Az Újpest vezetőedzője, de ezúttal egy, a Partizant és a Videotont is nagyon jól ismerő, mondhatni független szakértőként tekintett vissza a két csapat csütörtöki Európa Liga-playoff találkozójára Nebojsa Vignjevic.
A Partizannál nevelkedő, a klubnál hét évet eltöltő, majd néhány esztendeje edzőként kis híján visszatérő szerb tréner interjút adott a csakfoci.hu-nak, a találkozó legfontosabb pillanataira és tanulságaira kitérve.
A 0-0 lehet veszélyes is
Mennyire jó eredmény a Videotonnak a belgrádi 0-0? Egyáltalán jó ez a döntetlen a történtek után?
- Jó eredmény, mert ezért is utazott ki Belgrádba a Videoton. Türelmesen játszottak, nem akartak gólt kapni, kevés helyzetük is volt, bár a meccs végén hatalmas ziccert alakítottak ki a hazai kapunál. A stratégiájuk fontos része volt a zárt védekezés. A 0-0 nem rossz, bár lehet veszélyes is, ha a Partizan gólt szerezne a visszavágón. Összességében egyik csapat sem lehet elégedetlen, nem is akart egyik fél sem túl nagy kockázatot vállalni az első találkozón.
Ha a végén bemegy Pátkai nagy helyzete, már nyeregben lehetett volna a Vidi?
- Az biztos, hogy sokkal egyszerűbb lett volna a helyzet a visszavágón. Már csak azért is, mert láttam a Partizan utóbbi találkozóit, főleg bajnoki meccseket, és nem nézett ki túl jól a csapatuk, vannak gondjaik. Voltak amúgy is hiányzóik, de legjobban a nyáron eligazolt brazil Leonardo (augusztus elején szerződött 4 millió euróért a szaúdi Al-Ahli csapatához a 25 éves, az előző idényben 26 gólt szerzett irányító – a szerk.) távozása érintette igazán érzékenyen őket. Az ő képességeit nem sikerült pótolniuk, ez a csütörtöki meccsen is jól látszott. A pótlására a csapatba került Soumah például nem volt képes kitölteni ezt az űrt. Igazi kreativitás nélkül pedig egy csapat sem képes megmutatni a valódi tudását.
"Ez nagyon hiányzik most a Partizan játékából"
Leonardo nélkül ez a Partizan 20-30 százalékkal gyengébb, mint az előző idényben – nem mi mondjuk, hanem a Videoton támadója, Marko Scepovic. Ez tényleg így van?
- Igen. Rengeteg gólt szerzett és sokat elő is készített a múlt szezonban, például a gólkirály Djurdjevicnek. Ráadásul nagyon le tudta kötni a védők figyelmét, ami esélyt és üres területeket adott a csapattársainak. Ez nagyon hiányzik most a Partizan játékából és a Videoton ellen is az egyik legnagyobb gondot jelentette a számukra. Djurdjevic nem az a játékos, aki kialakítja a helyzeteket, őt ki kell szolgálni, igazi befejezőember. Így, hogy nem volt olyan játékos, aki labdákkal tömje, nem is tudott igazán veszélyes lenni. És a brazil Everton visszatérése ezen a gondon nem sokat fog segíteni, neki a fizikuma az erőssége, nem a kreativitása. Volt játékosom, Kosovic visszatérése segíthetne, de nem hiszem, hogy lesz olyan állapotban, hogy pályára léphessen.
A szerb sajtó egy része keményen kritizálta is a hazaiak támadójátékát, mondván ugyanolyan óvatosak voltak, mint az idegenben játszó Videoton.
- Az biztos, hogy Szerbiában mindenki többet várt a Partizantól. Az Olympiakosz elleni BL-selejtezőkön kétségkívül támadóbb volt a csapat, mint tegnap, de aztán beleszaladtak a késbe, pláne a második meccsen, amikor már eredménykényszerben kellett rohanniuk. Ennek ellenére most is támadóbb és agresszívabb játékot várt tőlük a közvélemény otthon. De azt nem hiszem, hogy a Partizan türelmi játékot játszott volna: a Videoton védekezésben nagyon erős, ezt az NB I-ben is megmutatták már, de ugyanígy a Bordeaux ellen is. Szerintem a meccs kimenetele sokkal inkább a Videotonon múlt, mint sem a Partizan gyengélkedésén. Nem türelmes volt a hazai csapat, hanem egyszerűen nem tudták feltörni a fehérvári védelmet.
Vidi: Otthon nagyon más
A Videoton játéka, taktikája mennyire volt más vagy akár meglepő, ahhoz képest, amit az NB I-ben mutatnak hétről hétre, akár például az Újpest ellen nemrég?
- Szerintem sokkal fegyelmezettebben játszottak most hátul, mint ellenünk.
Az Újpestnek több helyzete volt a Vidi ellen, mint a Bordeaux-nak és a Partizannak eddig összesen.
