A 11tegen11 nevű, futballelemzéssel foglalkozó portál több érdekes kimutatást is közölt a magyar válogatott két októberi világbajnoki selejtezőjéről. Az oldal elsősorban a játékaktivitást és azt vizsgálta, mely játékosok számítottak csapatuk valódi motorjának Budapesten, illetve Rigában, a passzok számát és az összjátékot is figyelembe véve - mindezt pedig meccsenként egy ábrával szemlélteti.
A portál vastag vonallal jelölte azokat az összjátékokat, ahol kifejezetten aktív volt két játékos között a passzváltás, míg a vékonyabb vonallal azokat a párosokat jelölték, ahol legalább négy átadás történt a felek között (akik között nincs vonal, ott nem igazán beszélhetünk összjátékról). A játékosok neveinél szereplő pont nagysága a labdaérintések számát érzékelteti, minél nagyobb, annál többet volt játékban az adott futballista. A játékosok pozíciója pedig attól függ az ábrán, hogy átlagot tekintve mely pozícióban volt leginkább aktív az érintett az elemzett időszakban (a mérkőzés 70. percéig, a 11tegen11 ugyanis általában ezt az időszakot vizsgálja).
MAGYARORSZÁG-SVÁJC (2-3)
Az alábbi ábrából elsősorban az alábbiak derülnek ki:
- Kádár volt a legaktívabb, Langot, Nagyot és Kleinheislert megelőzve.
- A Kádár-Kleinheisler-Stieber trió igyekezett összedolgozni, folyamatos volt az összjáték közöttük.
- Dzsudzsák teljesen kivonta magát az első 70 percben az összjátékból, Kleinheisler próbálta őt párszor játékba hozni, de csapatkapitányunknak szinte senkivel nem alakult ki összjáték.
- A jobb oldalunkon óriási a kontraszt ezen a téren a balhoz képest - minden szempontból.
- A vizsgált periódusban Szalaihoz ritkán jutott el a labda a társaktól, még leginkább Kádár hozta őt játékba.
LETTORSZÁG-MAGYARORSZÁG (0-2)
I mean that Hungary structure is pretty impressive. Predictability definitely an issue with that rigidity, though (via @11tegen11 pic.twitter.com/U8or23wsqp
— Tomasz Mortimer (@TMortimerFtbl) 2016. október 13.
Az idegenbeli selejtező analitikájából leginkább az alábbiakat lehet leszűrni:
- Kádár ismét sokat vállalt, nagyon sokszor volt játékban, Gera követte őt.
- Korhut és Gyurcsó nagyon érezték egymást, ők passzoltak a leginkább egymáshoz, ezek az akciók pedig leginkább Kádártól indultak el.
- A jobb oldalunk Bese beállításával sokkal aktívabb lett, a Le Havre játékosa a Guzmicstól kapott labdákkal főként Dzsudzsákot és Gerát játszotta meg.
- Szalait Korhut, Gera és Gyurcsó hozta főleg játékba, centerünknek viszont Nikoliccsal és Dzsudzsákkal szinte egyáltalán nem volt "kapcsolata".
- A középpályán Nagy és Gera aktívabban működött együtt, mint Svájc ellen, előbbi kedvenc "játszótársa" a pályán utóbbi játékos volt.