A Sporttudományok Nemzetközi Központja (CIES) legfrissebb kutatásában azt vizsgálta, hogy Európa 31 legjobb bajnokságát tekintve melyik a 100 legidősebb és legfiatalabb csapat. Minden klubnál az elmúlt félév legtapasztaltabb, valamint legrutintalanabb bajnoki kezdő tizenegyét vették figyelembe.
A LEGIDŐSEBB CSAPATOK
A legtöbb idős csapat Angliában és Törökországban (10) található, de az oroszoknál is jellemzőbb, hogy inkább a korosabb labdarúgókban bíznak (kilenc klub a 100-as listán).
Az élmezőny
A legidősebb kezdő az olasz Chievóhoz tartozik, amely 32,09 átlagéletkorú csapattal is felállt az elmúlt hat hónapban. A második és harmadik ciprusi együttes: az AEK Larnaca (31,87), valamint a Nea Salamis (30,38). Érdekesség, hogy az első 15 csapatban öt ciprusi együttes is megtalálható.
A nívósabb bajnokságban szereplő klubok közül az első húszban az angol West Bromwich az ötödik, a Watford a 11., az olasz Juventus a 13., az orosz Lokomotiv Moszkva a 15.
Magyar csapatok
Annak ellenére, hogy az MLSZ törekszik arra, hogy a magyar klubok minél több fiatalt szerepeltessenek, és a szövetség ezt külön is honorálja, az első 100-ban három magyar együttes is ott van. A hazai csapatok közül legelöl a Debrecen helyezkedik el, amely az 55. helyen áll 28,47-es átlagéletkorral. A Fradi a 84. (27,98), míg a Videoton még éppen felfért a listára, a 100. (27,79).
Az "öregek" teljes listája itt megtekinthető!
A LEGFIATALABB CSAPATOK
Ugyanezt az elvet követve a CIES a legfiatalabb együtteseket is megnézte.
Az élmezőny
Az élen a Szenice áll, amely 22,24-es átlagéletkorú csapatot is pályára küldött az elmúlt fél évben. A szlovák klubot a dán Nordsjaelland (22,29) és a horvát Lokomotiva Zagreb (22,45) követi. Érdekesség, hogy az első tízben két szlovák (Senica, Trencsén) és három szlovén (Krsko, Aluminij, Radomlje) együttes is ott van.
Magyar csapatok és a környező országok
Erre a listára két magyar klub fért fel. A Vasas a 72. helyet szerezte meg 25,29-es korral, míg az Újpest nem sokkal lemaradva a 89. (25,5).
A környező országok szinte mind több csapattal képviselik magukat, mint a mieink. A horvátok nyolc (Lokomotiv Zagreb, Hajduk Split, RNK Split, Dinamo Zagreb, Cibalia, Inter Zapresic, Rijeka, Istra), a szlovákok hét (Szenice, Trencsén, Nagymihály, Zsolna, Dunaszerdahely, Nagyszombat, Tatran), az ukránok négy (Voliny Luck, Odessa, Dnyipro, Lviv), az osztrákok (Austria, Rapid, Admira, Salzburg), a szerbek három (Vojvodina, Subtica, Cukaricki) együttessel vannak a listán.
A horvátok a magyarokhoz hasonlóan kettővel (Gorica, Koper), a sort pedig a románok zárják, akiktől csak a Viitorul került fel.
Sztárcsapatok fiatalokkal
A fiatalok tekintetében az öt legjobb bajnokságot (angol, olasz, spanyol, német, francia) külön is megvizsgálta a CIES. Ezt a listát a Toulouse vezeti (23,62), majd a Leverkusen (24,35) és az RB Leipzig (24,49) következik.
Az igazi „nagyágyúk” közül a Dortmund (15.) és a PSG (39.) tudott a legjobb 50-be bekerülni, a Barcelona az 53., az Atlético Madrid a 60., a MU a 61., a Real a 67., a Chelsea a 70., a Bayern a 89., a ManCity a 91., a Juventus a 95.