálok.
Hosszabb ideje téma már az NB I-ben játszó Claudiu Bumba (Kisvárda) és Marius Corbu (Puskás Akadémai) honosítása - az ő helyzetükre is kíváncsiak voltak a román portálnál.
- Bumba jól játszik, amióta Kisvárdára igazolt, érdekes játékos. Meg kell néznünk, hogy mi a helyzete, és hogy honosítható-e, ő egy jó játékos. Ha honosítható, akkor mindenképpen érdekes lenne számunkra. És nem csak ő. Corbu szintén nagyon izgalmas játékos, az ő esetében viszont nehezebb dolgunk van a honosítással - mondta Rossi, majd azt is megkérdezték tőle, meglepetésnek tartja-e, hogy az említett játékosok nem tagjai a román válogatottnak. - Tudom, hogy Romániának mindig is voltak jó játékosai. Az utóbbi években ugyan nem ment olyan jól nekik, de vannak jó játékosaik. Az, hogy eddig nem hívták be őket, nem jelenti azt, hogy erre a jövőben sem kerülhet sor. Itt Magyarországon játszik még Rus is, aki szintén egy jó labdarúgó, ő például már többször kapott meghívót.
A portál kíváncsi volt arra, Rossi egyetért-e általánosságban a játékosok honosításával, hogy egy labdarúgó más válogatottban játszhasson, mint a születési országa.
- Nem vagyok ellene. Franciaországnak vagy Angliának, sőt Olaszországnak is vannak brazil vagy a gyarmatokról származó játékosai. Ha egy játékos hosszú ideje játszik egy országban, akkor már elsajátította annak az országnak a kultúráját. Az 5 év számomra megalapozott kritériumnak tűnik.
"Mi románok úgy gondoljuk, hogy tehetségesebb játékosaink vannak, mint Magyarországnak, de a magyaroknak jobb eredményei voltak az utóbbi időben" - veti fel az újságíró.
- Nem így kellene ezeket a dolgokat figyelni. Én 10 éve ismerem a magyar focit, fantáziában és tehetségben nincs hiány. Tisztelem a balkáni és ebből a régióból származó játékosokat, de a nagy hátrány az, hogy nem hajlandóak alkalmazkodni, kilépni a komfortzónából. A románok többet mentek külföldre. Persze a gazdasági szempontot sem szabad kizárni, de ez az alkalmazkodási hajlandóság egy kicsit hiányzik. Ez egy mentális probléma - válaszolta Rossi, végül pedig azt is megkérdezték tőle, mi a titok, ha jóval erősebb válogatottak ellen kell eredményt elérni, mint például ahogyan ez tavaly az Eb-n meg is történt, és amire a közeljövőben a Nemzetek Ligája-halálcsoportban újra lehetőség lesz.
- Két meccsünk van Anglia, Olaszország és Németország ellen, papíron ezen csapatok ellen szinte lehetetlen nyerni. Ők erősebbek, így többet birtokolják majd a labdát. Taktikailag tökéletes játékot kell játszanod, fizikailag és mentálisan is tökéletes állapotban kell lenned. Ha ezeken a területeken a csúcson vagy, akkor remélned kell, hogy az ellenfél nem a legjobb játékát nyújtja, és nem szabad félned attól, hogy a másik együttesben milyen nevek játszanak. Minden bizonnyal ez volt a titkunk az Eb-n is, de hála az égnek sok szurkoló is kint volt a meccseken.
Nem lehetsz mindig csak szerencsés. A szerencse forgandó. Szerencsésnek érzem magam, mert azt a munkát tudom végezni, ami a szenvedélyem, gyönyörű családom van, nem voltak nagy problémáim, nagy tragédiáim. Ez a szerencse. De Magyarországon az elmúlt 10 évben nem lehetett minden csak szerencse.