Georges Leekens, a magyar válogatott belga szövetségi kapitánya terjedelmes interjút adott a francia sofoot.com-nak magyarországi munkavállalásáról. Témák szerint idézünk ebből az alábbiakban.
Mit vár a magyar válogatottól?
- Szeretném, ha újra nagy lenne a magyar válogatott, és azt is, hogy lássam a szenvedélyt az egész csapaton. Megkértem már a stábomat, hogy mindenki maximálisan legyen motivált, csak így lehetünk ismét meghatározó csapat Európában. Belgiumban is így kezdtem, amikor elkezdtük a 2014-es vb selejtezőit. Látni akarom azt a dühöt, energiát, ami a győzelemhez szükséges, illetve a csapategység kialakításához. Tunéziában is volt dolgom, amikor a fegyelem hiányával is meg kellett küzdenem még, azt is rendbe kellett tennem, de lám, ők ott vannak a 2018-as vb-n! Az biztos, hogy a magyarok megőrülnek a fociért. Meg akarják újra találni az aranykort, de az csak sok-sok kemény munka árán hozható vissza.
A 2017-es évről
- Ez egy rossz év volt a magyar csapat számára. Vissza kell szerezni a játékosok önbizalmát és okosabban kell futballozni. Nem lehet elkövetni újra olyan buta hibákat, ráadásul a legrosszabb pillanatokban. A hozzáállással még nem is volt talán probléma, de gyökeresen változtatni kell a csapat felkészülésén. Egyértelmű, hogy nem fogunk egy év alatt eljutni a német vagy a spanyol válogatott szintjére, de lépésről lépésre törekednünk kell rá. Előbb 1 méter 50 centire, aztán 1,70-re, majd 1,90-re tesszük a lécet, hogy eljuthassunk a 2-2,20-ig is.
A játékosoknak tudniuk kell, hogy a válogatott mezét viselni a legszentebb dolog. Szívet, eltökéltséget, erőt kell sugároznia a nemzeti csapatnak. Úgy is túl kell jutni az akadályokon, hogy néha-néha elrontunk egy-egy passzt. Összességében meggyőződésem, hogy a jelenlegi szintél sokkal többre is képes ez a válogatott.
2020-as Eb vagy 2022-es vb? Képes lehet rá a válogatott?
- Nincs azzal semmi gond, ha valaki ambiciózus. (...) A játékosoknak ismerniük kell az erényeiket és a hibáikat is. Olyan ez, mint egy kiváló zongoristánál vagy egy autót vezető embernél. Először félünk a volánnál, aztán elkezdünk bízni magunkban, végül teljesen tisztába kerülünk a képességeinkkel. A spanyol vagy épp a belga válogatottnál már sorra ott vannak a profik, akik a legjobb kluboknál futballoznak, és komoly nemzetközi tapasztalatuk van. Én soha nem fogok arra kérni egy védőt, hogy őrülten rohamozza az ellenfél kapuját. Szeretném megerősíteni a magyar csapatot és minél magasabbra vezetni.
Milyen lesz a Leekens-féle magyar csapat?
- Ki kell küszöbölni a hibákat a játékból, hinnünk kell magunkban. Nemcsak a gólszerzés a lényeg, hanem az is, hogy élvezzük a játékot, keressük a területeket, és törjünk kapura, erről szól a foci. Azért vagyok itt, hogy segítsek a válogatottnak, akár egy olyan fontos kapocs révén, mint amilyen Kompany volt a belga csapatnál. A labdarúgás olyan, mint egy zenekar: van 11 tehetséges zenészed, de az előadás, a zene pocsék lesz, ha nem együtt és egymásért játszanak (...) kemény munkával szeretnék a magyar futball nagykövetévé is válni. Van jövő ennek az országnak a labdarúgásában, ezért is bólintottam rá a lehetőségre, még ha voltak is egyéb szempontból érdekes ajánlataim is. Az élet olyan, mint a hullámvasút, egyszer fent, egyszer lent. Azért mondtam igent a magyaroknak, mert úgy érzem, egy különleges lehetőség ez egy különleges időszakban, pillanatban. Újra kell építeni a válogatottat a csalódást keltő 2017-es év után. 1984 óta edzősködöm, tudom, mit adhatok a válogatottnak, és biztos vagyok benne, hogy idővel előre is lép majd a csapat.
Kik szerinte a magyar kulcsjátékosok?
- Általában nem szeretek egyéneket emlegetni, de mégis kiemelném Kádár Tamást, mert megérdemli. Nem egy labdamágus, aki mindenkit kicselez, de elképesztő stabilitást ad a védelemnek. Van olyan okos, hogy azt mondja magának, hogy nem akar egy Ferrari-pilóta lenni a pályán, de nem lehet átjutni rajta, illetve mindig képes megszerezni és megfelelően továbbítani is a labdát.
Nem szeretem az olyan védőket, akik támadónak hiszik magukat, mert ők szórják el általában a legbutább módon a labdákat a középpályán, amiből aztán jön a kontra és a gól. Minden játékosnak tudnia kell, hogy ő egy csapat része. Jó lenne olyan versenyhelyzetet teremteni a válogatottnál is, mint a belgánál, vagy épp a Manchester City-nél vagy a PSG-nél, mert az egészséges rivalizálás a színvonalat is növeli egy csapatnál.
És milyenek a magyar futball vezetői?
- Nagyra tartom, amit Orbán Viktor miniszterelnök tesz a magyar fociért, remek benyomást tett rám az egész környezet. Beszéltünk a Costa Rica elleni meccs alatt, kiderült például, hogy ő is ugyanúgy szereti a zenét, mint én. Szerinte a labdarúgók is művészek, és ebben nagyon is egyetértünk. Amikor megkérdeztek arról, hogyan szeretnék dolgozni, mondhattam volna, hogy José Mourinhóként, de inkább maradnék Georges Leekens, a saját utamat járom. Tudom, mennyire komolyak az elvárások az irányomban. Hosszú út áll előttünk, januárban Nemzetek Ligája-sorsolás, aztán barátságos meccsek márciusban és júniusban. Meglátjuk, ezek hogyan sikerülnek majd, és meddig tudunk eljutni szeptemberig.