"Egy abszurd látványosság" címmel jelentetett meg érdekes írást a német t-online.de a jelenleg is zajló labdarúgó Európa-bajnokság kapcsán.
A cikk arra a meglehetősen visszás jelenségre mutat rá, amelynek ezen a tornán a magyar válogatott volt az áldozata: a mieink vasárnap még a skótok emlékezetes legyőzését ünnepelték, szerdán éjjel viszont eldőlt, hogy nem juthatunk tovább a legjobb csoportharmadikok között, azaz három napot kellett várnia a csapatnak, hogy eldőljön a sorsa.
Min a cikkben írják, az "érzelmes" szó talán kevés lenne a magyar válogatott vasárnapjának jellemzésére, hiszen egyrészt Marco Rossi edző csapata nulla ponttal utazott az utolsó csoportmeccsre és a korai kiesés veszélye állt fenn. Majd a meccs kétharmadánál, 0-0-s állásnál végig kellett néznünk, ahogy Varga Barnabást súlyos sérülésekkel kezelik a pályán, egy paraván mögött, és a játékosaink, illetve a stábtagok is láthatóan sokkos állapotban voltak.
Ám mindezek ellenére sikerült nyernünk, Csoboth Kevin 100. perces góljánál valósággal felrobbant a stuttgarti lelátó magyar része, repkedtek a söröskorsók, idegenek ölelgették egymást, vagy épp sírtak a boldogságtól, és ünnepelték a percekkel korábban még elképzelhetetlen drámai győzelmet.
Három nappal később viszont kiderült, hogy túl korán ünnepeltünk. Magyarország lemaradt a 16 közé jutásról, de erre a csapatnak 72 órát kellett várnia, izgulnia és reménykednie, hogy aztán végül haza kelljen utaznia. "Abszurd látványosság, amely rávilágít az Európa-bajnoki formátum gyengeségeire" - írják a németek.
2016 óta 16 helyett 24 csapat vesz részt az Európa-bajnokságokon, négy helyett hat csoportba osztva. Korábban egyenesen a negyeddöntőbe kerültek a továbbjutók, de nyolc éve az UEFA az új kiírással bevezette a nyolcaddöntők körét, a cél pedig egyértelmű volt, több csapat, több mérkőzés, több néző, több pénz. "Minden más az út szélére került" - fogalmaz a cikk.
Azóta mindegyik kontinenstorna megmutatta, hogy ez a rendszer mennyire fájdalmas az egyes nemzetek és szurkolóik számára. 2016-ban Albániának három napot kellett várnia a kiesésre, öt évvel később pedig Finnország 48 órán át "reszketett", mielőtt haza kellett utaznia.
Ez nem felel meg sem a torna, sem a sport szellemének. Ráadásul az érintett csapatok gyakran a többi csoport válogatottjai hozzáállásának is áldozatául esnek
- utalnak arra, hogy az F-csoport mérkőzéseiig Magyarország a negyedik legjobb harmadik helyezett csapatként jutott volna tovább a következő körbe, és a már csoportgyőztes Portugáliának csak egy döntetlent kellett volna elérnie az egyértelmű esélytelenebb Georgia ellen.
"Cristiano Ronaldo csapata azonban félszeg teljesítménnyel csalódást okozott. Magát Portugáliát persze ez nem érdekelte, hiszen csapatuk első helyezésén ez nem változtatott. Magyarország számára viszont ez volt a végső csapás három nap várakozás után" - teszik hozzá.
A cikk úgy összegez, hogy jobb lenne, ha az UEFA vagy visszaállítaná a régi formátumot, vagy 32 nemzetre bővítené a tornát, ami azt jelentené, hogy minden csoportból csak a két legjobb csapat jutna tovább.
Akkor végre végük lenne ezeknek a tragédiáknak