Bernd Storck szövetségi kapitány az elmúlt héten sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy a válogatottnál elvégzett fizikai tesztek drámai eredményeket hoztak. A csakfoci.hu a válogatott keretébe játékosokat adó NB I-es klubokat kereste meg a következő két kérdéssel:
1. Egyetértenek-e a kapitánnyal a saját válogatott játékosaikat illetően?
2. Végeznek-e olyan jellegű fizikai felméréseket, mint a válogatott? Ha igen, azok milyen eredményt mutatnak?
Íme, a klubok reakciói:
Benczés Miklós, a DVTK sportigazgatója:
1. - Ahogy korábban is jellemző volt, a jövőben is a legjobb tudásunk szerint fogjuk segíteni a mindenkori szövetségi kapitány munkáját. Már az Eb előtt is felvettük Bernd Storck úrral a kapcsolatot, meghívtuk, hogy tartson egy előadást az edzőinknek. A kontinensviadal után újra meginvitáltuk. Nagyon sajnálom, hogy az előadásra eddig nem került sor. A DVTK-nak jelenleg három játékosa van a válogatott keretekben. Elek Ákos sajnos kisebb sérüléssel bajlódik, a rehabilitációját Telkiben végzi a válogatott orvosi stábjának előírásai szerint. Bognár István pályafutása során először tagja a felnőtt válogatott keretnek. Murtaz Dausvili a grúz válogatottal készül. Amennyiben nem lennének megfelelő erőnléti állapotban, a szövetségi kapitányok a keretszűkítés után vélhetően megköszönték volna a munkájukat. Fontosan tartom megemlíteni, hogy a nyári kontinensviadal után szinte azonnal elkezdődött az OTP Bank Liga idei kiírása, így a válogatott Magyarországon játszó játékosainak, így Elek Ákosnak sem volt sok ideje arra, hogy megfelelően kipihenje magát, ennek ellenére szinte minden mérkőzést végigjátszott az idei pontvadászatban. Bognár István remek formát mutatott az eddigi bajnoki mérkőzéseken, a meghívása minden jel szerint ennek köszönhető. Szeretnék köszönetet mondani a DVTK szakembereinek, hiszen az ő munkájuk nélkül egyik játékosunk sem lehetne ott a selejtezőkön. Diósgyőrben nagy hangsúlyt fektetünk játékosaink erőnléti állapotára, a napokban érkezett klubunkhoz a két magyar szakember mellé egy angol erőnléti edző is.
2. - Figyelembe vettük az MLSZ mérési rendszerét, ez alapján állítottuk össze a mi mérési rendszerünket. Természetesen folyamatosan mérjük a játékosok fizikai állapotát, ennek eredményét azonban érthető okokból nem szeretnénk a sajtó munkatársaival megosztani. Ez a játékosokra és az őket felkészítő edzőkre tartozik. Bár egyelőre nem ugyanazt a rendszert használjuk, mint Bernd Storck, többek között vele is egyeztetve, több lehetőséget is mérlegelve, a közelmúltban megrendeltük a német válogatott által is használt Catapult rendszert, ami hamarosan meg is érkezik Diósgyőrbe.
Michael Oenning, a Vasas vezetőedzője:
1. - Először is egyetértek azzal, hogy megfelelő erőnléti alapok szükségesek a sikeres szereplésekhez. Ebben a szellemben is kezdtük a felkészülést és az érintett válogatott játékosoknál (felnőtt és U21) nagy hibákat nem látok. Többségében fiatalok, így bizonyos dolgok könnyebben is mennek.
2. - Igen, végeztünk ilyeneket. A csapat egésze szempontjából elégedett vagyok, de vannak individuális különbségek, amiken érdemes dolgozni, ezeket pedig a szezon folyamán akarjuk javítani. Ehhez a tesztek nagyon jó alapot adnak, ezért is csináltuk őket.
{div class:widget-box}{module Lájkolj minket!}{/div}A Videoton az alábbi közleményt küldte honlapunknak:
- Nem vesszük magunkra a kapitány úr szavait, hiszen klubunknál ugyanazzal a rendszerrel mérjük a játékosok teljesítményét, amelyet a válogatottnál is használnak. Két hete vezetőedzőnk, Henning Berg is ott volt a válogatott fizikai felmérőjén és Bernd Storckkal hasznos beszélgetést folytattak, természetesen szívesen látjuk a jövőben a válogatott szakmai stábjának bármelyik tagját a Vidi edzésein is.
Henning Berg, a Videoton vezetőedzője a csakfoci.hu-nak adott interjúban bővebben is boncolgatta a témát:
- Amikor először gyűltünk össze a nyáron, mi is hasonló felmérést végeztünk el, mint amit aztán nemrég a válogatottnál is. Mi ugyanúgy megmérjük a játékosok vérében lévő laktát (a lebomlott tejsav – a szerk.) mértékét a több lépcsőfokú terhelést követően, utána viszont picit labdarúgás-közelibb állóképesség-vizsgálatokat is tartunk. Ez szerintem nagyon fontos, számomra a foci sprintek és erő, a fizikum együttes jelenléte nélkül nem elképzelhető, ehhez kell egy általános teherbíró képesség. A fiziológia kiemelten fontos a labdarúgásban, a focista nem egy maratonfutó, de nem is egy sprinter, hanem valahol a kettő között, miközben fordulnia, pörögnie, ugrania kell, szerelnie és testtel löknie, miközben őt is lökik, rengeteg és különféle mozgásformát kell bemutatnia 90 perc alatt. Nekünk is megvannak a statisztikák, az adatok a játékosokról, minden egyes mérkőzést követően, mindent szemmel tartunk a játékosok fizikai állapotát és teljesítményét illetően. Ezért is hoztunk egy erőnléti edzőt, Liam Andersont Liverpoolból, aki ott is a sporttudományi csapat tagja volt, három évig dolgozott Premier League-játékosokkal. Ő a felelős most nálunk azért, hogy a játékosok a megfelelő fizikai formában legyenek, illetve hogy fejlődjenek e téren is, amíg csak lehetséges. Nyilván ez nem jelenti azt, hogy mi mindent jól csinálunk, mert mindig lehet tanulni, ahogy tanulnak a legnagyobb klubok is Európában, mert amit az edzéseken, a felméréseken csináltak, vagy amit a sporttudományokban tíz éve vallottak, az mára nagyon megváltozott. Mi is megfigyeljük, követjük, hogyan csinálják ezt a nagy csapatok, például a Borussia Dortmund, a Bayern, vagy a Barcelona, mint ahogy persze Angliában is találni új és megfelelő módszereket és gyakorlatokat, amikből lehet fejlődni és tanulni.
A jelenlegi keret összetétele alapján a Ferencváros és az Újpest is érintett kettő, illetve egy játékossal, így ezeket a klubokat is megkerestük. A zöld-fehérektől egyelőre nem érkezett reakció a kérdéseinkre, míg az újpestiektől azt a választ kaptuk, hogy ez tulajdonosi hatáskör, aki azonban jelenleg nem tartózkodik Magyarországon.