Sorozatunk negyedik részében:
Kés alatt: az NB II legjobb fiataljai
Aki elemez: Mihalecz István
A szakértő
Mihalecz István évek óta elismerten dolgozik a magyar labdarúgásban, volt utánpótlás szövetségi edző, dolgozott sportigazgatóként és vezetőedzőként is éveken keresztül, a magyar futballt testközelből ismeri. A fiatal tehetségekről talán kevesen tudnak ma annyit, mint ő, azt pedig róla tudják kevesen, milyen alázattal és elhivatottsággal keresi napi szinten az összefüggéseket és a szakmai fejlődési lehetőségeket. A Csakfoci kérésére vállalta, hogy esetenként egyedi elemzésekkel segít megvilágítani az általunk felvetett jelenségek, problémák hátterét.
- A magyar futballban minden átigazolási szezonban az az egyik legnagyobb kérdés, melyik klub miként oldja meg a "fiatalszabályt", azt a szabályt, amely az NB I-ben ajánlott és amelyikkel a legtöbb klub élni is szokott - kezdte Mihalecz István.
Az MLSZ honorálja, ha a klubok fiatalokat és magyarokat szerepeltetnek, ez az összeg egyes csapatoknál akár az éves költségvetés 20 százaléka is lehet, így mindenképp érdemes „lehajolni” érte az NB I-ben is, és a klubok nagy része meg is teszi ezt.
- Jelenleg csak a két feljutó, az MTK (Kovács Mátyás, Horváth Artúr, Csenterics Adrián, Barkóczi Benedek), a DVTK (Bényei Ágoston, Illés Bálint, Jurek Gábor, Bánhegyi Bogdán), és a fiatokat évek óta szisztematikusan gyűjtő Paks (Simon Barnabás, Vas Gábor, Pesti Zoltán, Horváth Kevin), a ZTE (Németh Dániel, Klausz Milán, Papp Csongor) és a Puskás Akadémia (Gruber Zsombor, Kern Martin) felel meg minőségben is a "fiatalszabálynak", a többiek pedig már valószínűleg dolgoznak a megoldáson. Emiatt folyamatosan zajlanak a háttérbeszélgetések az új igazolásokról a klubvezetők és játékosügynökök között.
Az NB II-ben évről évre találunk olyan fiatal játékosokat, akik megérettek az NB I-re. Ezen fiatalok közül a legértékesebbek az NB I-es csapatok számára a következő bajnoki évben a 2003-ban vagy annál később születettek, mivel ők felelnek majd meg a „fiatalszabálynak”.
Az alábbi összeállításban azokat a játékosokat gyűjtetem össze, akik megítélésem szerint megoldhatják egy-egy NB I-es csapat ilyen jellegű gondját.
Az NB II legértékesebb fiataljai
- A kiválasztás szempontjai a következők: mentális, alkati, kondicionális, technikai és taktikai felkészültség, valamint játékintelligencia. A játékosokat ezen szűrökön keresztül vizsgálják a klubok, és a legfontosabb, hogy ezen tulajdonságok közül melyik az a két-három szegmens, amivel be tud lépni az NB I-be a fiatal. Nézzük, kik jelenleg az NB II ben azok a fiatalok, akik mára már az NB I-ben is megállhatják a helyüket.
A "fiatalszabálynak" megfelelő játékosok, azaz 2003 vagy az után születettek:
A védő, akinek nincs gyenge pontja
Csinger Márk 2003 (ETO)
- Belső védő, a Dunaszerdahely kölcsönjátékosa. Talán a legnagyobb potenciállal rendelkező belső védő jelenleg a magyar futball számára. Ősszel az ETO legjobbja volt, de sajnos tavasszal egy sérülés megakadályozta abban, hogy rendszeresen pályára lépjen. Igazi vezér típusú védő, ami a magyar fiataloknál ritka, kitűnő versenyző típus. Jelzésértékű, hogy Győrben ilyen fiatalon ő volt a csapatkapitány a most zárult szezonban. Alázatos a munkamorálja, a legfontosabb erénye, hogy nincs gyenge pontja a játékának akár taktikai, akár technikai oldalról nézem. Ha nem tud játszani a DAC-ban, akkor több NB I-es csapatnál is felmerülhet a neve és mindenhol nagy érték lehet.
