A modern labdarúgásban természetes jelenség a játékosok elvándorlása a nevelőegyesületekből. A német Transfermarkt néhány, a nemzetközi porondon is jegyzett klub esetében is megnézte, mi történne, ha egy-egy csapat szembemenne az „árral” és mind anyagilag, mind szakmailag képes lenne megtartani legnagyobb értékeit, akár saját nevelésű labdarúgóit. Ebben az esetben alighanem némileg megváltoznának az erőviszonyok a nemzetközi futballban.
Érdekes példát jelent a német Schalke, amely többek között Neuert, Özilt is eladta, vagy épp nem is olyan rég Draxlert (PSG) és Sanét (Manchester City) is értékesítette. A gelsenkircheniek akár így is felállhatnának mostanság, az eladott és a csapatnál maradt klasszisokkal:
Nem mindennapi csapata lehetne akár a portugál Sportingnak is a németek összeállítása szerint. Itt nyilván külön érdekességet jelent Cristiano Ronaldo személye, aki még tiniként hagyta ott Lisszabont a Manchester United kedvéért, de Nani, Joao Mario, sőt, akár az angol válogatott Eric Dier neve is igen jól cseng, igaz, itt a mostani csapatban is van 4-5 olyan (Európa-bajnok) futballista, aki az „álomtizenegybe” is befér.
Igencsak meglepő képet mutatna a belga Genk hasonló csapata is. Sorjáznak a klasszisok De Bruyne-től Carrascón át Origi-ig és Bentekéig. Négy olyan futballista van jelenleg az együttesben, aki a „Dream Team”-ben is helyet kapott.
Természetesen, ha más léptékben is, de a jelenség idehaza is létezik. A Transfermarkt cikksorozatát mintaként véve megnéztük, mi a helyzet mindezzel az NB I-ben. Nálunk is akad rá példa, hogy egy csapat saját nevelésű játékosai máshol alapemberek jelenleg.
A legjobb példát talán az MTK jelenti, amelynek hosszabb ideje saját hátországa van a Sándor Károly Akadémián, ahonnan tucatnyi, a válogatottságig is eljutott tehetség nőtt ki az utóbbi bő egy évtizedben. A legjobbak azonban egy kivétellel, különböző okok miatt máshol játszanak, egyedül a csapatkapitány, Kanta József maradt a Hungária körúton.
Akár így is kinézhetne ma az MTK kezdőcsapata
Gulácsi - Bese, Juhász R., Pintér Á., Hangya – Kanta J., Pátkai, Nikházi - Németh K., Eppel, Lencse
Mint látható, néhányan (Juhász, Hangya, Pátkai, Eppel) NB I-es vagy épp NB II-es (Lencse) riválisoknál futballoznak jelenleg, míg a többiek hosszabb-rövidebb ideje légiósként futballoznak, az MTK felnőttcsapatában soha pályára nem lépő Gulácsi 2007 óta, Németh Krisztián pedig – rövid visszatérését leszámítva – ugyancsak majd tíz éve külföldön futballozik. Érdemes kiemelni még Nikházi Márk nevét is, aki nemrég tért vissza nevelőcsapatához Diósgyőrből és aki játéktudása alapján ugyancsak befér a fentebb említett csapatba.
{div class:widget-box}{module Lájkolj minket!}{/div}Hasonló cipőben jár a DVSC is, amely legnagyobb sikereit sokszor saját nevelésű futballistákra alapozva érte el, igaz, ez leginkább a korábbi bajnokcsapatai esetében volt igaz. Így is bőven találunk olyan játékosokat, akik még aktívak és más kluboknál töltenek be többnyire meghatározó szerepet - igaz, ebben jelentős szerepe van az elmúlt néhány hónap elvándorlásának is, amikor is sok addigi alapember igazolt el máshová. A kivételt itt Balogh János jelenti, aki Nyíregyházát és Skóciát is megjárta az évek alatt, mielőtt visszatért volna. Egy komplett csapatot a DVSC-nél nem tudnánk kiállítani, de a névsor szinte egy teljes tizenegyet kitesz. A Lokiból indult az említett Balogh mellett Lázár Pál, Korhut Mihály, Varga József, Bódi Ádám és Dzsudzsák Balázs is, de például Rudolf Gergely is Debrecenben alapozta meg felnőttkarrierjét.