Otthon a Videotonnak úgy kell minden meccsre kimennie, hogy győznie kell, máshogyan kell fejben hozzáállniuk a magyarországi meccseikhez, mint az Európa Ligához. Ott a nyílt játék jellemzi őket, ami az ellenfeleknek is több lehetőséget ad, Belgrádban viszont sokkal zártabban kellett futballozniuk, várni a lehetőségekre.
Akkor Marko Nikolic kitalálta a tökéletes taktikát, hadrendet a Partizan ellen, vagy csak azt játszotta a Videoton, amit most kellett?
- Picit mindkettő. Nyilván stratégia is volt Nikolic részéről a defenzívebb játék, de azt is tudták, hogy egyszerűen így kell játszaniuk a Partizan otthonában. Kivárás, kontrák, keresni az üres területeket és az ellentámadásokat minél hatékonyabban befejezni. Ez nagyjából sikerült is nekik. A Partizan pedig képtelen volt közben mit kezdeni a védekezésükkel.
Meg nem adott gól, piros lap - a zárt kapu döntött?
Mennyire volt durva ez a találkozó? 34 szabálytalanság,rengeteg ápolás, sérülések, 6 sárga lap, néhány pirosgyanús eset is. Túl kemények voltak a csapatok vagy ennyi belefért?
- Ahogy mondani szokták, a nagy tét rányomta a bélyegét a mérkőzésre. Az Európa Ligába jutás lehetősége ott van a játékosok fejében, nem lehet hibázni, egyszerre vagy közel és távol a nagy célhoz képest. Nagy a nyomás mindenkin, a Partizanon azért, mert valamivel esélyesebb, a Videotonon pedig azért, mert odaérhet a nagycsapatok közé, ha a főtáblára jut. Emiatt picit agresszívabb volt mindenki a pályán, de azért olyan különösen kemény vagy durva meccset nem láthattunk.
Ezekiel Henty-nek piros lapot is követeltek Szerbiában.
- Annál a páros lábbal érkezésénél alighanem kaphatott volna sárgát vagy pirosat is, picit meglepő volt talán, hogy a játékvezető akkor nem adott neki semmit. Az, hogy nem voltak nézők, az ebben az esetben is a Videoton előnyére szolgált.
Biztos vagyok benne, hogy telt ház és Partizan-drukkerek előtt a bíró lett volna olyan nyomás alatt, hogy kiállítsa Henty-t. Egy olyan csapatnál, mint a Partizan, a szurkolói jelenléte nagyon sokat számít a bírói döntéseknél is.
De ugyanígy látszott a drukkerek hiánya a belgrádiak játékán is, nem volt meg az a plusz, az a lökés így, ami kellett volna nekik a győzelemhez.
Hasonló volt egyébként a helyzet Djurdjevic meg nem adott góljánál is. Zsúfolt lelátók előtt, más hangulatban nem biztos, hogy a játékvezető így döntött volna, ott befolyásolta volna a közönség is.
11 kulcsember volt a Videotonnál
Ha egy-egy játékost ki lehet emelni a csapatokból, kik voltak a kulcsfigurái a mérkőzésnek?
- A Videotonnál szerintem az egész csapat kiemelhető, szervezetten, egységesen, fegyelmezetten és nyugodtan játszottak. A Partizannál pedig senki sem tudott kiemelkedni, ennél sokkal jobban is tudnak játszani.
Mennyire volt fontos Lazovic jelenléte a pályán? A meccs előtt még azt írták róla, hogy nem is akart játszani a Partizan ellen.
- Szerintem úgy igazán csak egyszer tudott megvillanni, épp Pátkai nagy helyzete előtt, amikor előkészítette a lehetőséget. A második meccsen biztos, hogy többet kell majd nyújtania a csapatáért, akárcsak Henty-nek, akitől picit többet vártam a meccs előtt, azt gondoltam, több gondot okoz majd a Partizannak, de talán túlságosan is a szélre húzódva futballozott, ami nem annyira feküdt neki. Emiatt a kettejük közötti összjáték is akadozott. Lazovic kapcsán én is hallottam a dolgokat, de mivel egy profiról van szó, a meccs kezdősípszavánál ezeket a dolgokat, hogy kedvenc csapat és hasonlók, elfelejti az ember. Biztos vagyok benne, hogy neki is az álma, hogy a csoportkörbe jusson, akár a Partizan kárára, és abban is, hogy igenis motiváltan lépett pályára volt klubja ellen.
A meccs előtt 50-50 százalék esélyt mondott szinte mindenki. Most hogy állnak a csapatok?
- Én a találkozót megelőzően 51-49-et mondtam a Partizan javára és maradnék továbbra is ennél. A szerb csapat továbbra is a favorit, de a Videoton komoly esélyt kapott, ha nem kap gólt a visszavágón, ha igen, akkor nagyon nehéz dolga lehet majd. Ha azt nyújtják a fehérváriak, amit a Bordeaux ellen, ha a Partizannak sem adnak igazán sok gólszerzési esélyt, akkor a csoportkörbe léphetnek.