Kiesőcsapatban robbant be
Czékus Ádám 2003 (Békéscsaba)
- Nem tipikus statikus, inkább elmozgó center vagy második támadó. Két dolog miatt érdemes rá figyelni: az egyik, hogy egy jó szellemű agresszív játékos, aki ösztönösen jól támad vissza, a másik, hogy a kapu elé érkezése jó ütemű, főleg ebből szerezte tíz gólját az első NB II-es évében egy kieső csapatban. Technikailag és játékkézségben még fejlődnie kell az élvonalhoz.
Taktikai érettsége megelőzi a korát
Szilágyi Szabolcs 2003 (Vasas)
- Az erdélyi magyar gyökerekkel rendelkező belső középpályás a bajnokság végére alapember lett a csapatában. Alázatos, jó mentalitással rendelkezik, futómennyisége és minősége kiváló. Játékintelligens, a játékrendszereket érti, taktikai érettsége korát megelőzi. Sebességén, dinamikáján még kell javítani., egy kis vagányság a pályán előnyére válna.
A legszebb technikájú kapus
Molnár Zsombor 2003 (Vasas-Dorog)
- Az egyik legszebb technikával rendelkező hazai kapus, labdafogása tökéletes, lábbal is magasan iskolázott, a mai focinak megfelelő, tökéletes alkattal rendelkezik. A magas, felívelt labdákra jól mozdul ki, jó a térlátása. Még pár kiló izom kell rá. Koncentrációján kell javítani, de ez a mérkőzésrutinnal jönni fog. Hegyi Krisztián mellett szerintem ő az egyik legnagyobb kapusígéret. Nem véletlenül tagja egy ideje az U21-es válogatottnak.
A hosszútávú befektetés
Lacza Alex 2004 (ETO)
- Felvidéki magyar, ballábas szélső középpályás. Mentalitásának köszönhetően sokat fejlődött az NB II-ben. Alkatilag jó, de még erősödnie kell az első osztályhoz, technikailag képzett jó rugótechnikával rendelkezik. Érti a játékot, van benne gól, mivel jó ütemben érkezik az ellenfél kapuja elé. Ő a potenciálja és az életkora miatt hosszabb távú befektetés lehet egy élvonalbeli klubnak, és talán a magyar szövetségnek is, hiszen ő jelenleg szlovák válogatott, de évek óta Magyarországon él, és talán helye lenne a magyar nemzeti csapatban is.
A fáradhatatlan
Benczenleiter Barna 2003 (Honvéd)
- Bal oldali védő, aki Győrben ősszel remekelt, aztán visszahívta a Honvéd, ahol talán kevesebb szerepet kapott Tamás Krisztián mellett, mint kellett volna. Magas, extra állóképességgel rendelkező, játékintelligens fiatal. Támadó fejjátéka kiváló, ezért az ellenfél kapujára is veszélyes. Háromvédős rendszerben talán a bal oldali középpályás szerep áll hozzá leginkább. Pár NB1-es klub kivételével alanyi jogon is tudna játszani.
Aki túlnőtt a Honvédon
Kerezsi Zalán 2003 (Honvéd)
- Ballábas szélső támadó. A tavaszt még a siófoki fiókcsapatban kezdte, de amikor bajba érült a Honvéd visszarendelték. Ki is derült, hogy lehet hamarabb kellett volna ezt megtenni. Nem lehetett ugyanis nem észrevenni a Honvédnál sem, hogy simán tudja hozni azt a teljesítményt, amit az idegenlégiósok 90 százaléka. Mentalitása kiváló, futásteljesítménye és minősége NB I-es, kitűnő rugótechnikával rendelkezik, jó ütemben indul be és érkezik az ellenfél kapuja elé. Mindössze hétszer volt kezdő az NB I-ben, de négy gólt is tudott szerezni.
Inkább lehetőség, mint megoldás
Horváth Rajmond 2003 (Haladás)
- Ballábas szélső támadó, lényegesen nagyobb potenciállal rendelkezik, mint amit kihozott magából ebben az évben. Kitűnő bal lába van, bátran cselez, labdával megfelelő sebességgel rendelkezik. Tükörszélsőként gólerősebb az ellenfél kapujára. Egy NB I-es klubnak inkább még lehetőség, mint megoldás a fiatalszabályra.
(A DVTK és az MTK játékosai kimaradtak a felsorolásból, mivel feljutottak az NB I-be, a Vasas és a Honvéd tehetségei viszont bekerültek, mivel kiestek az NB II-be)
Fiatalok, akik nem „fiatalszabályosak”, de megérettek az NB I-re:
A kétméteres szélvészgyors belső védő
Temesvári Attila 2000 (Szeged)
- A belső védőről kicsit könnyedén mondott le az anyaegyesülete, a Honvéd. Már csaknem 100 NB II-es mérkőzésnél jár a kétméteres játékos. Technikailag képzett, jók a felpasszai, taktikailag sokat fejlődött, a védőjáték olvasása és helyezkedése sokkal pontosabb és koncentráltabb, igy egyre kevesebb a hiba a játékában, ezt az is jelzi, hogy közel 80 százalékban nyeri meg a védőpárharcait. Mozgáskoordinációja folyamatosan fejlődött és meglepően jó a maximális sebessége. A legnagyobb erőssége a fejjátéka, amit támadó és védő pontrúgásoknál jól használ ki a csapata.
Az égimeszelő
Varjas Zoltán 2000 (Siófok)
- Belső védő, hasonló paraméterekkel és pályafutással, mint Temesvári. Több mint 100 NB II- es mérkőzéssel rendelkezik. Technikailag labdabiztos, játékintelligens, ezért is lehet még védekező középpályásként is játszatni. Mentálisan, agresszivitásban és koncentrációban folyamatosan fejlődik. Izomzatilag még építeni kell, de jó alkatú, 190 feletti magasságához kiváló fejjáték társul, amit védekező és támadó pontrúgásoknál jól tud kamatoztatni, ezt ebben a szezonban szerzett 6 gólja is jelez.
Mindenre rúg, ami mozog
Katona Levente 2001 (PMFC)
- Bal oldali vagy belső védő, aki 13 éves kora óta játszik Pécsen. Három éve a fiatalszabály által került a kezdőbe, de folyamatosan jól és megbízhatóan teljesít. Terhelhető, ez azt is jelzi, hogy szinte csak sárga és piros lapok miatt hiányzik a csapatból. Jó „vérű”, mindenre rúg, ami mozog a pályán, de ez manapság inkább áldás, mint átok. Védőpárharc mutatói folyamatosan fejlődnek. Technikailag, főleg az első érintésben még fejlődnie kell, de a passzpontossága jó. A ballábas védő játékos nagy „kincs” mivel hiányposzt, elsősorban a háromvédős rendszerben játszó NB I-es csapatoknál lehetne érdekesebb, mint bal oldali belső védő.
A kontrakirály
Beke Péter 2001 (Budafok)
- Őt nem nehéz észrevenni, főleg a Magyar Kupában nyújtott emlékezeteset, de a bajnokságban is berámolt 15 gólt az ellenfelek kapujába. A Hamburgban is megfordult játékos zalaegerszegi kitérője nem volt túl sikeres, de ebben az évben megtalálta a klubját és az edzőjét, aki jól tudta kiaknázni a játékosban rejlő lehetőségeket. Gyors, labdával még inkább, a bal oldali félterületből kitűnően használja ki a rugótechnikáját, mellette kontrajátékban nagyon hatékony.
A gólvágó jolly joker
Molnár Rajmond 2002 (Haladás)
- Nem véletlenül igazolta le a Benfica, hiszen technikailag képzett, játékintelligens center, ebből fakadóan nem csak gólt „okozó”, hanem igazi góllövő csatár. Változatos szituációkból szerzi a góljait, ami jelzi kvalitását és potenciálját. Magassága ellenére inkább elmozgó, mint statikus center, mentálisan folyamatosan érik a személyisége: ifi játékosból folyamatosan válik felnőtt játékossá. Agresszivitásban, támadópárharcokban, labdamegtartásban, visszatámadásban még fejlődnie kell. Az elmúlt két idényben 10-15 gólt rúgott, ez azért fontos, mert nem csak egy kiugró idénye van, hanem kettő. Elsődlegesen center, de képes második támadót és tükörszélsőt is játszani.